Kalouskův plán na blokování Sněmovny se pomalu hroutí. Strany jsou spíše skeptické

Povolební vyjednávání

Kalouskův plán na blokování Sněmovny se pomalu hroutí. Strany jsou spíše skeptickéAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Odcházející předseda TOP 09 přišel s plánem, jak zastavit menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO). Chce jednat s ostatními stranami, kterým se představa Babišovy jednobarevné vlády nelíbí, aby společně zabránily zvolení předsedy sněmovny. Pokud by nebyl zvolen předseda dolní komory, nebyla by ani ustavena sněmovna a nemohl by být jmenován nový premiér. Tento plán se však podle prvních reakcí ostatních politiků začíná pomalu hroutit. Kalousek přesto bude nyní jednat s dalšími stranami.

„Ihned zahájíme jednání, máme předběžně domluveno několik schůzek. Předsednictvo strany se dnes dopoledne zabývalo strategií vyjednávání, kterou chceme zabránit jednobarevné vládě Andreje Babiše,“ uvedl na tiskové konferenci Kalousek. Nelíbí se mu totiž, že by případná menšinová vláda doplněna o odborníky, kterou Babiš navrhuje, mohla vládnout velmi dlouhou dobu bez důvěry. „To je podle našeho názoru formálně možné, ale je to na hranici vůle a zvůle,“ dodal Kalousek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zeman totiž už dříve avizoval, že oba své pokusy na sestavení vlády dá Babišovi. Pokud by byl navíc zvolen předsedou Poslanecké sněmovny nominant hnutí ANO Radek Vondráček, měl by s největší pravděpodobností i třetí pokus. V ústavě je uvedeno, že prezident „může“ po neúspěšném sestavení vlády rozpustit sněmovnu, nikoliv že „musí“. Pokud by se ale Zeman rozhodl sněmovnu nerozpustit, choval by se podle ústavních právníků protiústavně.

Plán: nezvolit předsedu sněmovny

Zatím se v rámci vyjednávání řeší to, kdo bude hlasovat pro jakého kandidáta na předsedu sněmovny. Zájem o tento post má právě Vondráček, ale také předseda ODS Petr Fiala. „Při ustavující schůzi nebude podle TOP 09 zásadní otázkou, zda předsedou sněmovny bude zvolen poslance Vondráček nebo poslanec Fiala, ale zda jednotlivé frakce si přejí ustavení a jmenování jednobarevní vlády ANO, která nebude mít většinu,“ řekl Kalousek.

Kromě KSČM přitom zatím všechny strany takovou vládu podpořit odmítají. Řešením je tak podle Kalouska nezvolení předsedy sněmovny a tím neustavení sněmovny. „S výjimkou hnutí ANO a KSČM všichni řekli, že takovou vládu si nepřejí a podpořit ji nemohou. Máme tedy všichni na ustavující schůzi jedinou možnost, jak tomu zabránit. Nevolit ani Vondráčka ani Fialu, dokud Babiš nevrátí Zemanovi pověření nebo nepřijde s transparentním řešením vlády,“ řekl Kalousek. Vyjednáváním o sestavení vlády pověří prezident Zeman šéfa hnutí ANO v úterý odpoledne na zámku v Lánech.

Zatím skepticky se na Kalouskův plán tváří KDU-ČSL. „Myslím, že je to takový balonek od pana Kalouska. Takové žonglování je sice možné, ale pokud bude hnutí ANO, SPD a Pirátům pro ustavení sněmovny, tak myslím, že se s tím nic udělat nedá. My bychom samozřejmě preferovali, kdyby Andrej Babiš přinesl 101 podpisů,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

ODS bude o Kalouskově návrhu jednat už v úterý odpoledne. Před ním ale nechtěl předseda strany Petr Fiala nápad komentovat. „My máme zájem, aby do funkce předsedy sněmovny byl zvolen Petr Fiala,” řekl pouze předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se Kalouskově nápadu vysmál. „Teda ten Miroslav Kalousek se pěkně rozohnil. TOP09 vyzývá k blokování Sněmovny? Se 7 poslanci? Se úplně těším na ten odpolední meeting s nimi. Myslel jsme si, že budeme řešit programové priority a on jede stále antiBabiš, ktérážto „politika“ málem stála TOP 09 místo ve Sněmovně. Jdu překalibrovat notičky. Někdo by mu měl říct, že není po volbách 2010 kdy měli 17 procent. To je divadlo,“ napsal na svém Facebooku.

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že Kalousek je stále v povolebním šoku a chce svým plánem blokovat přijetí rozpočtu.

ČSSD rovněž odmítá blokování ustavující schůze Sněmovny, jak po večerní povolební schůzce se zástupci ODS řekl úřadující šéf strany Milan Chovanec. Zda sociální demokraté podpoří do čela Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), nebo Petra Fialu (ODS), se rozhodnou na pátečním jednání užšího vedení strany. Tam se bude také debatovat o termínu mimořádného sjezdu strany, který zvolí nového předsedu a místopředsedy.

Chovanec jednoznačně odmítl úterní návrh šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, aby se strany pokusily zabránit vzniku menšinové vlády v čele s předsedou vítězného hnutí ANO Andrejem Babišem tím, že nebude zvolen předseda nové Sněmovny. „Je potřebné, abychom neblokovali ustavují schůzi. Myslím, že tady na to není nikdo zvědavý,“ řekl Chovanec.

Čtěte také: Babišova vláda bez důvěry? Zeman by vyvolal ústavní krizi, míní právníci

Nestavte své kandidáty, podpořte na prezidenta Drahoše, vyzývá STAN strany

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články