Vláda internetu nerozumí. Cenzurní zákon stejně nebude fungovat

Zákon o hazardu

Vláda internetu nerozumí. Cenzurní zákon stejně nebude fungovatNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Navzdory hlasité kritice ze strany odborníků i opozice schválila sněmovna zákon o hazardních hrách. Hlasité výtky se týkají především paragrafů, na jejichž základě bude mít ministerstvo financí téměř neomezenou pravomoc blokovat nepovolené internetové hry a, jak varují kritici, i libovolné internetové stránky. Server Živě.cz ale upozorňuje, že celý spor o cenzuru internetu je vlastně zbytečný, protože blokování internetu není technicky možné.

Ministerstvo financí tvrdí, že návrh zákona připravilo s cílem dát do pořádku současný stav, kdy je on-line hazard zcela mimo kontrolu. Jenže podle kritiků to znamená spíš zásadní cenzuru internetu, která v konečném důsledku dá ministru financí Andreji Babišovi možnost zablokovat v podstatě jakýkoliv web.

Návrh zákona nyní putuje do Senátu, kde se o jeho zrušení pokusí Česká pirátská strana. „A pokud se to nepodaří, uděláme, co budeme moci, aby cenzurní paragrafy zrušil Ústavní soud,“ uvedl její předseda Ivan Bartoš. Plánuje se přitom, že v účinnost vstoupí nový zákon od příštího roku, čímž nahradí dosavadní normu z roku 1990. „Dnešek je černý den pro svobodu internetu v České republice,“ okomentoval dále Bartoš

Jak ale píše server Živě.cz, nejpikantnější na tomto pokusu o blokaci internetu je především to, že to není technicky možné. „Každý schopnější fanoušek zahraničních sázkových her podobnou blokaci obejde, třeba s pomocí některé služeb VPN a dalších technik,“ píše ve svém článku Jakub Čížek.

Zákon tak v praxi jen navýší náklady operátorů, ale neztíží přístup k blokovaným stránkám. Řada lidí má zkušenosti s používáním programů skrývající identitu k surfování na nepřístupných stránkách. Pomocí jednoduchých i online aplikací může uživatel skrýt svou stopu, využít jiných druhů připojení a bez námahy servery navštívit. Takové funkce nabízejí dnes i internetové prohlížeče a existuje celá řada programů na nastavení služeb VPN, změny DNS serveru nebo alternativní prohlížeče jako je Tor.

Kritici argumentují také principem síťové neutrality, kdy by poskytovatel internetového připojení neměl zasahovat do komunikace mezi klientem a serverem. Nyní ale podle Živě.cz získala vláda tuto kontroverzní pravomoc pod rouškou boje proti online hazardu.

V ohrožení tak mohou být i weby, které pouze poskytnou reklamní plochu inzerentům. Na nich se může zobrazit nepovolená hra a stránka by tak byla zablokována nehledě na to, že sama o sobě hazardní obsah neposkytovala. Samotné blokování stránek má nicméně maximální rozsah pouze na české poskytovatele připojení, díky čemuž je blokaci snadné obejít.

Čtěte také: Ministerstvo financí zřejmě získá možnost blokovat weby. Kritici se bojí cenzury

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články