Bude platit dohoda z Minsku? Rebelové se mají stáhnout zpět

ON-LINE REPORTÁŽ

Bude platit dohoda z Minsku? Rebelové se mají stáhnout zpětAKTUALIZUJEME 1
Svět
Sdílet:

Jednání o osudu východní Ukrajiny v běloruském Minsku jsou u konce. Nové příměří na východu Ukrajiny mezi vládními silami a proruskými separatisty by mělo platit od 15. února. Prohlásil to dnes v Minsku před novináři ruský prezident Vladimir Putin po šestnáctihodinovém jednání se svými partnery z Ukrajiny, Německa a Francie. Dohodu  potvrdil i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle ní se přeruší palba o půlnoci ze soboty na neděli a následně se stáhnou i těžké zbraně z padesátikilometrové nárazníkové zóny mezi znepřátelenými stranami během dvou týdnů. 

Jednání v Minsku on-line
13:40 Výsledek vypjatého summitu ohodnotil i premiér Bohuslav Sobotka. ,,Vítám uzavřenou dohodu. Doufám, že v neděli skutečně dojde k zastavení krveprolití. Jde o pozitivní krok správným směrem, zejména pokud se potvrdí, že dohoda obsahuje stažení těžkých zbraní, výměnu zajatců, odchod cizích jednotek a obnovu kontroly ukrajinské vlády nad její hranicí s Ruskem.“ 

13:25 Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že dohoda by mohla být mezníkem. ,,Myslím, že chování Ruska je rozhodující, a pokud by tentokrát to, co Putin řekl, platilo, tak je to šance na zlom.“ 

13:16 Angela Merkelová po podpisu řekla, že si nedělá žádné iluze, jelikož je před ní a ostatními politiky stále hodně velkých překážek.

13:00 „Doufáme, že všechny strany budou projevovat zdrženlivost, než dojde k zastavení palby,“ řekl k  dohodnutému příměří na východu Ukrajiny Vladimír Putin. Jednání podle Putina trvalo tak dlouho, protože Kyjev nebyl ochotný dohodnout se s rebely na východě země.

12:09 Do konce roku by měl mít Kyjev pod kontrolou hranici s Ruskem. Lídři se dohodli také na propuštění všech zajatců do 19 dnů. Mezi nimi i ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové.

11:55 Během jednání Putin zatlačil na separatisty, aby podepsali dohodu, podle které bude platit současné postavení ukrajinských vojsk, zatímco pro povstalecké jednotky linie z loňského 19. září.

11:39 ,,Dohoda obsahuje stažení všech cizích jednotek,“ prohlásil  Petro Porošenko. Z jednání vzešly celkem dva podepsané dokumenty: jednak prohlášení čtyř státníků, jednak dokument tzv. kontaktní skupiny o komplexu opatření, aby se minská mírová dohoda z loňského září uplatnila v praxi. 

11:30 ,,Porošenko udělal vše pro to, aby zabránil krveprolití,“ řekla krátce po skončení summitu Angela Merkelová. Oficiální tiskovou konferenci zatím neuspořádala.

11:09 Dokument o příměří podle agentury TASS podepsali i vůdci proruských separatistů. Ukrajina by podle Putina také měla podniknout ústavní reformu, která zakotví práva obyvatel Donbasu. Putin vybídl znepřátelené strany ke zdrženlivosti, k ukončení krveprolití a k zahájení politického dialogu. 

10:50  „Dohodli jsme se o hlavních otázkách,“ řekl Putin po téměř 16 hodinách vyjednávání. Kromě příměří se prý podařilo dohodnout se na demarkační linii mezi znepřátelenými stranami a na stažení těžkých zbraní. Šéf Kremlu oznámil, že z minského summitu vzešly dva podepsané dokumenty: jednak prohlášení čtyř státníků, jednak dokument tzv. kontaktní skupiny o komplexu opatření, aby se minská mírová dohoda z loňského září uplatnila v praxi. 

