Maďaři uzavírají hranice s Chorvatskem

Ochrana schengenské hranice

Maďaři uzavírají hranice s ChorvatskemNOVÉ
Ilustrativní foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Maďarsko uzavře od dnešní půlnoci zelenou hranici s Chorvatskem. Oznámil to po zasedání bezpečnostního kabinetu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Hraniční přechody budou fungovat dál, mají na nich ale platit zpřísněná bezpečnostní opatření.

Šéf maďarské diplomacie konstatoval, že lídři EU se na čtvrtečním summitu neshodli na zřízení společné operační skupiny, která by měla za úkol chránit řecké pobřeží. „Proto národní bezpečnostní kabinet rozhodl, že od půlnoci… bude Maďarsko plně vymáhat schengenská pravidla na hranici s Chorvatskem,“ zdůvodnil Szijjártó.

„Do Maďarska budou vpuštěni pouze lidé s platnými dokumenty. Uprchlíci, kteří se dostanou na maďarsko-chorvatskou hranici, zde budou moci v tzv. tranzitních zónách požádat o azyl, ale víme, jak to fungovalo třeba na maďarsko-srbské hranici, kde bylo takových žádostí vyřízeno jen několik denně,“ upřesnil informaci z maďarsko-chorvatské hranice zpravodaj ČT David Miřejovský.

Už před měsícem Maďaři uzavřeli hranice se Srbskem. Právě kvůli tomuto kroku Budapešti se pak hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky směřující z Řecka přes Balkán do západní Evropy stalo Chorvatsko. Jen za poslední měsíc Chorvatskem prošlo na 178 000 migrantů, uvedla dnes jeho ministryně zahraničí Vesna Pusičová.

Také na hranicích s Chorvatskem, stejně jako na těch se Srbskem, už stojí hraniční plot. Maďaři jej na vnější hranici schengenského prostoru vztyčili proto, aby snížili počet běženců, kteří na jejich území míří. Letos do Maďarska dorazilo už více než 383 000 migrantů, většina z nich ale potom odjela do dalších zemí, zejména do Německa.

Záhřeb už předem oznámil, že pokud Maďarsko vzájemné hranice uzavře, má připravený nouzový scénář. Podle některých informací by jím mělo být vytvoření koridoru přes Chorvatsko a Slovinsko do Rakouska. Oficiálně však zatím nikdo tento postup neoznámil. „Chorvatsko má řešení, Maďarsko může dělat, co uzná za vhodné,“ řekl ve čtvrtek na summitu EU v Bruselu chorvatský premiér Zoran Milanović.

Maďarsko-chorvatská hranice je dlouhá 300 kilometrů, zhruba dvě třetiny však tvoří řeky Dráva a Mura. Zatím není jasné, zda a případně jak budou Maďaři tuto část hranice střežit.

Szijjártó novinářům řekl, že Maďarsko o svém kroku informovalo vlády v Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Slovensku, Rakousku a Německu. Tranzitní zóny, kde budou moci migranti podat žádost o udělení azylu, budou prý zřízeny u hraničních přechodů Beremend a Letenye.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články