FBI vyšetřuje útok jako terorismus. Střelkyně přísahala Bagdádímu

Islámský stát v pozadí útoku v USA?

FBI vyšetřuje útok jako terorismus. Střelkyně přísahala BagdádímuAKTUALIZOVÁNO
Šéf Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí. Foto: Foto: Print Screen Youtube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Žena zastřelená policií po středečním masakru v kalifornském San Bernardinu se zřejmě inspirovala teroristickou organizací Islámský stát (IS). Uvedla to televize CNN s odvoláním na vyšetřovatele, podle nichž sedmadvacetiletá Tashfeen Maliková slíbila věrnost šéfovi IS Bagdádímu na internetu. Pokud by se inspirace potvrdila, šlo by podle CNN o první útok s odkazem na IS na americkém území. FBI začala v pátek útok nově vyšetřovat jako teroristický čin.

Několik zdrojů obeznámených s průběhem vyšetřování CNN a agentuře Reuters potvrdilo, že policie objevila facebookový profil, na němž žena slíbila věrnost Islámskému státu a jeho lídrovi abú Bakru Bagdádímu. Podle vyšetřovatelů je zatím objasněna pouze nepřímá inspirace touto organizací, nejsou důkazy o tom, že by IS k útoku v Kalifornii přímo nabádal.

Policie dosud motiv oficiálně nezveřejnila, prověřuje možné spojení s mezinárodním terorismem stejně jako například pracovní frustraci, neboť Farook byl místním zaměstnancem. To, že by IS zaútočil sám v Kalifornii, zatím nic nenasvědčuje. Avšak podle nových pátečních informací začala FBI útok šetřit jako teroristický čin. „Nyní se tyto hrůzné události vyšetřují jako případ teroristického činu. Máme důkazy o tom, že útok byl předmětem pečlivé přípravy,“ řekl David Bowdich z úřadovny FBI v Los Angeles.

Dvojice střelců rozpoutala masakr v kalifornském San Bernardinu tuto středu. Při svém útoku zabili celkem 14 lidí a dalších 21 zranili. Policie oba pachatele při následné přestřelce zlikvidovala. Střelců měli k dispozici tisíce nábojů a na místě masakru zanechala tři bomby, které selhaly. Při domovní prohlídce objevila policie další trubkové bomby a početnou munici.

Osmadvacetietý Syed Rizwan Farook a jeho o rok mladší manželka Tashfeen Maliková vtrhli těžce ozbrojeni do budovy, kde bylo na vánoční besídce na 600 lidí. Podle policie kromě dvou samonabíjecích útočných pušek AR-15 a dvou pistolí u sebe měli 1500 nábojů. Na místě zanechali i tři spojené trubkové bomby, které chtěli odpálit na dálku, což se jim nepovedlo. Při domovní prohlídce pak policie našla dalších 12 bomb a 3000 nábojů. Novinářům to řekl šéf policie San Bernardina Jarrod Burguan.

Policisté zadrželi ještě třetího člověka, není ale jasné, zda měl s případem něco společného. Burguan uvedl, že oba pachatelé nejhorší střelby v USA od krveprolití ve škole v Newtownu před třemi lety byli zabiti v přestřelce s policií. Farook byl Američan a zaměstnanec města, pracoval na odboru zdravotní péče.

Stanice CNN s odkazem na policejní zdroj informovala, že Farook byl přes telefon a internet v kontaktu s více než jedním člověkem podezřelým z teroristické činnosti. Podle saúdského velvyslanectví v USA navštívil loni v létě Saúdskou Arábii, kde z neznámých důvodů pobýval devět dní. „Saúdská vláda nemá žádné záznamy, podle nichž by (jeho) žena byla občankou Saúdské Arábie,“ uvedlo velvyslanectví podle agentury Reuters.

Čtěte také: 14 mrtvých v Kalifornii. Do domu vešli dva pachatelé

Farookova partnerka, jejíž postoje se stejně jako Farookovy v poslední době údajně radikalizovaly, měla podle FBI pákistánský pas a do USA se dostala loni díky vízu vydávanému životním partnerům amerických občanů.

Podle známé jednoho z mužů zastřelených v sociálním centru, který byl Farookovým kolegou, měli oba muži před dvěma týdny vyhrocenou debatu o islámu. Farook prý muži řekl, že islám je mírumilovné náboženství a Američané mu nerozumějí, uvedla agentura AP.

Všechny zbraně byly koupené legálně

Na fakt, že útočníci svůj čin plánovali, ukazuje podle médií jejich výzbroj i oblečení. Na sobě měli podle svědků taktické oděvy, jaké používají bezpečnostní jednotky, není ale jasné, zda měli i neprůstřelné vesty. Následně z místa uprchli v tmavém voze typu SUV. Policisté automobil díky informacím veřejnosti objevili. Když ho začali pronásledovat, začal vůz zrychlovat. Řídila ho žena, muž z něj střílel a podle některých informací také házel trubkové bomby. Při přestřelce byli muž a žena v automobilu zabiti. Předtím na policii vypálili okolo 70 nábojů. Podobný počet vystříleli i při předchozím krveprolití v budově.

Všechny použité zbraně byly podle mluvčí Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) Meredith Davisové zakoupeny legálně v USA. Mluvčí bez upřesnění dodala, že dvě ze zbraní koupil někdo, koho se vyšetřování masakru týká, zbylé dvě si pak pořídil jiný člověk, který předmětem vyšetřování není.

O situaci v San Bernardinu byl okamžitě informován prezident Barack Obama. V první reakci v televizi CBS uvedl, že Spojené státy budou bezpečnější, jestliže budou zavedeny přísnější zákony týkající se držení zbraní. „Zatím nevíme, jaké byly motivy střelců, víme ale, že existují určité kroky, které můžeme učinit, aby byli Američané ve větším bezpečí,“ uvedl Obama. „Nikdy bychom si neměli myslet, že toto je něco, co se děje běžně, protože v jiných zemích se to tak často nestává,“ dodal.

Čtěte také: Muž a žena. Policie zastřelila pár, který zavraždil 14 lidí v Kalifornii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články