Samce rozdrtit, udusit, roztrhat. Brutální chování ke kuřatům má skončit
Brutální záběry z líhní a drůbežáren z celého světa nutí firmy postupně měnit alespoň částečně svá pravidla. Po silné kritice zacházení s kuřaty od jejich narození po brzkou smrt nyní americká asociace výrobců vajec slíbila, že do roku 2020 přestane zabíjet čerstvě vylíhlé samce, kteří z pohledu společnosti nejsou rentabilní. Čtvrtý největší producent drůbeže v USA pak slibuje přidat více prostoru a světla pro svá kuřata, informují The New York Times.
Konec června byl ve Spojených státech ve znamení řady vítězství pro ochránce práv zvířat. Čtvrtý největší producent drůbeže Perdue Farms se zavázal, že provede několik změn ve svém chovu, které by měly vést ke klidnějšímu a přirozenějšímu průběhu života kuřat.
V posledních pěti letech si Perdue nechalo dělat množství výzkumů za účasti farmářů, vědců, veterinářů i ochránců práv zvířat. V jedné z chovných hal dokonce udělali pokus, kdy jedna část drůbeže zůstala ve starších, stísněnějších podmínkách bez většího zdroje světla, které kvůli vzájemné agresi kuřat panují ve většině drůbežáren.
Druhá část pak kuřatům poskytovala sluneční svit a více prostoru, kdy se právě tato kuřata chovala více přirozeně, mohla se pohybovat a celkově na ně tato metoda měla uklidňující dopad. Proto se Perdue Farms rozhodly, že budou do svých drůbežáren instalovat více oken. Rovněž se rozšíří i výběhy pro kuřata, která by nově měla mít více prostoru.
Firmy těmito kroky sice o něco sníží produkci, kdy logicky více kuřat na menším prostoru, které jsou i nedostatkem světla méně pohyblivé, vynesou ve výsledku větší podíl masa. Mezi novými „klidnějšími“ kuřaty by ale nemělo docházet k tolika zraněním křídel a nohou, což má vést ke kvalitnějším kusům a nižšímu podílu vyhozených zraněných kuřat.
Samce rozdrtit, udusit, roztrhat
Další ze změn se týká samotné porážky, kdy z kritizovaného zabíjení kuřat elektrickým proudem mají být nově usmrcovány oxidem uhličitým. Kuřata by tak měla usnout a až pak zemřít, což je krok vítaný i samotnými pracovníky závodů.
Americká asociace výrobců vajec United Egg Producers, která je zodpovědná za 95% podíl všech vajec na americkém trhu, pak rozhodla, že již nebude zabíjet čerstvě vylíhlé samce ve svých líhních. Tato praxe je stále běžná, kdy z pohledu společností nejsou samci tolik rentabilní, jako vajíčka snášející samice a je v případě jejich chovu nutný jiný postup při vykrmování na brojlery.
Výrobci vajec mají s zabíjením malých kuřátek-samců přestat do roku 2020. Ochránci zvířat přitom již dlouhodobě tyto stále ještě platné postupy kritizují. Na internetu se objevují i videa z prostředí líhní a jatek, kde jsou jen několik dní stará kuřata pohazována z přepravky na pásy, zraněná nebo jinak znehodnocená kuřata zaměstnanci zabíjí v obřích drtičích, plastových pytlech nebo i nelidským trháním hlav a jiným brutálním způsobem. Stejná praxe funguje i v Evropě, kdy například v květnu o legálnosti tohoto zacházení rozhodl soud v Německu.