Ransdorfová o zatčení manžela: Chovali se k němu jako ke psovi
Ransdorfová píše Sobotkovi
Vlasta Ransdorfová žádá premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby prošetřil veškeré události, které vedly k úmrtí jejího manžela. Napsala to v dopise adresovaném Sobotkovi, který zveřejnila na webových stránkách zesnulého Miloslava Ransdorfa. V něm uvádí, že tzv. švýcarská kauza a s ní spojené nekorektní jednání ze strany švýcarských úřadů a zběsilá mediální štvanice ukrátily jejímu manželovi život.
,,Žádám, abyste švýcarské straně vznesl následující otázky,“ stojí v první části dopisu, pod kterým je podepsaná Vlasta Ransdorfová. Následuje deset bodů, na něž Ransdorfová ,,očekává odpovědi a vysvětlení ode všech stran – od švýcarské, české i z Evropského parlamentu.“ Současně nevylučuje, že dodatečně vznese další otázky.
‚Proč mu nedali léky? Třikrát zvonil na stráž‘
,,Z jakého důvodu banka odmítla jednat s člověkem, vybaveným plnou mocí od klienta? Z jakého důvodu zavolala banka na manžela policii? Jak je možné, že řadoví kantonální policisté na místní služebně mohli okamžitě vědět, že dokumenty jsou falešné? Proč banka dodnes nezveřejnila kamerové záznamy, které by potvrdily (ev. vyvrátily) manželovu verzi o jeho pohybu a chování v bance?“ Na to všechno hledá odpovědi vdova po europoslanci KSČM, který zemřel 22. ledna. Jeho smrtí se na žádost rodiny nyní zabývá policie.
Vlasta Ransdorfová se dále podivuje nad tím, proč švýcarská policie odepřela jejímu manželovi, aby kontaktoval svou rodinu. ,,O jeho zatčení jsem se dozvěděla až druhý den, a to z českého tisku,“ uvádí vdova. Ransdorfová dále konstatuje, že europoslanci nebyly poskytnuty léky na diabetes a hypertenzi. ,,V noci měl zdravotní potíže, způsobené enormním zvýšením tlaku, třikrát zvonil na stráž, ale nikdo nepřišel. Manžel zůstal bez potřebných léků,“ stojí v dopise.
Manžel měl noční inzulín v autě, požádal policisty, aby mu jej přinesli ze zaparkovaného vozidla, ale policisté ho prý v autě nemohli najít! Léky na tlak nedostal buď vůbec, nebo v nedostatečném množství.
,,Jak mohla švýcarská policie předstírat, že manželovi nerozumí, když ovládal všechny čtyři oficiální jazyky Švýcarské konfederace?“ podivuje se také Ransdorfová ,,nad umělou jazykovou bariéru“, kterou podle ní policisté vytvořili, a odmítá, že by ,,státní zaměstnanci neovládali aspoň jeden oficiální jazyk své země“.
Čtěte také: Policie po stížnostech příbuzných prověřuje okolnosti Ransdorfova úmrtí
Druhou část dopisu pak Ransdorfová věnuje iniciování vyšetřování s příslušnými osobami Evropské unie a osobami na české straně. Stěžuje si zde na nečinnost ze strany Evropské unie i České republiky. ,,K čemu máme státní orgány, Listinu základních práv EU a Úmluvu o lidských právech Rady Evropy, když si v civilizované cizině dovolí chovat se k českému občanu (zde není podstatné, že manžel měl funkci europoslance) jako ke psovi?“ píše Ransdorfová.
V závěru svého otevřeného dopisu premiérovi se Ransdorfová ptá, z jakého důvodu nebylo kontaktováno české velvyslanectví ve Švýcarsku nebo kdo ,,rozpoutal, řídil a platil bezprecedentní zběsilou mediální štvanici“ na jejího manžela.
Europoslanec Miloslav Ransdorf byl zadržen švýcarskou policií na začátku prosince loňského roku při údajném pokusu o finanční podvod. Ve společnosti tří Slováků se snažil s falešnými doklady vybrat z curyšského účtu 350 milionů eur (9,45 miliard korun). Později byl Ransdorf propuštěn na svobodu, ale Švýcarské státní zastupitelství proti němu vedlo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.
Vlasta Ransdorfová měla emotivní vystoupení již na pátečním pohřbu svého zesnulého manžela.