Pozůstalí chtějí žalovat Lufthansu za psychicky nemocného pilota Lubitze
Odškodnění za smrt příbuzných
Pozůstalí po těch, kteří zahynuli při loňském leteckém neštěstí společnosti Germanwings, připravují žalobu ve Spojených státech amerických. Právě tam, nedaleko od Phoenixu v Arizoně, jsou totiž cvičeni piloti Lufthansy i její dceřiné společnosti Germanwings. A pozůstalí upozorňují na to, že psychicky nemocný kopilot Andreas Lubitz zde v první řadě vůbec neměl získat oprávnění k řízení dopravního letounu, píše server Local.
Příbuzní obětí mají v úmyslu podat u soudu v USA společnou žalobu na německého národního leteckého dopravce Lufthansu, pod kterou patří právě i nízkonákladová společnost Germanwings. Docílit tím chtějí toho, aby byl za neštěstí konečně někdo dohnán k zodpovědnosti a také doufají, že tím předejdou podobným tragédiím.
Elmar Giemulla, právník, který zastupuje více jak 70 rodin pozůstalých, k tomu řekl: „Lidé jsou zoufalejší než kdy předtím.“ Pozůstalí podle něj požadují finanční kompenzaci, ale bohužel nemají pocit, že by Lufthansa pracovala na nějakém přijatelném řešení.
Lufthansa totiž nejdříve nabídla, že za každou oběť zaplatí 50 tisíc euro, dále vyplatí každé rodině 25 tisíc euro a každému příbuznému, tedy rodičům, dětem, manželům, dalších 10 tisíc. Tuto nabídku ale rodiny v červenci odmítly s tím, že je „ubohá a urážlivá“. Lufthansa se na druhou stranu obhajovala tím, že se jen snaží najít „rychlé a spravedlivé“ vyrovnání pro všechny, kteří mají nárok na náhradu škody.
Během letecké tragédie 24. března 2015 zemřelo 150 lidí, 144 pasažérů a 6 členů posádky. Mezi nimi bylo i 16 studentů a dva učitelé z německé střední školy, kteří se vraceli z týdenního výměnného pobytu v Barceloně. Za jejich smrtí stojí kopilot letadla, sedmadvacetiletý Andreas Lubitz. V okamžiku, kdy kapitán Patrick Sondenheimer opustil kokpit, aby si odskočil na toaletu, se Lubitz zamlkl v kabině a zamířil s letadlem do horského masivu francouzských Alp.
Před pár dny zveřejněná závěrečná zpráva z vyšetřování potvrdila, že se Lubitz léčil s duševními problémy a zřízení stroje způsobil úmyslně. Trpěl depresemi, podstoupil psychoterapii a byla mu předepsaná antidepresiva. Francouzští vyšetřovatelé proto na základě této tragédie doporučili, aby lékaři informovali letecké společnosti a porušili tak lékařské tajemství o zdravotním stavu pilotů v případech, kdy trpí psychickými problémy.