Bydlení v Praze je drahé, lidé se stěhují na periferie

Nedostupné bydlení v Praze

Bydlení v Praze je drahé, lidé se stěhují na periferieNOVÉ
Nově vystavěné byty v Praze Foto:

Foto: Printscreen / Google Street View 

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Počet obyvatel v Praze nadále roste, koncem tohoto pololetí je to již 1,286 milionu. Oproti loňskému roku ale hlavní město zaostává za Středočeským krajem. Zatímco v Praze se podle statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvýšil počet obyvatel o 6094, ve Středočeském kraji to bylo o 6505. Svůj podíl na tom nese i zdražování bydlení a nedostatečné povolování nové výstavby. Někteří Pražané tak raději volí bydlení na periferii, zatímco ti, kteří se do Prahy stěhují za prací, raději volí bydlení kousek za jejími hranicemi.

Stávající podmínky pro bydlení v Praze tedy stěhování příliš nenahrávají. Za první pololetí se přistěhovalo 19 051 lidí, vystěhovalo se jich však 14 100. Ve Středočeském kraji to bylo 14 471 lidí, zatímco 8677 se jich odstěhovalo. Statistiky navíc zaznamenávají pouze obyvatele s hlášeným trvalým bydlištěm, skutečná čísla tak mohou být mnohem vyšší. Spousta přistěhovaných ho totiž oficiálně nezmění.

Největší přírůstek obyvatel přitom zaznamenávají okresy sousedící s Prahou. Nejvíce jich přibylo v okresech Praha-východ, kde přibylo 2406 lidí a Praha-západ, kde přibylo 1404 lidí. Nejlidnatějším okresem Středočeského kraje je Praha-východ se 174 320 obyvateli. nejméně lidí pak naopak žije na Rakovnicku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka společnosti Central group vidí zásadní problém mezi poptávkou a nedostatečnou nabídkou bytů, která vyvolává růst jejich cen. „Strategický plán Prahy počítá s tím, že do roku 2030 by se do Prahy mělo přistěhovat až 160 tisíc lidí, což vyvolává potřebu 5000 až 5500 bytů každý rok. Jen vloni se v Praze podle společné analýzy Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo přibližně 6650 nových bytů, za stejné období však byla povolena výstavba jen 1700 nových,” uvedla Tomášková pro Echo24.

Na trhu tak podle Michaely Tomáškové vzniká disproporce mezi nabídkou a poptávkou, která vyvolává růst cen bytů. „V nabídce je aktuálně jen 3600 bytů, což je pro město, jakým je Praha, zcela nedostatečné,” dodává Tomášková.

Růst cen se tak dotýká nejen zájemců o koupi nových bytů, ale odráží se také na cenách nájmů pro stávající obyvatele. Tyto faktory pak odrazují od stěhování do Prahy. Ti, kteří zde pracují, pak raději volí dojíždění ze středních Čech.

Čtěte také:

Radní: Airbnb v Praze 1 zcela změnila poměry na trhu s bydlením

Byznys s chudobou vedou k vybydleným domům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články