Matěj Stropnický jako Václav Klaus: Studenti mají studovat, ne pracovat

STROPNICKÝ PROTI PRÁCI PŘI STUDIU

Matěj Stropnický jako Václav Klaus: Studenti mají studovat, ne pracovatNOVÉ
Matěj Stropnický. Foto: FOTO: Wikipedia
1
Domov

renvb Echo24

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický, který někdy bývá řazen až ke krajní levici, poněkud překvapil, když se zařadil po bok exprezidenta a zapřisáhlého odpůrce „levičáků“ Václava Klause. Stropnický totiž nyní stejně jako před lety Klaus uvedl, že studenti by při škole neměli pracovat, ale soustředit se v první řadě na studium.

Stropnický se o svůj názor na pracující studenty podělil – jak už se ostatně stalo zvykem – na svém facebookovém profilu. Konkrétně na toto téma zabrousil, když se rozepsal o návrhu zákona, jehož přijetí by znamenalo uzavření obchodů během některých státních svátků. Stropnický se přijetí zákona zastal, čímž rozproudil vášnivou diskusi.

Například pražská místopředsedkyně Strany svobodných občanů a zároveň studentka Tereza Sladkovská Stropnického upozornila, že na přijetí zákona by doplatili především studenti. Podle ní je pro studenty možnost pracovat o svátcích klíčová, protože ve všedních dnech musí chodit do školy. „Právě se nám snažíte zakázat jedny z jediných dnů, kdy si můžeme při náročnějším studiu přivydělat,“ napsala.

Stropnický se však jakožto zapřisáhlý idealista nenechal její věcnou poznámkou vyvést z konceptu a namísto toho přešel do protiútoku. „Jak daleko může dojít dobrovolně nedobrovolné sebezotročování, pardon. Vy máte volat, že odmítáte při studiu pracovat a že na to studium chcete od státu podmínky, ne že chcete ještě o svátcích chodit na pokladny brigádničit, uff,“ napsal Stropnický.

Toto jeho vyjádření však vyvolalo další vlnu údivu. Mimo jiné proto, že se nápadně podobalo tomu, co v roce 2013 prohlásil exprezident Václav Klaus, jehož názory jsou jinak v mnoha ohledech zcela odlišné od těch, jaké zastává Stropnický. „Deprimuje mě, že současní studenti nemají na studium stejnou koncentraci, jakou jsme museli mít my. Dnes má skoro každý student vedle studia nějaké zaměstnání. Nedovedu si to představit,“ řekl tehdy Klaus během přednášky na VŠE.

‚Studentům by se mělo půjčovat bez úroku‘

Lidé se zároveň začali ptát, jestli má Stropnický nějaké vlastní zkušenosti s prací během studií. „Při studiu jsem pracoval. A nikdo neříká, že je na práci něco špatného,“ vzkázal zvídavým uživatelům Stropnický. „Pokud má studium na vysoké škole být opravdu vzděláním a ne cestou, jak pouze získat nějaký titul, je žádoucí, aby se mu studující opravdu věnoval a nemusel během studia pravidelně pracovat,“ dodal pro server ECHO24.cz.

Současně připustil, že sociální ani prospěchová stipendia nepokryjí životní náklady studentů, což je nutí k tomu, aby na úkor studia chodili na brigády. Stropnický je totiž přesvědčen, že aby studenti mohli řádně studovat, musí se zavést státem garantované bezúročné půjčky na náklady spojené se studiem, doplněné systémem stipendií až do výše minimální mzdy. „Jsou to opatření, která uleví ostatně i rodičům studentů, kteří dnes náklady studia často hradí,“ uvedl. Náklady na zábavu by z této půjčky neměly být hrazeny, upřesnil.

velikonoční zajíček ČSSD zaměstnancům obchodních řetězců: vy o svátcích volno mít nebudete, ušel by zisk. I zamě...

Zveřejnil(a) Matěj Stropnický dne 24. březen 2016

Debata, v níž došla řeč i na pracující studenty, se na Facebooku rozpoutala pod příspěvkem, v němž Stropnický kritizuje pozměňovací návrhy ČSSD k zákonu o omezení prodejní doby obchodů. Původní návrh byl, že obchody s prodejní plochou nad 200 metrů mají mít v sedmi vybraných svátcích zavřeno. Pozměňovací návrhy ze zákona však vyčleňují všechna nákupní centra, jejichž součástí jsou i malé obchody.

„ČSSD opět ukazuje svoji obvyklou dvojí tvář. Jedna její část skutečně usiluje o zlepšení životních podmínek zaměstnanců. Druhá jde ale bezostyšně na ruku velkému byznysu. Svátky tu musejí být i pro zaměstnance velkých řetězců,“ napsal Matěj Stropnický na Facebook a dále dodal: „Hájím práva lidí, kteří se sami často bránit nemohou, protože by jinak skončili bez práce.“

Čtěte také: Šetřivý Matěj Stropnický: Houbičku používám tři měsíce

Okno do života Matěje Stropnického: „V tramvaji mi nadávají“