3

Otec vzal syny do Izraele, aby jim ukázal válku

Švédský otec se už nemohl dívat na to, jak jeho synové neustále hrají počítačové hry s válečnou tematikou a rozhodl se jim ukázat, jak taková válka skutečně vypadá. Během dubnových velikonočních prázdnin se proto Carl-Magnus Helgegren vydal na desetidenní návštěvu Izraele. I s desetiletým Frankem a o rok starším Leem, píše The Local a Russia Today.

„Na podzim jsme s kluky seděli u večeře a oni mi začali povídat o nejnovější počítačové hře Call of Duty, kterou by chtěli,“ vzpomíná pro The Local Helgegren. ,,Popisovali mi zbraně, které se v té hře objevují, a mně to připomnělo mé vlastní zkušenosti se zbraněmi, granáty a násilnými demonstracemi,“ vysvětluje Carl-Magnus, který před lety jako žurnalista působil na Blízkém východě. ,,Myslel jsem si, že díky televizi mám celkem dobrou představu o tom, co to válka je. Když mi ale bylo 29 let, uvědomil jsem si, že to vůbec není pravda,“ dodává.

Helgegren se uchýlil k sázce. Slíbil svým synům, že pokud s ním navštíví válečnou zónu, pocítí na vlastní kůži tu atmosféru a přijdou do kontaktu s lidmi, pro které je boj o přežití každodenní realita, budou si moct bez omezení hrát jakoukoliv hru. Chlapci byli k jeho návrhu zpočátku nedůvěřiví. Otec ale vše zvážil, zamítl svoji původní myšlenku pobytu v Iráku nebo Afghánistánu a nakonec s ohledem na bezpečnost zakoupil letenky do Izraele. ,,Jedná se o nejbližší válečnou zónu, kam se člověk dostane jako turista,“ glosuje výběr lokality.

Uprchlický tábor, dětská nemocnice i obchod s drogami

Rodina sice neopomenula všechna turisticky významná místa a památky, mimoto ale navštívila i uprchlický tábor Shuafat na východě Jeruzalému. ,,Kluci tam na vlastní kůži pocítili ty podmínky, jak tam lidé pálí odpadky přímo na ulici. Viděli i ilegální trh s drogami, který se nachází hned vedle školy a viděli raněné děti v tamní nemocnici,“ vypočítává Helgegren.

Po návratu do Švédska se oba chlapci rozhodli, že již vícekrát nebudou hrát ani Call od Duty, ani jiné podobně zaměřené násilné počítačové hry. Frank a Leo také tvrdí, že by se do Izraele jednou rádi vrátili.

'Nejhorší otec na světě, který traumatizuje své děti.'

Zážitky z rodinného výletu pan Helgegren sepsal a zveřejnil na svém blogu. Jeho článek si zasloužil četné reakce veřejnosti. ,,Někteří lidé mě označovali za nejhoršího otce na světě a osočovali mě, že své děti traumatizuji. Já se ale hlavně domnívám, že lidé moje poznámky nečetli pečlivě a mysleli si, že jsme tam s kluky byli teprve nedávno,“ upozorňuje.

Helgegren zdůrazňuje, že je na rodinný výlet pyšný a že nechápe přístup rodičů, kteří se snaží ochránit své děti před tím, aby viděly skutečnou válku. Přitom počítačové hry s válečnou tematikou je hrát nechají.

Čtěte také: Holčičí balíčky pro izraelské vojačky pobouřily. Firma Garnier se omluvila

Carl-Magnus se dále domnívá, že problémem Švédska je, že nebylo po staletí ve válce. ,,Náš pohled na válku je naivní. Zatímco švédské děti si na válku jen hrají a střílejí z digitálních raket, palestinské děti jsou zabíjeny vojáky,“ říká. 

,,Ve Švédsku a vlastně v celé Evropě máme privilegium veškerého bohatství, práv a sociálních služeb. Ruku v ruce s tím však jde zodpovědnost vzdělávat sami sebe a nedopustit, aby se z nás stali zombie hrající počítačové hry a pojídající hamburgery,“ uzavírá Helgeren.

Čtěte také: Izrael i Palestinci přistoupili na nové třídenní příměří

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.