Násilí a výjimečný stav po pohřbu černošského mladíka v Baltimore
Sporné policejní zásahy
Guvernér amerického státu Maryland Larry Hogan kvůli násilným protestům v tamním městě Baltimore vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu. Při protestech bylo zraněno nejméně 15 policistů. Střety s policií začaly po pondělním pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye. Ten nedávno zemřel v důsledku zranění při zatýkání. Jeho smrt, která byla jedním z řady sporných úmrtí během policejních zákroků, vyvolala ve městě již dřív rozsáhlé protesty.
Po pondělním pohřbu protestující podle agentury Reuters házeli cihly, rabovali obchody a zakládali požáry. Podle policie již byly zadrženy zhruba dvě desítky osob. Protesty vedly k uzavírání obchodů, škol a železničních stanic. Podle Reuters jde o nejnásilnější demonstrace ve Spojených státech od loňských nepokojů ve městě Ferguson, kde bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna.
Baltimorská starostka Stephanie Rawlingsová-Blakeová vyhlásila od úterý noční zákaz vycházení platný od 22:00 do 5:00 místního času. „Rabování a násilí nebude tolerováno,“ prohlásil guvernér Hogan.
4 fires, 15 officers injured, 27 people arrested. Read our coverage of the #BaltimoreRiots: http://t.co/x8huUBwsLE pic.twitter.com/XdDiCQAVit
— Newsweek (@Newsweek)
28. Duben 2015
Gov. Hogan declares state of emergency in Maryland as protests grow violent. http://t.co/5kZRyIg4PI #BaltimoreRiots pic.twitter.com/Qjtc1gMo4K
— CNN Breaking News (@cnnbrk)
27. Duben 2015
Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policejní náčelník Anthony Batts následně na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči a že po zatčení nebyl v policejní dodávce připoután. Výsledky policejního vyšetřování mají být oznámeny 1. května.
Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. I to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií.
Tense moments witnessed by one photographer as protests turned to looting. #BaltimoreRiots http://t.co/in2gyPFcHo pic.twitter.com/c4krNsR9Dp
— CNN iReport (@cnnireport)
28. Duben 2015
Baltimorská policie oznámila, že členům sboru hrozí vážné nebezpečí, neboť gangy se spojily s cílem „sejmout“ nějaké policisty. Členy údajného spojenectví jsou nechvalně proslulé černošské kriminální organizace Black Guerilla Family, Bloods a Crips.