Otec vzal syny do Izraele, aby jim ukázal válku

Otec vzal syny do Izraele, aby jim ukázal válku
Jeden ze synů v Sýrii. Foto: Facebook/ Carl-Magnus Helgegren
3
Svět
Michaela Cápová
Sdílet:

Švédský otec se už nemohl dívat na to, jak jeho synové neustále hrají počítačové hry s válečnou tematikou a rozhodl se jim ukázat, jak taková válka skutečně vypadá. Během dubnových velikonočních prázdnin se proto Carl-Magnus Helgegren vydal na desetidenní návštěvu Izraele. I s desetiletým Frankem a o rok starším Leem, píše The Local a Russia Today.

„Na podzim jsme s kluky seděli u večeře a oni mi začali povídat o nejnovější počítačové hře Call of Duty, kterou by chtěli,“ vzpomíná pro The Local Helgegren. ,,Popisovali mi zbraně, které se v té hře objevují, a mně to připomnělo mé vlastní zkušenosti se zbraněmi, granáty a násilnými demonstracemi,“ vysvětluje Carl-Magnus, který před lety jako žurnalista působil na Blízkém východě. ,,Myslel jsem si, že díky televizi mám celkem dobrou představu o tom, co to válka je. Když mi ale bylo 29 let, uvědomil jsem si, že to vůbec není pravda,“ dodává.

Helgegren se uchýlil k sázce. Slíbil svým synům, že pokud s ním navštíví válečnou zónu, pocítí na vlastní kůži tu atmosféru a přijdou do kontaktu s lidmi, pro které je boj o přežití každodenní realita, budou si moct bez omezení hrát jakoukoliv hru. Chlapci byli k jeho návrhu zpočátku nedůvěřiví. Otec ale vše zvážil, zamítl svoji původní myšlenku pobytu v Iráku nebo Afghánistánu a nakonec s ohledem na bezpečnost zakoupil letenky do Izraele. ,,Jedná se o nejbližší válečnou zónu, kam se člověk dostane jako turista,“ glosuje výběr lokality.

Uprchlický tábor, dětská nemocnice i obchod s drogami

Rodina sice neopomenula všechna turisticky významná místa a památky, mimoto ale navštívila i uprchlický tábor Shuafat na východě Jeruzalému. ,,Kluci tam na vlastní kůži pocítili ty podmínky, jak tam lidé pálí odpadky přímo na ulici. Viděli i ilegální trh s drogami, který se nachází hned vedle školy a viděli raněné děti v tamní nemocnici,“ vypočítává Helgegren.

Po návratu do Švédska se oba chlapci rozhodli, že již vícekrát nebudou hrát ani Call od Duty, ani jiné podobně zaměřené násilné počítačové hry. Frank a Leo také tvrdí, že by se do Izraele jednou rádi vrátili.

'Nejhorší otec na světě, který traumatizuje své děti.'

Zážitky z rodinného výletu pan Helgegren sepsal a zveřejnil na svém blogu. Jeho článek si zasloužil četné reakce veřejnosti. ,,Někteří lidé mě označovali za nejhoršího otce na světě a osočovali mě, že své děti traumatizuji. Já se ale hlavně domnívám, že lidé moje poznámky nečetli pečlivě a mysleli si, že jsme tam s kluky byli teprve nedávno,“ upozorňuje.

Helgegren zdůrazňuje, že je na rodinný výlet pyšný a že nechápe přístup rodičů, kteří se snaží ochránit své děti před tím, aby viděly skutečnou válku. Přitom počítačové hry s válečnou tematikou je hrát nechají.

Čtěte také: Holčičí balíčky pro izraelské vojačky pobouřily. Firma Garnier se omluvila

Carl-Magnus se dále domnívá, že problémem Švédska je, že nebylo po staletí ve válce. ,,Náš pohled na válku je naivní. Zatímco švédské děti si na válku jen hrají a střílejí z digitálních raket, palestinské děti jsou zabíjeny vojáky,“ říká. 

,,Ve Švédsku a vlastně v celé Evropě máme privilegium veškerého bohatství, práv a sociálních služeb. Ruku v ruce s tím však jde zodpovědnost vzdělávat sami sebe a nedopustit, aby se z nás stali zombie hrající počítačové hry a pojídající hamburgery,“ uzavírá Helgeren.

Čtěte také: Izrael i Palestinci přistoupili na nové třídenní příměří

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz