Tunisko po útocích zavírá mešity a povolává záložníky
Střelba na turisty
K odpovědnosti za páteční teroristický útok v tuniském letovisku Súsa se v prohlášení na twitterovém účtu přihlásila organizace Islámský stát (IS). Tuniské ministerstvo zdravotnictví dnes identifikovalo prvních deset obětí, je mezi nimi osm Britů, Belgičanka a Němec. Útok si podle tuniských úřadů vyžádal celkem 39 obětí, dalších 36 lidí je zraněno. Atentátníka policie zastřelila. Premiér Habíb Síd oznámil posílení bezpečnostních opatření v zemi, armáda prý do služby povolá záložníky.
V reakci na atentát Tunisko uzavře během týdne kolem 80 mešit, které údajně podněcují k páchání násilí. V pátek to uvedl premiér země Síd s tím, že tyto mešity fungující mimo státní dohled šíří ve společnosti „svou propagandu a nenávist, aby tak podpořily terorismus“. Ministerstvo vnitra prý zakročí i proti dalším stranám a skupinám, které nedodržují ústavu země.
Tunisko nyní bude muset podle premiéra Sída přijmout „bolestivá, ale nutná“ bezpečnostní opatření. Prvním z nich podle něj bude povolání záložníků do aktivní služby, kteří budou hlídkovat po celé zemi. „Žádná země není v bezpečí před terorismem. Potřebujeme globální strategii pro všechny demokratické země,“ dodal.
Mezi oběťmi atentátu jsou podle dřívějších údajů kromě Tunisanů, hlavně Britové, dále Němci, Belgičané a Francouzi. České ministerstvo zahraničí podle pátečního sdělení zatím nemá informace o tom, že by mezi mrtvými byli čeští občané, situaci ale prověřuje.
Identifikace obětí podle premiéra Sída probíhá poměrně pomalu, protože většina obětí zahynula na pláži či v okolí bazénu, a neměla tak u sebe žádné doklady.
Podle tuniského očitého svědka, kterého cituje agentura AFP, byli terčem atentátníka jen zahraniční návštěvníci: „Terorista nám řekl: ‚Jděte pryč, nepřišel jsem si pro vás.‘ A nestřílel na nás, začal střílet na turisty.“
Britské cestovní agentury začaly už v pátek z Tuniska evakuovat své klienty, kterých tu v době útoku pobývalo asi 2500. Do země vyslaly přinejmenším deset strojů. Další letadla podle agentury AFP zamíří dnes ze Súsy do Amsterodamu, Bruselu a Petrohradu.
Čtěte také: Teror na třech frontách. Proč Francie, Tunisko a Kuvajt?
Útočníka se policii podařilo zabít na místě útoku. Jde prý o tuniského studenta pocházejícího z provincie Siljána na západ od metropole Tunisu, který studoval ve městě Kajruván. Narodil se v roce 1992. Policie o něm prý neměla dosud žádné záznamy. Podle prvotních výsledků vyšetřování, které veřejnosti dnes představil premiér Síd, nikdy nevycestoval z Tuniska do zahraničí.
Podle svědků vypadal atentátník jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikova střílet na turisty. Z pláže prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba a neustále pálil na všechny kolem.
Tunisko bojuje se sílícím radikálním islamismem už od pádu autoritářského režimu prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011. Situaci v zemi zhoršil i chaos, který zavládl v sousední Libyi a umožnil získat pozice radikálům hlásícím se k Islámskému státu. V řadách IS přímo v Iráku a Sýrii bojuje podle odhadů tuniských úřadů až několik tisíc Tunisanů. Řada z nich se prý už opět vrátila do vlasti.