Za otevřený dopis Zemanovi chodí učitelce výhrůžky a urážky

10 otázek pro Miloše Zemana

Za otevřený dopis Zemanovi chodí učitelce výhrůžky a urážkyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Na sociálních sítích se šíří kritický dopis adresovaný prezidentu Zemanovi. Jeho autorka, Lucie Tykalová, která vyučuje společenské vědy a český jazyk na Střední škole umělecké a řemeslné v Praze, jej napsala proto, že již nebyla schopná zodpovídat svým studentům na otázky směřující na výroky i chování Miloše Zemana. Tykalová dopis uveřejnila na svém blogu na serveru iDNES.cz, kde si jej přečetlo již na 25 tisíc lidí. Dočkala se za něj pochvalných reakcí, ale i výhrůžek a urážek.

„Vážený pane prezidente,“ začíná svůj dopis Lucie Tykalová, „učím základy společenských věd na střední škole, probíráme politologii a nedávno jsme se dotkli tématu „Prezident“. Studenti mě přímo bombardovali otázkami, na které nebylo v mých silách odpovědět, a proto se ptám Vás.“

Následuje samotný text, v němž Tykalová Zemanovi pokládá deset, podle svého mínění, zásadních otázek. Ptá se jej například, jak je možné, že prezident země může lhát, neuznat chybu a neomluvit se, legitimizovat šíření nenávisti ve společnosti, pochlebovat zemi, ve které se porušují lidská práva nebo doporučovat studentům kouření a alkohol.

Otevřený dopis vyvolal nebývalý ohlas. „Takovou reakci jsem absolutně nečekala,“ přiznala pro server ECHO24.cz Lucie Tykalová a dodala, že reakce dostává nejrůznější – od těch podporujících přes vyloženě negativní. „Dokonce se objevily i výhrůžky a urážky,“ uvedla. To od svých kolegů se Tykalová dočkala výhradně podpory. „Všichni kolegové včetně vedení školy mě v mém úsilí podpořili,“ zdůraznila.

Tykalová pro ECHO24.cz potvrdila, že důvody pro napsání dopisu pramenily čistě z potřeby řešit se studenty toto téma v hodinách ZSV. Dodala také, že chce dopis poslat přímo na Hrad. „Zatím jsem se k tomu nedostala, ale udělám to,“ prohlásila a doplnila, že skutečně neví, zda má od Miloše Zemana očekávat nějakou odpověď. „Nevím, jak to chodí, ale samozřejmě jsem to napsala s tím, aby si to přečetl i on.“

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na to pro server ECHO24.cz napsal, že na některé dopisy odpovídá pan prezident přímo, na některé prostřednictvím sekretariátu nebo svého mluvčího. „Některé dopisy odpověď vyžadují, jiné ne,“ dodal s tím, že jej text paní Tykalové zklamal: „Čekal jsem fundovanou a vysoce inspirující kritiku, zvláště, když jde o pedagožku, objevil jsem jen bezduchý a prázdný seznam novinových titulků. Je to promarněná šance.“

Otevřený dopis Miloši Zemanovi

Učím základy společenských věd na střední škole, probíráme politologii a nedávno jsme se dotkli tématu „Prezident“. Studenti mě přímo bombardovali otázkami, na které nebylo v mých silách odpovědět, a proto se ptám Vás.

Jak je možné, že prezident země může:

1. Lhát (tvrdit něco, co není doložitelné)?
2. Nerespektovat rozhodnutí soudu?
3. Neuznat svou chybu a neomluvit se?
4. Nepustit studenty na Albertov k výročí 17. listopadu?
5. Legitimizovat šíření nenávisti ve společnosti?
6. Pochlebovat zemi, kde se ve velkém porušují lidská práva?
7. Kouřit v nekuřáckém hotelu?
8. Doporučovat studentům kouření a alkohol?
9. Vyzývat k agresi?
10. Mluvit sprostě a chovat se jako hulvát?

Těch otázek padlo ještě více, ale vybrala jsem ty nejzásadnější. Myslím, že není nutné rozebírat jednotlivé otázky, protože jde o mediálně hojně probíraná témata a jistě všichni víme, o co se jedná. Jde mi o to, jestli jste se někdy zamyslel nad tím, že jako prezident (obecná, nejvyšší autorita, tedy za normálních okolností) máte vliv na chování mladé generace.

Vy však svým chováním vzbuzujete dojem, že lhát, mluvit sprostě, chovat se k druhým s arogancí a přezíravostí, je normální. A tím velmi znesnadňujete práci, nám, učitelům, jež musíme čelit těmto otázkám. A já opravdu nevím, jak na ně mám odpovídat. Z pozice učitele jim musím říct, že jste prezident, že k vám musejí mít úctu, ale máte vy úctu Vy k nim? Jestliže jste studenty nepustil 17. listopadu (na Mezinárodní den studentů!) na Albertov, tak asi ne. Přitom právě studenti ovlivňují a ovlivňovali dění ve společnosti (1939, 1968, 1989). Můžete samozřejmě namítnout, že studenti nejsou žádná neviňátka, že pravděpodobně mají už zkušenosti s kouřením, alkoholem i lhaním. Jistě to tak může být, ale co… Když takové věci dělá i pan prezident… Je to pro ně o důvod víc, jak si takové věci ospravedlnit. Možná máte na mladou generaci větší vliv, než si myslíte.

Jsem šťastná, že jsem dospívala v době, kdy byl prezidentem Václav Havel, který je pro hodnoty, jež akcentoval, často posměšně nazýván pravdoláskařem. Myslím, že pravda a láska jsou hodnoty obecně lidské a všichni je potřebujeme. Já sama se cítím osobností Václava Havla a jeho hodnotovými vzory velmi pozitivně ovlivněna. Jaké hodnoty však předáváte svým chováním, ať už mládeži, či celé společnosti Vy?

Prosím, chovejte se lidsky, slušně a se zodpovědností k příštím generacím. Děkuji.

Lucie Tykalová

Čtěte také:

Prezident se neomluví. Hrad stupňuje útok na Peroutku

Záhada Zemanovy brněnské cigarety. Kouřil, nekouřil?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články