1 volební program ANO

Snůška populistických nápadů a absurdní sliby, komentují politici program ANO

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Když v neděli Andrej Babiš a další čelní představitelé ANO obohacení o hokejového brankáře Milana Hniličku představili volební program pro říjnové volby, začala Babišovi řada opozičních i koaličních politiků vyčítat nesplnitelné populistické sliby a připomínat, že řadu z nich mohl už dávno splnit.

Ministra zahraničí a volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka zarazil plán věnovat dvě procenta HDP na zpravodajské služby. „To mi přijde absurdní. To by znamenalo prakticky téměř 100 miliard korun, což by z ČR udělalo stát na úrovni Severní Koreje. Vážně se chceme stát zemí tajných služeb?“ uvedl Zaorálek pro Echo24. „Absurdní je i návrh hnutí ANO na slučování a rušení některých ministerstev. Jde o zdánlivé šetření, protože práci, již dnes vykonávají ta ministerstva, by i přes sloučení někdo musel udělat a zaplatit,“ dodal Zaorálek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Hnutí ANO má ambice v případě vítězství ve volbách a účasti na vládě snížit počet ministrů z 16 na 13. Navrhuje spojit ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství, zrušit post ministra pro vědu a výzkum, jeho agendu rozdělit mezi školství a průmysl, a agendu ministra pro lidská práva přesunout pod ministerstvo spravedlnosti. Podle místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) ale ministerstvo pro vědu a výzkum při vší snaze zrušit nelze. „Neexistuje,“ uvedl pro Echo24.

Současný ministr pro lidská práva a předseda Legislativní rady vlády (LRV) Jan Chvojka (ČSSD) považuje program za unikátní směs populismu, klišé a nesmyslů. „Možná s tím mohli počkat až do toho roku 2035, jak se Andrejovi Babišovi snilo. Nechci komentovat každý bod programu, tak snad jen co se týče mé gesce: je fajn chtít, aby byl ministr spravedlnosti zároveň předsedou LRV. Má to jen jeden háček, to bude předseda LRV a ministr spravedlnosti v jednom posuzovat zákony, které sám předkládá? To si ale bude žádat mnohem připravenějšího ministra spravedlnosti než dnes, protože v tomto období nechodily zákony od ministerstva spravedlnosti zrovna v nejlepší kondici a LRV na nich musela odvádět velký kus práce,“ komentoval práci ministra Roberta Pelikána (za ANO) Chvojka.

‚Proč číst program někoho, kdo tolikrát porušil slovo?‘

Hnutí nazvalo svůj program Teď, nebo nikdy a Babiš o něm uvedl, že se od ostatních programů liší. „Program hnutí ANO je odlišný v tom, že je úplně jedno, jaký je. Změní-li se veřejné mínění nebo se šéf časem rozhodne jinak, budou říkat nebo dělat úplný opak,“ okomentoval tuto „odlišnost“ pro Echo24 první místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.

Podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) hnutí nikdy žádný program na rozdíl od tradičních stran levicových či pravicových nemělo. „Většinou je to pouze snůška různých populistických nápadů. Úsměvné je, že některé dnešní návrhy dříve ANO odmítalo i v rámci koalice,“ řekl.

Podobně program okomentoval premiér Bohuslav Sobotka, jenž zareagoval na slib ANO zrušit superhrubou mzdu. „Už mohla být zrušená dávno! Byl to právě Andrej Babiš, který tomu v koaliční vládě celou dobu bránil,“ napsal Sobotka na Twitter.

Právě zrušení superhrubé mzdy opsalo hnutí ANO dle ekonomického experta občanských demokratů Jana Skopečka od ODS. „Babiš často mění názory, dnes je proti přijetí eura, před lety mu byl ale nakloněn. V tak zásadních tématech měnit názory vzbuzuje obrovské pochybnosti,“ uvedl s tím, že na rozdíl od ANO má ODS konkrétní recepty na snižování a zjednodušování daní. „Babiš je tu čtyři roky komplikoval, vzpomeňme si na omezování výdajových paušálů nebo třetí sazbu DPH,“ dodal Skopeček.

Babiš podle Skopečka slibuje věci, které mělo jeho hnutí dělat ve vládě a selhalo v nich. „Efektivně hospodařit, investovat a stavět. Místo toho máme v době růstu rozpočtové deficity, rekordně nízké investice, nedovybudovanou infrastrukturu a rozkopané silnice,“ dodal poslanec za ODS.

Program hnutí ANO ostře kritizoval také volební lídr hnutí STAN Jan Farský. „Proč bych měl číst předvolební sliby někoho, kdo již tolikrát porušil vlastní slovo? Program má smysl jen ve chvíli, kdy můžete věřit, že jej bude daná strana opravdu chtít naplnit,“ prohlásil Farský. „Hnutí ANO už tolikrát předvedlo, že je schopno o 180 stupňů změnit svůj směr jen podle toho, jak se jim to hodí. Nejlépe je to vidět na příkladu imunity, kdy ještě v dubnu Babiš tvrdil, jak je imunita zbytečná, a dnes se za ni ve své paranoidní představě, že ‚po něm všichni jdou‘ schovává. A všichni z ANO jeho rétoriku přebírají a snad tomu i věří… Slibům takového uskupení nejde věřit a to nejhorší, co můžeme všichni udělat, je věnovat jim nějakou pozornost,“ dodal Farský pro Echo24.

Podobně jako Farský se k programu vyjádřil také předseda ODS Fiala. „Program hnutí ANO nepřekvapil. Stejně jako Andrej Babiš říká odpoledne něco jiného než tvrdil ještě dopoledne, tak i program ANO popírá to, co v uplynulých 4 letech dělali jeho ministři ve vládě. Byrokracii, kterou dosud zvyšovali, chtějí najednou snižovat. Daně, které komplikovali, chtějí zjednodušovat, a vládní posty, které vláda vytvořila, chtějí rušit,“ uvedl Fiala s tím, že program musí vycházet z dlouhodobých principů, které ale podle něj ANO nemá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Boj proti korupci, nízké daně, vyšší mzdy. ANO představilo svůj „odlišný“ program

Kalousek, Fiala, Farský a teď i Bělobrádek. S obviněným Babišem by do vlády nešli

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.