Rodiště Mohameda? Přestavba Mekky se nezastaví před ničím

Bourání historických památek

Rodiště Mohameda? Přestavba Mekky se nezastaví před ničímNOVÉ
Konstrukční práce probíhající u mešity al-Masdžid al-Haram. Foto: Wikipedia
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Stovky let staré náboženské památky berou v Saúdské Arábii za své. Oblíbené místo poutníků, kde se podle legendy narodil prorok Mohamed, nejspíše zmizí pod honosnou stavbou královského paláce. Jiných několik set historických budov už muselo uvolnit místo pro rozšíření hlavní mešity Mekky.

Mekka je jako rodiště proroka Mohameda považována za nejsvatější místo muslimů. Rušné stavební práce přímo v jejím centru začaly už před několika lety, když se začala rozšiřovat takzvaná Velká mešita (al-Masdžid al-Haram). Právě sem ročně proudí miliony muslimů, kteří zde završují svou pouť do svatého města.

Její rozšiřující výstavbě už padly za oběť stovky historických budov a monumentů, píše britský The Independent. Podle washingtonského Institutu pro Perský záliv už Mekka ztratila na 95 procent svých památek, starých až tisíc let. A to hlavně kvůli výstavbě luxusních hotelů, bytů a nákupních center.

Minulý týden byly například zbořeny pět set let staré sloupy připomínající nanebevzetí proroka Mohameda, uvedl Irfan Alawi z Nadace pro muslimské dědictví. Obává se, že do konce roku vezme za své také dům, který údajně stojí na místě rodiště Mohameda.

Právě toto místo totiž figuruje na uniklých dokumentech o výstavbě nového královského paláce. Proti stavbě, která má mnoho kritiků, se však lidé bojí vystoupit veřejně. Bojí se perzekuce ze strany královského režimu.

Zmiňované místo bylo už nedávno uzavřeno pro návštěvníky, nyní zde platí zákaz uctívání. „Neexistuje žádný důkaz, že prorok Mohamed byl narozen právě zde, proto je zakázáno dělat z tohoto místa speciální bod pro modlitby, rozjímání nebo žehnání,“ je zde uvedeno. Místo také hlídá náboženská policie, která návštěvníkům zabraňuje v uctívání.

V Saúdské Arábii se uplatňuje striktní wahhábistická verze islámu, která zakazuje jakékoli uctívání náboženských objektů jako modloslužbu. Právě to je podle mnohých důvodem, proč ničení historických staveb nikdo nezabrání. Naposledy přestavbu Mekky obhajoval i saúdsko-arabský velký muftí Abdul Azíz bin Abdulláh, když uvedl, že demolice byly nezbytné a národ by měl vládě poděkovat za to, že mešitu al-Masdžid al-Haram rozšiřuje.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06