Jezdíte na červenou? Dozvědět se to má i finanční správa

Spor o registr přestupků

Jezdíte na červenou? Dozvědět se to má i finanční správaNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Jeli jste na červenou, opakovaně jste rušili noční klid nebo jste znečišťovali veřejné prostranství? Podle vládního návrhu byste se nově dostali do centrálního registru přestupků. Ten má evidencí vybraných přestupků pomoci v boji s drobnou kriminalitou. A i když nad normou původně panovala shoda, ve středu se její závěrečné projednávání ve sněmovně zadrhlo. Vadila procedura, ale hlavně to, že by do registru mohly nahlížet úřady finanční a celní správy. To se nelíbilo pravicové opozici, která za tím vidí posilování moci ministerstva financí.

Zavedení centrálního registru přestupků bylo ve středu už těsně před svým schválením. Návrh počítá s tím, že vznikne registr vybraných přestupků, což má zefektivnit boj proti recidivistům. Za opakované spáchání přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku by provinilcům hrozily větší pokuty. Informace z registru by nebyly veřejně přístupné, ale na vyžádání by se k nim dostaly správní orgány.

„Budeme vědět, jestli ten člověk přestupuje zákon poprvé, podruhé nebo popatnácté. A bude to znamenat, že k těm, kteří přestupují zákon už poněkolikáté, se budeme chovat tak, že budou mít vyšší sankci,“ představoval návrh loni na podzim ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Sněmovnou návrh na zřízení registru procházel bez větších potíží. Tedy až do středy. To se koalice s opozičními poslanci dostala do sporu o proceduru hlasování. Pravici také vadilo, že by do nového registru mohly mít přístup i úřady finanční a celní správy.

„Obecně mám trochu strach z koncentrace moci na ministerstvu financí. A my to hodláme podpořit tím, že ministerstvu umožníme vstup do tohoto registru. Můžete nám říct, k čemu ministerstvo financí potřebuje vědět, že jel někdo na červenou nebo vysypal hromadu písku na chodníku, neoprávněně, a dostal se do přestupkového řízení? To je ta tendence na každého vědět všechno a v okamžiku, kdy se to bude hodit, to nechat napsat do svých vlastních novin, nebo něco takového,“ prohlásil ve sněmovně v narážce na Andreje Babiše (ANO) poslanec ODS Petr Bendl.

Toho podpořil například stranický kolega Marek Benda, podle nějž by finanční ani celní správa „neměly lézt do registru, když jim do toho vůbec nic není“.

Ministr obavy odmítá

Není jasné, jestli by návrh týkající se právě finanční a celní správy nakonec do registru prošel. I šéf ústavně-právního výboru a poslanec koaliční ČSSD Jeroným Tejc totiž kolegům řekl, že si není jistý, jestli by se daňová kontrola měla provádět zrovna na základě toho, jestli někdo má nahlášené přestupky.

„To, co skutečně tady vyvádíte, je budování policejního šmíráckého státu. Ono to vypadá na první pohled zcela nevinně a logicky i směrem k veřejnosti, která vás zatím podporuje. Přece někdo páchá nějaké přestupky, nicméně občané si řeknou ‚nás se to netýká‘. Samozřejmě týká. Každého se to týká. Občané by měli mít právo na soukromí, a proto je nejlepší takovéto věci neschvalovat,“ přidal se František Laudát z TOP 09.

„Současná politika současné vládní koalice komunistů, socialistů, hnutí ANO a lidovců každým krokem, každým okamžikem dělá všechno pro to, aby všechny občany dostala on line pod kontrolu a všem odebrala pocit nezávislosti,“ prohlásil Kalousek.

Ministr Chovanec ale obavy ze zapojení finanční a celní správy do registru odmítal. Podle něj nelze policisty a celníky a priori odsuzovat za to, že budou zneužívat práva, která jim registr dá.

Kriticky k návrhu opakovaně vystoupil také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který nakonec diskuzi o registru ukončil tím, že si vzal pauzu na jednání klubu. „Současná politika současné vládní koalice komunistů, socialistů, hnutí ANO a lidovců každým krokem, každým okamžikem dělá všechno pro to, aby všechny občany dostala on-line pod kontrolu a všem odebrala pocit nezávislosti,“ řekl v diskuzi mimo jiné Kalousek. Na hlasování se tak ve středu nedostalo.

Čtěte také: Bič na fotbalové chuligány? Registr přestupků

Návrh počítá s tím, že by se delikty v registru měly evidovat několik let. Přísnější trestání recidivy by se týkalo například drobných krádeží, opakovaného rušení nočního klidu nebo znečišťování veřejného prostranství. Opakovaného přestupku se podle návrhu dopustí ten, kdo jej spáchá do jednoho roku poté, co ho správní orgán uzná vinným z přestupku předchozího.

Recidivistům by se také zvýšila horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit. Návrh naopak nepočítá s tím, že by se z opakování vyjmenovaných přestupků stal trestný čin, jak to v minulosti plánovala ODS.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články