10.30 Dva ukrajinští vojáci padli během uplynulých 24 hodin na východě země v bojích s proruskými separatisty. Vzájemné ostřelování znepřátelených stran si podle místních úřadů vyžádalo také životy nejméně deseti civilistů. „Ukrajina v důsledku bojů a ostřelování ztratila dva muže, dalších 21 bylo zraněno,“ uvedl armádní mluvčí Vladyslav Selezňov. 

10:20 Jednání v Minsku jsou údajně u konce. Putin, Porošenko, Merkelová a Hollande dosáhli dohody. Příměří bude platit od 15. února, řekl Vladimír Putin na tiskové konferenci po 15 hodinovém vyjednávání.

9:16  Již připravenou dohodu o příměří odmítli ráno podepsat vůdci proruských separatistů z Donbasu Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. 

9:12 Podle agentury TASS jsou nynější jednání v Minsku nejdelšími v kariéře Vladimíra Putina.

9:05 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se připojil k jednání s Hollandem a  Merkelovou za zavřenými dveřmi.

8:58 Merkelová s Hollandem jednají s Putinem za zavřenými dveřmi. Ukrajinský prezident Porošenko je údajné v jiné místnosti.

8.50 Poté, co Angela Merkelová, François Hollande, Petro Porošenko a Vladimir Putin po 14 hodinách rozhovorů dnes ráno opustili jednací sál, ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj blízký summitu napsala, že neúplným návrhem se nyní bude zabývat takzvaná kontaktní skupina. V ní jsou zástupci Ukrajiny, Ruska, proruských separatistů z východní Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. 

8.30 Nejvyšší představitelé Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa měli dnes ráno údajně z osmdesáti procent hotový návrh dohody o řešení situace v Donbasu, který podle neoficiálních zdrojů počítá od soboty s příměřím.  Dokument předpokládá vyhlášení příměří od soboty 14. února, stažení těžkých zbraní a vytvoření bezpečné zóny, uvedla agentura Reuters.​

8:20 Reportér AP oznámil, že se lídři vrátili zpět do jednací místnosti a jednání pokračují.

8:29 Porošenko prohlásil: ,,Zatím nejsou žádné dobré zprávy z minských mírových jednání.“

8:25 Podle agentury France Presse označil ukrajinský prezident Petro Porošenko ruské podmínky dohody za neakceptovatelné.

7:50 Jednání v Minsku podle některých zdrojů skončilo, chystají se však oddělené konference jednotlivých státníků.

Množství bodů, sahajících od příměří přes ústavní změny až po právo na jazykové sebeurčení a lidové milice, obsahuje dohoda, kterou dnes v běloruské metropoli podepsali představitelé tzv. kontaktní skupiny, včetně vůdců proruských separatistů Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického. Text zveřejnil na svém webu Kreml, spolu s prohlášením, ve kterém prezidenti Ruska, Ukrajiny, Francie a německá kancléřka „potvrzují, že plně respektují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny“. 

Čtěte také: Summit začal: Putin a Porošenko si chladně podali ruku

Příměří podle prvního bodu dohody začne v neděli 15. února v 00:00 kyjevského času, tedy od sobotních 23:00 SEČ. Nejpozději druhý den po zahájení příměří má začít a do čtrnácti dnů skončit stahování těžkých zbraní – do vzdálenosti 50 až 140 kilometrů podle dostřelu či doletu. Pro ukrajinská vojska má platit stávající frontová linie, pro separatisty demarkační linie vytyčena v minské dohodě z 19. září. 

Na stahování těžkých zbraní má od počátku dohlížet Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), a to i za pomoci družic, bezpilotních letounů či radiolokátorů. 

 

Čtěte také: Nervózní Vladimir Putin zlomil v Minsku vzteky tužku   

Podívejte se také: Video live: Tady se jedná o osudu Ukrajiny

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit