Studenti žádají pomoc pro zraněné Syřany. Nebuďme pokrytci, varují
OTEVŘENÝ DOPIS MINISTERSTVU
Studenti středních škol chtějí po politicích, aby přehodnotili postoj k uprchlíkům ze Sýrie. Otevřeným dopisem vyzývají, aby Česko přijalo alespoň patnáct nejtěžších případů, které vybrali odborníci. „Nekonzistentní jednání zástupců České republiky nás staví do pozice jak morálních pokrytců, tak nespolehlivých partnerů,“ říkají k postupu Ministerstva vnitra.
Česká republika není z bezpečnostních ani technických důvodů připravena přijmout uprchlíky v řádu tisíců a nesouhlasí také s možností povinných kvót na rozmístění běženců v členských státech Evropské unie. Tak zní poslední vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který svůj postoj zopakoval o víkendu v Bruselu při jednání s unijními kolegy.
Studenti středních škol, kteří podepisují otevřený dopis ministerstvu vnitra, žádají, aby Česko přijalo alespoň patnáct vážných případů, což jsou „lidé, kterým nejde zajistit léčbu v tamních podmínkách, děti a oběti mučení“.
Reagují tak na listopadové negativní vyjádření ministerstva vnitra vůči transportu zraněných Syřanů (často dětí), které v Jordánsku v rámci programu MEDEVAC ošetřovali čeští lékaři a kteří by se mohli doléčit v České republice. Ministerstvo totiž považuje syrské uprchlíky za bezpečnostní riziko a nebezpečné tak může být i převezení zraněných dětí.
„V rizikových oblastech, kde operuje Islámský stát hrozí, že by se mezi lidi, kteří potřebují lékařskou péči, mohli infiltrovat ti, kteří nemusejí být přátelští vůči České republice. Stejně tak se mohou do naší země dostat i v rámci doprovodu dětí, které musí doprovázet dospělí,“ uvedla podle serveru Lidovky.cz v půli listopadu mluvčí ministerstva Petra Kučerová. „Bezpečnostní složky státu budou velice pečlivě vážit, koho do České republiky pustíme, či ne,“ dodala.
Vláda rozhodnutí o humanitární pomoci válkou strádajícím Syřanům odložila na leden.
Studentská akce na podporu uprchlíků probíhá tak, že studenti mohou do středy na své střední škole či gymnáziu shromáždit podpisové archy, které následně dostane ministerstvo.
„Fakt, že těmto lidem byla poté nečekaně odepřena pomoc, považujeme za neomluvitelný. Toto jednání je obzvláště nepochopitelné v kontextu nedávného udělení nejvyššího státního ocenění siru Nicholasi Wintonovi. Chceme se Wintonovými činy skutečně inspirovat, nikoliv je pouze oslavovat zpětně z dnešní informované a pohodlné pozice,“ stojí mimo jiné v dopise.
Celé znění dopisu
My, níže podepsaní, tímto apelujeme na Ministerstvo vnitra ČR ve věci přijetí 15 raněných a nemocných uprchlíků postižených humanitární krizí způsobenou syrskou občanskou válkou. Ministr vnitra Milan Chovanec neočekávaně odmítl těmto uprchlíkům pomoc a navzdory expertnímu posudku Úřadu vysokého komisaře OSN je označil za bezpečnostní riziko.
Čeští odborníci vybrali 15 uprchlíků, kteří pomoc potřebují nejurgentněji – lidé, kterým nejde zajistit léčbu v tamních podmínkách, děti a oběti mučení.
Fakt, že těmto lidem byla poté nečekaně odepřena pomoc, považujeme za neomluvitelný. Toto jednání je obzvláště nepochopitelné v kontextu nedávného udělení nejvyššího státního ocenění siru Nicholasi Wintonovi. Chceme se Wintonovými činy skutečně inspirovat, nikoliv je pouze oslavovat zpětně z dnešní informované a pohodlné pozice.
Nekonzistentní jednání zástupců České republiky nás staví do pozice jak morálních pokrytců, tak nespolehlivých partnerů. Česká republika se tímto aktem diskredituje v rámci mezinárodního společenství. Urgujeme Ministerstvo vnitra ČR k bezodkladnému jednání. Nebude-li situace řešena okamžitě, nebude totiž záhy komu pomáhat.
S pozdravem, studenti českých středních škol