Falšování svazku StB je nepravděpodobné, tvrdí historik

soud s agentem burešem

Falšování svazku StB je nepravděpodobné, tvrdí historikNOVÉ
Andrej Babiš Foto: Jan Zatorsky
2
Homepage
Sdílet:

Klíčový svědek, někdejší důstojník StB, u bratislavského soudu prohlásil, že svazek o spolupráci ministra financí Andreje Babiše s StB je zfalšovaný. „Připadá mi to zvláštní, překombinované. Já se s falšováním celého svazku ještě nikdy nesetkal,“ říká Tomáš Vilímek z Ústavu pro soudobé dějiny.

Bývalý příslušník komunistické tajné policie Július Šuman, který podle dokumentů naverboval v roce 1982 Andreje Babiše coby agenta StB, v pondělí u bratislavského soudu tvrdil, že současného vicepremiéra ke spolupráci nezískal. Z jeho výpovědi vyplynulo, že svazek na agenta Bureše měl zfalšovat Šumanův nadřízený.

„Já se s falšováním celého svazku ještě nesetkal,“ tvrdí historik Tomáš Vilímek, který prošel stovky až tisíce dokumentů bývalé StB. „Je pravda, že příslušníci StB socialisticky soutěžili, zvyšovali počet schůzek nebo význam agenta, aby vynikla jejich aktivita. Nikdy nemůžete s jistotou říct, že se to nemohlo stát, ale tvrzení o vytvoření celého svazku mi přijde zvláštní,“ dodává Vilímek.

Historik upozorňuje, že každé dva roky se svazky agentů StB pečlivě kontrolovaly a na případný falešný spis by se přišlo. Ostatně jak loni v prosinci uvedla MF DNES, jedna taková velmi důkladná prověrka proběhla v roce 1986. Ze 127 kontrolovaných agentů bylo 66 z evidence vyřazeno a byla s nimi ukončena spolupráce nebo je StB přeřadila do pro ni méně významné kategorie důvěrník. Svazek agenta Bureše přeřazen ani vyřazen nebyl, Babiš podle těchto dokumentů zůstal aktivním donašečem i nadále.

Když něco bouchlo v továrně

Možnost, že by StB vedla spisy fiktivních spolupracovníků, zpochybnili v minulosti i další experti na někdejší tajnou policii, například Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Myslím, že tento případ (agentství Andreje Babiše) je jasný, ale spíše než pro soud jde o případ pro historiky. Nedá se jednoznačně říct co agent to zločinec,“ podotýká Vilímek. Podle něj byl rozdíl mezi agentem, který estébákům pomáhal potírat „vnitřního nepřítele“, například disidenty či nezávislou mládež, a mezi spolupracovníky ekonomické kontrarozvědky (mezi něž měl patřit i Babiš).

Ti druzí podle historika mohli i částečně v dobré víře pomáhat odhalovat například falšování plánů či úplatkářství. „I když mezi těmi byli spíše důvěrníci než agenti a brzy jim muselo být jasné, že to nemá smysl. Tehdejší ekonomickou kontrarozvědku totiž nelze srovnávat třeba s dnešní BIS. Byla to politická policie represivního státu. Když něco bouchlo v továrně nebo se na trati rozbila lokomotiva, tak první, co prověřovali, bylo, jestli do toho nejsou namočené tzv. nepřátelské osoby, lidi z undergroundu nebo chartisté,“ připomíná historik.

Jméno Andreje Babiše coby agenta StB se objevilo celkem v šesti svazcích StB. Jeden z nich vedl František Hakáč. Tento bývalý příslušník rovněž svědčil u pondělního soudu v Bratislavě. Prohlásil ale, že kvůli mozkovým příhodám si nic nepamatuje a Babiše, kterého měl coby agenta řídit, prý nepoznává.

Také čtěte: Jeden důstojník StB zapomněl, druhý spolupráci Babiše odmítá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz