Distancujise.cz. Proč nepodepíšu petici
Chtěl bych především zdůraznit, že tyto řádky jsou mé osobní stanovisko.
Na svých dosavadních názorech na „ukrajinský problém“ trvám: Rusko se dopustilo vojenské agrese proti svému západnímu sousedovi. Je to projev imperialistické politiky, která ohrožuje i středoevropský region a naši zemi. Můžeme mu čelit jen tehdy, když bude naše vláda a naše politická reprezentace ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájit naše bezpečnostní zájmy, což dosud nečiní.
Minulý pátek se na internetu (adresa www.distancujemese.cz) objevila petice s názvem „Jsme Česká republika. Nechceme být ani ryba, ani rak“. Ve středu ji představili na tiskové konferenci v Senátu Karel Schwarzenberg, Martin Bursík a Michael Kocáb, informovala o ní ČTK a všechny velké zpravodajské servery. Od té doby (do čtvrteční půlnoci) ji podepsalo přes 4000 lidí.
K petici i k její prezentaci mám zásadní výhrady, které shrnuji.
Za prvé, petice se obrací proti prezidentovi a premiérovi naší země. Kritiku si však zaslouží i vláda jako celek včetně Babišova hnutí ANO, což v petici není zmíněno (ti, co ji představili na veřejnosti, se to dodatečně pokusili zastřít). To, že tuto skutečnost petice obchází, považuji za příznačné a nepřijatelné.
Za druhé, v petici se tvrdí, že pokud Zeman zpochybňuje přítomnost ruských vojenských sil na Ukrajině a důvěryhodnost stanoviska našich partnerů z EU a NATO, „mluví výhradně za sebe, nikoli za naše občany“. Toto tvrzení je nesmyslné, za určitou nemalou část našich občanů prezident bohužel mluví. Podstatné však není, za kolik občanů prezident mluví, ale zda prezident má pravdu či ne: je zjevné, že pravdu nemá, ostatně sám obratem svá tvrzení zamlžil. Zároveň je poněkud domýšlivé vycházet z toho, že signatáři petice rozhodují o tom, kdo mluví za naše občany.
Za třetí, v textu se praví: „nesouhlasíme s politiky, kteří problematizují účinnost hospodářských sankcí“. V petici se ovšem zároveň připouští, že sankce byly opožděné, což už je vlastně taky problematizace. Já si navíc myslím, že sankce jsou zároveň málo důsledné a že by je bylo zapotřebí doprovodit aspoň významnými dodávkami zbraní regulérní ukrajinské armádě. Nechci, aby se mnou autoři a signatáři petice zrovna v tomhle souhlasili, jen chci ukázat, že problematizovat účinnost hospodářských sankcí je možné dvojím způsobem a že problematizovat sankce je samo o sobě legitimní, protože průběžně kritizovat nedůraznost a rozpačitost, s jakou EU a USA čelí ruskému tlaku, je nutné a oprávněné.
Za čtvrté, v posledním odstavci stojí: „Věříme, že tato současná krize bude nakonec překonána a Rusko se stane moderní demokratickou zemí.“ Musím se přiznat, že nemohu s klidným svědomím prohlásit, že tomu věřím. Nemohu ani prohlásit, že tomu nevěřím. Mám o tom jisté pochybnosti, proto se pod tu větu nemohu podepsat a navíc vůbec nechápu, proč tam je. Na začátku odstavce se praví: „Postupem Putinovy administrativy bude nejvíce poškozeno Rusko samo.“ Myslím si, že postupu ruské administrativy je nutné se opřít, i když by jím Rusko poškozeno být nemělo, ba i tenkrát, kdyby Rusku měl postup ruské administrativy prospět, protože tento postup odporuje zároveň ukrajinskému právu na suverenitu a svobodu a našim národním a státním zájmům. Průhledné a vemlouvavé „uvědomte si, Rusové, že je to i ve Vašem zájmu!“ je zároveň směšné i nadbytečné.
A za páté: dikce petice je velkohubá a hysterická: „od takového výroku se ostře distancujeme“, „s takovým postojem vyjadřujeme kategorický nesouhlas“. Jakési oprávnění by tento tón snad mohl mít tenkrát, kdyby pod ní byl milion podpisů, což se při vší úctě určitě nestane.
Petice byla představena na půdě zákonodárného sboru, do něhož mají zakrátko proběhnout volby. Představili ji předseda významné strany, jejíž kandidáti se voleb účastní, a jeden z těchto kandidátů. Téma, o něž jde (potřeba čelit ruská agresi a jejím důsledkům pro náš region a pro ČR) by mělo národ a občany sjednocovat, je jím třeba oslovit i voliče ODS, ČSSD a dalších demokratických stran. Použít je takto průhledně ve volební kampani jako klacek na politické oponenty považuji za nešťastné, nevhodné a v podstatě neslušné.
Petice a její prezentace budí dojem, jako by řešení tohoto problému bylo rozhodující pro Českou republiku. Přitom Česká republika má dva základní závažné, navzájem provázané problémy: toto a rozvrat našeho politického systému, který probíhá už přes dva roky a učinil naši zemi bezbrannou vůči ruským imperiálním choutkám. Za rozvrat odpovídají společně všechny relevantní české politické strany včetně té, která se peticí volebně prezentuje. Řešení naší politické krize je možné jen spoluprací demokratů zprava i zleva, s tím, že si všichni přiznají svůj podíl na věci. Petice slouží chtě nechtě k tomu, aby prohloubila příkop a společnou zodpovědnost zastřela.
Napsal jsem tohle všechno, protože považuji za zásadní, aby člověk i ve vypjaté situaci dokázal říci o hlouposti, že je to hloupost, a nepodpisoval se šmahem pod všechno, co mu přijde pod ruku. Patří to ke svobodě a demokracii. K petici se samozřejmě nepřipojím.
Autor je iniciátorem výzvy Zastavme Putina!