Policie obvinila bývalého Babišova novináře Přibila z pomluvy

Babišovo ovlivňování médií?

Policie obvinila bývalého Babišova novináře Přibila z pomluvyAKTUALIZOVÁNO
Marek Přibil Foto:

Foto:

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie viní z pomluvy bývalého Babišova novináře, který se ještě jako redaktor MF Dnes proslavil tím, že se na tajně pořízených nahrávkách domlouvá s Andrejem Babišem o článcích proti politické konkurenci. Marek Přibil loni v létě uvedl o poradci ministra Milana Chovance, že nedostudoval střední školu, za tuto pomluvu mu hrozí až dva roky vězení. O obvinění novináře informovala zlínská policie na svém webu.

V článku, který vyšel v červnu 2016, Přibil napsal o sociálním demokratovi Romanu Vaigelovi, toho času poradci ministra vnitra Milana Chovance, že nedokončil střední školu. Marek Přibil dle svých slov citoval trestní oznámení regionální političky Marcely Vlasákové.

„Ta zpráva se netýkala Vaigela, ani trestního oznámení Vlasákové, ale týkala se toho, že Chovanec ukončil spolupráci se třemi poradci… Já jsem dostal trestní oznámení od Vlasákové, které podala na Vaigela, z toho jsem ji odcitoval, odcitoval jsem Vaigela a tím to pro mě haslo, to byl background,“ řekl Marek Přibil pro Echo 24.

„Po ročním prověřování si obvinění policejního komisaře vyslechl jednačtyřicetiletý muž z Prahy, který pracoval v celostátním tištěném deníku, v němž v červnu roku 2016 uvedl informaci, která nebyla pravdivá. Tato informace vážným způsobem poškodila dobrou pověst třiačtyřicetiletého muže ze Zlínska, který v té době působil jako politicky exponovaná osoba,“ uvedla policie na svém webu.

Novinář Marek Přibil, který byl jedním s aktérů kauzy odposlechů Andreje Babiše, v nichž měl tehdejší místopředseda vlády ovlivňovat skrze Přibila obsah svých novin, se k obvinění vyjádřil i na na svém Facebooku, kde se rovněž odvolává na text trestního oznámení regionální političky Marcely Vlasákové. „Mimochodem, paní Vlasáková podala v dané věci na pana Vaigla trestní oznámení dvě, která mám samozřejmě k dispozici. A to dávno předtím, než jsem tento článek zveřejnil,“ napsal Přibil, který rozporuje i to, že by kvůli jeho článku ministr ukončil spolupráci s Romanem Vaigelem. „A když ČT uvádí, že ministr vnitra na základě mého článku ukončil poradenskou spolupráci s panem Vaiglem, jenom bych si dovolil doplnit, že to není pravda, jelikož můj článek byl pouze a jenom o tom, že ministr vnitra ukončil spolupráci s panem Vaiglem. Běžná rubriková zpráva,“ dodal Přibil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Marek Přibil v článku uvedl, že si Vaigel maturitní vysvědčení koupil a argumentoval informacemi od političky Marcely Vlasákové. Policie však vyšetřováním došla k závěru, že od Vlásákové Přibil informace nezískal. „Policisty čekala náročná práce, která spočívala v zajištění a složitém a pracném vyhodnocování důkazů, jednalo se o telefonickou komunikaci a komunikaci formou sms zpráv, na sociálních sítích a emailovou korespondenci. Po vyhodnocení všech získaných důkazů vyloučili vinu této ženy,“ napsala policie na webu.

„Samotný lživý článek, který veřejně publikovala jak tištěná, tak internetová média, vážným způsobem poškodil dobrou pověst vysokoškolsky vzdělaného politicky exponovaného muže zejména v rovině pracovní, ale také v rovině osobní. Další způsobené škody policisté prověřují,“ píše Monika Kozumplíková na webu zlínské policie.

Obviněnému novináři, který dosud nebyl soudně trestaný, nyní hrozí v případě odsouzení až dvouletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Mladá fronta DNES Přibila propustila poté, co byly na internetu zveřejněny první nahrávky mezi ním a tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Na audiozáznamech, které vyhrotily napjatou situaci ve vládní koalici, mluví Babiš s Přibilem o připravovaných článcích o politických rivalech.

Čtěte také: Nagyová a zpravodajci přednesli v utajení závěrečné řeči

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články