Nejdřív drogy. Teď začali čeští Vietnamci pašovat ve velkém sloní kly

Nejdřív drogy. Teď začali čeští Vietnamci pašovat ve velkém sloní klyNOVÉ
Domov

nelegální byznys

Pavel Baroch

Nejprve část vietnamské komunity ovládla český trh s drogami, které se tajně vozí i za hranice. Teď se objevují prokazatelné indicie o zapojení Vietnamců do dalšího nelegálního byznysu – pašování sloních klů a jiných částí vzácných zvířat.

Cena za jeden kilogram slonoviny se na asijském trhu pohybuje okolo 1,5 tisíce dolarů za kilogram, přičemž na čínském trhu je cena bezmála dvojnásobná. Hodnota patnácti kusů sloních klů o hmotnosti téměř 24 kilo, které celníci ve středu odhalili u pašeráků na ruzyňském letišti, tak dosahuje 36 až 68 tisíc dolarů, tedy zhruba 720 tisíc až 1,4 milionu korun.

Je to už letošní třetí „úlovek“. Nejprve v lednu zajistili celníci na Ruzyni 33 kilogramů slonoviny a v červnu více než 35 kilogramů. Všechny případy přitom podle informací deníku ECHO24.cz spojuje, že kly směřovaly do Vietnamu a propašovat se je tam pokoušeli vietnamští občané.

Česká inspekce životního prostředí má navíc informace o dvou případech pašování slonoviny z Německa, celkem šlo o 92 kilogramů. „Snažili se ji vyvézt čeští občané vietnamského původu do Asie,“ uvedla mluvčí inspekce Jana Rambousková.

Policejní zátah na pašeráky

O zapojení části vietnamské komunity do nelegálního obchodu se vzácnými zvířaty má informace i zdroj z resortu životního prostředí, který si nepřál být jmenován, aby nebyl obviněn z ohrožování současného policejního vyšetřování. „Je toho mezi nimi daleko víc než mezi českou populací,“ uvedl pro ECHO.cz.

Policie po nedávné razii v Chebu, Lounech a na dvou místech v Praze zadržela tři osoby a obvinila je z trestného činu neoprávněného nakládání s volně žijícími živočichy, za což hrozí několikaleté vězení. Všichni tři jsou ve vazbě, policie ale jejich národnost nepotvrdila.

Čtěte také: Vietnamci ovládli český trh s pervitinem, zákon mlčení končí

„S ohledem na to, že státní zastupitelství uvalilo na případ informační embargo, nemohu v současné chvíli sdělit žádnou další informaci,“ řekla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Policie nesdělila ani to, co všechno při své akci zabavila. „Pokud vím, tak v současnosti se důkazy stále vyhodnocují,“ uvedl pro ECHO24.cz už citovaný zdroj z ministerstva životního prostředí.

Dvorská zoo spálí nosorožčí rohy

Sloni patří mezi nejpřísněji chráněné živočichy. V posledních letech ale pytláctví a černý obchod se slonovinou, ale třeba také s rohy z nosorožců strmě stoupá. Například ve středu zadržené kusy klů na ruzyňském letišti pocházejí ze čtyř slonů. Ilegální byznys se vzácnými živočichy je po drogách a zbraních třetím nejvýnosnějším na světě. Lidé v Asii, ale třeba i v USA jsou ochotni zaplatit horentní sumy. Zatímco pytlák dostane od překupníka za kilogram slonoviny obvykle 80 až 100 dolarů, konečný zákazník platí mnohonásobně vyšší sumu.

Čtěte také: Největšího slona na světě zabili pytláci

Na prostest proti vzrůstajícímu obchodu se slonovinou a rohovinou se Zoologická zahrada Dvůr Králové rozhodla, že 21. září spálí veškeré své zásoby rohoviny. Tamní zoo patří mezi největší světové chovatele nosorožců a v sejfech Československé obchodní banky, hlavního partnera zahrady, má uloženo asi 100 kilogramů nosorožčích – třeba z uhynulých kusů nebo ze zvířat, která se převážejí a rohy se jim musí uříznout (pak zase dorostou).

Čtěte také: Vraždění slonů: zoo na protest spálí rohy z nosorožců