Čtvrtina německých přistěhovalců je proti uprchlíkům

SOLIDARITA MIGRANTŮ?

Čtvrtina německých přistěhovalců je proti uprchlíkůmNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropané někdy čelí kritice, že k uprchlíkům nejsou dostatečně solidární. Z průzkumu veřejného mínění, který v Německu provedla prestižní společnost YouGov, ovšem vyplývá, že němečtí přistěhovalci na běžence nahlíží skoro stejně jako domácí obyvatelstvo. Čtvrtina z nich se například domnívá, že Německo by nemělo přijímat žádné další uprchlíky.

Přestože to může působit zvláštně, přistěhovalci a jejich potomci se na migrační krizi dívají prakticky totožně jako Němci, kteří žijí v Německu po generace. Vyplynulo to z průzkumu, který společnost YouGov vypracovala pro německý list Welt am Sonntag.

Zřejmě největší shoda mezi původním obyvatelstvem a přistěhovalci panuje v otázce, jestli by Německo mělo přijímat další uprchlíky. Čtvrtina „domorodých“ Němců se vyslovila v tom smyslu, že by Německo už žádné další uprchlíky přijímat nemělo. U migrantů a jejich potomků to bylo jen o jedno procento méně – 24 %.

Podobné vztahy mezi oběma čísly pak lze vypozorovat i u dalších otázek. Například 40 % německých přistěhovalců se vyslovilo v tom smyslu, že Německo by nějaké uprchlíky mělo přijímat, ale mělo by jich přijímat méně než nyní. U původních obyvatel to bylo 45 %.

Stejně tak 23 % přistěhovalců uvedlo, že Německo by mělo přijímat stejný počet uprchlíků jako doposud, což je jen o tři procenta více než u „domorodců“. Nejinak je tomu ovšem i na opačné straně – osm procent německých přistěhovalců se vyslovilo v tom smyslu, že Německo by mělo přijímat více uprchlíků než nyní. U původních obyvatel to bylo procent šest.

‚Uprchlíci přispějí k integraci‘

Podle německého listu Die Welt se němečtí přistěhovalci k migraci staví zdrženlivě proto, že sami museli v uplynulých letech tvrdě pracovat, aby získali nějaké prostředky, a nechtějí se o ně teď dělit. „Všichni imigranti si samozřejmě uvědomují, že zdroje jsou v každé zemi omezené a že máte štěstí, když jich na vás část připadne. Takže přistěhovalci – stejně jako původní obyvatelé Německa – tíhnou k tomu, aby se ptali, jestli se o ty zdroje mají dělit,“ řekl k tomu expert na migraci Wolfgang Kaschuba německému listu.

Jedním dechem však dodává, že příchod nových uprchlíků může paradoxně přispět k integraci přistěhovalců, kteří do země přišli už dříve. „Vždycky, když přijdou noví cizinci, se ti, kteří přišli už dříve, cítí být méně cizími,“ uvedl.

Přistěhovalci v současném Německu tvoří pětinu obyvatel. Do této kategorie spadají lidé, kteří se buď sami narodili v cizí zemi, nebo ti jejichž rodiče či prarodiče pocházeli odjinud než z Německa. Vzhledem k historickému vývoji jsou proto jako přistěhovalci považováni někdy i etničtí Němci – například ti, kteří do „Vaterlandu“ přišli po odsunu z Československa a Polska. Očekává se, že do Německa do konce letošního roku přijde až milion uprchlíků.

Čtěte také: Německo prohloubilo krizi. Je magnet pro uprchlíky, říká eurokomisař

‚Nevěřte povídačkám.‘ Německo platí kampaň, která odrazuje migranty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články