Zkoušky na Oxfordu jsou prý „příliš bílé“. Přijde změna
Školní osnovy
Více menšin, více Asie, více Kinga. I tak by se dal označit postup Oxfordské univerzity. Prestižní vzdělávací instituce se tak přidává k trendu z jiných britských univerzit, na kterých si studenti stěžují, že jejich osnovy jsou „příliš bílé“. Zprávu přinesl britský list The Independent.
Nové zkoušky by tak měly obsahovat témata z hnutí za lidská práva v 60. letech, Indii a její cestu k nezávislosti, historii Blízkého východu, nebo černošské aktivisty jako byli M. L. King, Malcolm X a další.
Další kritika, která se na Oxfordskou univerzitu snesla, byla, že nepřijímá dostatek černošských studentů. Kritici však neřeší, zda uchazeči byli schopni složit přijímací zkoušky. Na univerzitě také probíhala kampaň za odstranění soch britského koloniálního politika Cecila Rhodese, kterého část studentů označovala za „rasistického kolonialistu“. Tlak levičáků na odstranění sochy oxfordská Oriel College zatím ustála.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Jiná situace ale je u zmíněných zkoušek. Univerzita uvedla, že změna ve zkouškách byla již několik let probírána. Důvodem jsou prý pravidelné změny v učebních osnovách a vývoj historické vědy. Studenti během studia skládají jedenáct zkoušek, a již v současnosti je zcela běžné, že si většina vybere alespoň jeden zkouškový předmět, který je zaměřen na mimoevropskou historii.
Známý britský historik Niall Ferguson (v češtině mu vyšly např. tituly Britské impérium: Cesta k modernímu světu, nebo Nešťastná válka) ke změnám uvedl, že je vítá, neboť pojetí historie na Oxfordu je poněkud staromódní, rozhodně by se však v rámci historické diverzity neměly omezovat základní předměty jako vzestup Západu nebo světové války.
Čtěte také: Když se na Oxfordu nedíváte do očí, jste rasista. Výjimku dostali autisté
Zvládli byste zkoušky na Oxford a Cambridge? Zkuste si to
Češka odmaturovala mezi nejlepšími na světě a míří do Oxfordu