1 VÝZVA

Jaké máte zkušenosti s EET? Napište nám

AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Obávaná elektronická evidence tržeb (EET) se pro první podnikatele rozběhla od začátku prosince. Řada hospodských a restauratérů hlásí, že svoji činnost budou muset kvůli evidenci ukončit. Příkladem může být paní K, o které jsme psali. Jí nejvíce vadilo, že autor EET ministr financí Andrej Babiš nazývá živnostníky zloději. Ona sama se totiž není schopná provozem hospůdky a krámku ani uživit. Svoji hospodu se rozhodla zavřít. Podobnou zkušenosti má řada dalších podnikatelů a živnostníků.

„Rozhodl jsem se stejně jako paní K, o které píšete ve Vašem článku. Jen pohnutky byly trochu složitější, ale v zásadě stejné. K 30. listopadu přenechávám svou kavárnu novému provozovateli,“ napsal nám pan Lubomír. I jemu, stejně jako paní K, nejvíce vadily urážky a šikana.

„Ten článek mi promluvil z duše,“ napsala paní Lenka, která sice zatím svůj vinný bar nezavírá, ale stejně jako paní K se dočkala nadávek od svých zákazníků. „Letos poprvé mě host poté, co jsem vydala obyčejný paragon bez FIK kódu (je teprve listopad) vulgárně napadl slovy ‚však počkej, ono na tebe brzy dojde, ty sv*ně‘. A bojím se, že od prosince bude podstatně hůř,“ dodala.

Marty by se měla dotknout EET až na začátku března ve druhé fázi, provozuje totiž e-shop. Jak ale píše, nechce se nechat šmírovat od státu, a proto také končí. „Za 3 roky jsem neinkasovala ani jednu platbu v hotovosti a přesto se na mě bude EET vztahovat… Já, vzhledem k tomu, že to nepředstavuje můj hlavní zdroj obživy, jsem se rozhodla e-shop nekompromisně zrušit. Podnikám především proto, abych byla co nejvíce svobodná a na státu nezávislá. A teď bych se měla nechat šmírovat?“ napsala nám Marta.

Čtenář Martin se zase bojí půlmilionové pokuty. „Největší problém s EET mám s tím že, za nevídané účtenky zaměstnancem – dostane zaměstnavatel až 500 tisíc. Mám 35 brigádníků. Toto pravidlo je také velmi zneužitelné – co když příjmu brigádníka, kterého pošle konkurence, aby mně poškodil,“ napsal.

EET mi sice živnost nezničila, ale dost možná významným způsobem zkomplikuje, neboť jsem se s ohledem na přístup zaměstnanců státní správy k plnění vlastních povinností již definitivně rozhodl se v duchu líbivého ANO hesla „prostě nepřipojit“. Nespadám totiž do Babišovy kategorie „všecí kradnú“.

„Majitelé důvod nikde neuvádějí, ale od 1.12. se zavřela i špičková rodinná restaurace Slowpec. Možná by to stálo za kontakt,“ upozornil nás Jakub. Restaurace je vyhlášená, loni se dostala mezi sto nejlepších restaurací Maurerova výběru. „Nemáme potřebu to nijak více komentovat, ale souvisí to s EET,“ uvedla majitelka restaurace.

Také jste se kvůli EET rozhodli skončit se svým podnikáním? Nebo jste se rozhodli setrvat, online pokladnu jste si pořídili, ale kvůli evidenci jste také dost zkusili? Napište nám o tom na email tereza.vilimova@echo24.cz. Vaše příběhy nás zajímají. Všechny příběhy kolem EET si nově můžete přečíst ZDE.

Čtěte také: Podnikatelé nemají o EET zájem. I tak úředníci nestíhají vyřizovat žádosti

Ministerstvo financí nemá účtenku za nákup počítačového systému EET

Konec online plateb? Malé e-shopy je chtějí kvůli EET rušit


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.