2 Provokace ruské stíhačky

Nebezpečný manévr ruské stíhačky. 1,5 metru od amerického letounu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Poslední dobou přibývá střetnutí mezi letectvem NATO a ruskými letadly ve vzdušném prostoru. K dosud poslednímu střetu došlo v pondělí. Podle amerického velitelství v Evropě hazardoval pilot ruského stíhacího letounu Su-27, když přeletěl kolem amerického průzkumného Boeingu RC-135 ve vzdálenosti přibližně 5 stop (152cm). Příslušné americké orgány již označily manévr ruského pilota za „nebezpečný,“ dle Rusů však prý vinu nenesou, prý provokovali Američané. Se zprávou přišla televize CNN.

Podle ruské strany byla jejich stíhačka vyslána, když byly zachyceny dva průzkumné letouny blížící se k ruskému vzdušnému prostoru Kaliningradské oblasti. „Když se naše stíhačka k americkému letounu RC-135 přiblížila, to udělalo provokativní manévr, když se pokusilo přiblížit k našemu letounu.“ Uvedlo ruské ministerstvo obrany prostřednictvím zpravodajské agentury TASS. „O deset minut později přiletělo druhé americké letadlo a i k tomu byla přiřazen jeden náš bitevník,“ dodalo ministerstvo.

Americká strana toto tvrzení popírá a hájí se tím, že průzkumná letadla byla v mezinárodním vzdušném prostoru. Ruský stíhací letoun přiletěl v plné výzbroji a počínal si velmi „nevypočitatelně“. Podle fotografií pořízených z letounu RC-135 byl ruský letoun tak blízko, že lze zřetelně rozpoznat pilota v kokpitu.

„Převážná většina střetů, které se ve vzduchu uskuteční a jsou způsobeny Rusy, jsou zcela bezpečné. To co se tentokrát událo byla výjimka, nikoliv norma, ale opět jsme operovali v mezinárodním vzdušném prostoru a nedělali jsme nic, co by je mělo vyprovokovat,“ řekl mluvčí Pentagonu, kapitán Jeff Davis.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V poslední době ale podobných provokací přibývá. Od začátku června bylo v oblasti baltského vzdušného prostoru více než 30 střetů ruských a amerických letadel. Podle amerických orgánů však většina těchto střetů proběhla bezpečně a profesionálně. Proto vzbudil pondělní incident nadstandardní rozruch.

Více čtěte zde: Britské stíhačky vystartovaly na ochranu země, kvůli ruským letounům

Letouny NATO v Pobaltí nás ohrožují, tvrdí ruský ministr Šojgu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.