90 % hlasů bylo pro nezávislost. Katalánci chystají stávku

Boj za nezávislost

90 % hlasů bylo pro nezávislost. Katalánci chystají stávkuSLEDUJEME ON-LINE
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Svět
Sdílet:

Nedělního referenda o nezávislosti Katalánska se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Uvedl to v noci na pondělí mluvčí katalánské vlády. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit.

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull uvedl, že v neděli hlasovalo 2,26 milionu voličů a z toho 2,02 miliony hlasů se vyslovily pro odtržení regionu od Španělska. Přibližně 176 000 voličů odpovědělo „ne“ na otázku, zda si přejí, aby se Katalánsko stalo nezávislou republikou.

10:32 V ulicích Barcelony je klid, sejde se katalánská vláda
Po nedělním neoficiálním referendu o nezávislosti Katalánska je v ulicích katalánské metropole Barcelony klid. Katalánská média ale píší, že zakázané hlasování, které provázely násilnosti, bylo předzvěstí rozhodujícího střetu mezi centrální vládou v Madridu a touto autonomní oblastí. Místní vláda, která plánuje vyhlásit nezávislost regionu, se sejde na zasedání za zavřenými dveřmi.

10:02 Akcie v EU zpevňují, po referendu ale oslabují španělské banky
Evropské akciové trhy zahájily nový týden růstem, k němuž přispěly zejména akcie cestovních společností a těžařských firem. V reakci na referendum o nezávislosti Katalánska se ale dolů vydaly španělské akcie, politická nejistota má dopady hlavně na akcie španělských bank.

9:28 Barcelonská krvavá neděle je ostudou pro Evropu, píše německý tisk
„Potvrdily se nejhorší obavy. Španělská vláda Mariana Rajoye referendum o nezávislosti Katalánska potlačila za použití policejního násilí. Nesčetně voličů bylo zmláceno nebo zraněno gumovými projektily,“ píše list Neue Osnabrücker Zeitung. „Takto s jinak smýšlejícími zacházejí diktátoři, ne demokraté.

8:40 Evropští politici reagují na násilnosti během referenda
Skotská premiérka Nicole Sturgeonová ještě před jeho skončením vyzvala Španělsko, aby „změnilo kurz“ a aby nechalo lidi v klidu hlasovat. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí. Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyjádřil znepokojení nad násilím v Katalánsku, ale dodal, že referendum bylo neústavní.

7:37 Referendum v Katalánsku nebylo svátkem demokracie, píše slovenský tisk
Španělsko v Katalánsku selhalo, nelegální víkendové referendum se změnilo v násilnou bitvu o nezávislost, napsal slovenský list Sme, podle kterého plebiscit připomínal rodinnou hádku. List Denník N uvedl, že referendum o nezávislosti Katalánska nevypadalo jako svátek demokracie ve vyspělé zemi.

7:02 Hlasovat se dalo i několikrát na více místech
Někteří uživatelé na sociálních sítích se chlubí, jak v různých volebních místnostech vkládají do volebních urn svůj hlas. Hlasování nesplňovalo žádné z kritérií zaručujících spolehlivost výsledků, jako jsou transparentní voličské seznamy, nezávislé volební komise či tajné hlasování, poznamenala agentura AFP.

6:31 Policejní zásahy proti voličům si vyžádalo zraněné
Při střetu s bezpečnostními složkami utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33 policistů, uvedla agentura AP. Katalánci na sociálních sítích obviňují Madrid z porušení občanských práv a volají po reakci Evropské unie. Ta celé referendum zatím odmítla komentovat.

6:24 „Čísla se už nezmění. Dá se říct, že jde o konečné výsledky“
Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull tvrdí, že v danou chvíli zbývalo spočítat ještě asi 15 000 hlasovacích lístků. Ve výsledcích nejsou podle Turulla započteny hlasovací lístky, zabavené španělskou policií během nedělních zásahů.

6:15 Katalánsko ohlašuje odhady výsledků referenda
Podle prvních odhadů přes 90 % z doposud spočítaných hlasů vyslovilo pro nezávislost. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Uvedl to v noci na pondělí mluvčí katalánské vlády.

Pořádání referenda zakázal španělský ústavní soud. Bojkotovaly ho také všechny strany, které jsou v Katalánsku v opozici vůči vládnoucím separatistům. Hlasování nesplňovalo žádné z kritérií zaručujících spolehlivost výsledků, jako jsou transparentní voličské seznamy, nezávislé volební komise či tajné hlasování, poznamenala agentura AFP.

Připomněla, že podle průzkumů jsou obyvatelé Katalánska rozděleny téměř přesně napůl na stoupence nezávislosti a stoupence setrvání regionu ve Španělsku. A téměř 80 procent voličů by si podle průzkumů přálo referendum, které by bylo legální a dohodnuté s Madridem.

Katalánský premiér Carles Puigdemont nicméně již prohlásil, že Katalánci při hlasování „získali právo mít nezávislý stát“.

Čtěte také: Referendum skončilo. Katalánci hlásí 760 zraněných při střetech s policií

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články