VIDEO: Německo se baví záběry z Česka. Přemnožení divočáci prchají z polí

Přemnožení divočáci v ČR

VIDEO: Německo se baví záběry z Česka. Přemnožení divočáci prchají z políNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

V Evropě a zejména v České republice se přemnožila divoká prasata. Ta se na konci léta přestěhovala ze sklizených řepkových polí do vysokých kukuřičných porostů. Nyní se však musí pakovat i odtamtud a narychlo utíkat před řezačkami. Jedno z videí z České republiky se stalo hojně sledované v sousedním Německu. Nahrávku zveřejnil například německý web časopisu Stern.

Počty divokých prasat v Evropě každoročně rostou. Často není výjimkou ani to, že se hojně zdržují i v okolí větších měst nebo i v parcích. Zejména pobývají ale v polích. Od jara až do poloviny léta se zdržují ve vzrostlé řepce ozimé, kde mají zároveň zajištěn i dostatek potravy. Když je řepka sklizena, mohou se divočáci přesunout do vzrostlé kukuřice, kde mají klid a zároveň i bohaté množství krmiva. Často zde přicházejí na svět i jejich selata.

Situaci, kdy na poslední chvíli musejí zvířata prchat z pole, které sklízí zemědělské stroje, zachytilo jedno z videí, na nějž se můžete podívat zde.

Africký mor na Zlínsku: Prasata začali odstřelovat i policisté

Ačkoliv jsou v České republice divoká prasata přemnožená téměř na celém území země, africký mor prasat se dosud vyskytl jen na území Zlínska.

V tamní vysoce rizikové oblasti smějí myslivci lovit jen dospělé kusy, ve zbývající části červené zóny je povolen i odstřel lončáků a selat. Ulovení divočáci jsou vyšetřeni na africký mor a poté končí v kafilérii. Za každé odstřelené divoké prase v červené zóně dostanou myslivci zástřelné 4 000 Kč. Stejná částka jim náleží i v případě odchycení divočáka do klece. Kromě myslivců budou v ohnisku nákazy střílet divočáky i policisté, tento týden testují střelivo, které k tomu budou používat. Nasazeno by mělo být asi 20 policistů, zatím však není znám přesný termín.

Africký mor prasat přenášejí divoká prasata, pro člověka nebezpečný ale není. Pokud se však dostane do chovu domácích prasat, musí se celý vybít. První případ nákazy africkým morem prasat v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých prasat nalezených 21. a 22. června na okraji Zlína.

Čtěte také: Kvůli africkému moru prasat zakázal Čunek vstup do oblasti nákazy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články