1 Touha Katalánska po samostatnosti

Promluvme si, neslo se ulicemi. Španělé demonstrovali za jednotu a dialog

NOVÉ

Témata: , ,

Desítky tisíc lidí dnes v Madridu demonstrovaly za zachování jednoty Španělska, ohrožené po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Souběžně v katalánské metropoli Barceloně demonstranti volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích. Manifestace v podobném duchu se konaly v pěti desítkách měst po celé zemi a brzy odpoledne v poklidu skončily. Žádné incidenty nebyly hlášeny.

„Španělsko je lepší než jeho vůdci“ a „Promluvme si“, hlásala hesla na transparentech účastníků těchto akcí, kteří se na znamení podpory klidného řešení leckde oblékli do bílého. Lidé se zejména obávají negativního dopadu politické krize na ekonomiku. Řada bank a podniků pokračuje v ohlašování, že kvůli politické nejistotě odejdou z Katalánska, bohatého regionu na severovýchodě země, hrdém na vlastní jazyk a kulturu.

V Barceloně skandovaly zástupy v katalánštině „Promluvme si“. Mnozí však také nesli transparenty kritizující politické vůdce za to, že nejsou schopni najít diplomatické řešení patové situace.

„Vyvolává to v Katalánsku společenský rozkol a to se musí řešit dialogem, nikdy ne jednostrannými kroky,“ je přesvědčený 61letý ekonom José Manuel García, který v Barceloně manifestoval v bílém oblečení. „Jsem velmi znepokojený. Tohle (bez dialogu) skončí špatně a poškozeni budou všichni,“ dodal.

V Madridu se mnohatisícový dav shromáždil pod velkou španělskou vlajkou na Kolumbově náměstí a provolával mimo jiné „Ať žije Španělsko“, ale i „Ať žije Katalánsko“.

„Přišla jsem, protože se velmi cítím být Španělkou a moc mě zarmucuje, co se stalo,“ řekla 47letá nyní nezaměstnaná úřednice Rosa Borrasová, která se k manifestaci v metropoli země připojila. „Chtěla jsem tu být kvůli jednotě, protože se také cítím jako Katalánka. Moje rodina žije v Katalánsku,“ dodala Rosa mající samolepku s nápisem „Katalánsko, milujeme vás“.

Demonstrace byly uspořádány na výzvu občanské iniciativy v situaci, kdy už brzy může zaznít vyhlášení katalánské nezávislosti. Celá země čeká na to, s čím přijde v úterý večer na schůzi katalánského parlamentu předseda regionální vlády a vůdce separatistů Carles Puigdemont.

O jednostranném vyhlášení nezávislosti se spekuluje od oznámení výsledků referenda, ve kterém se podle katalánské vlády 90 procent z 2,3 milionu hlasů vyslovilo pro odtržení od Španělska. Přitom účast činila 43 procent.

Obě strany mohou podniknout dramatické kroky: Barcelona může jednostranně vyhlásit nezávislost, Madrid má pravomoc omezit katalánskou autonomii. Obojí by mohlo vyprovokovat ústavní krizi, připomněla BBC. Současně upozornila, že na obou stranách se vyskytly signály, že Barcelona i Madrid by si mohly dát pauzu.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.