1 Volky 2017 v zahraničí

Češi v cizině hlasovali pro TOP 09, ANO vyhrálo jen v Afghánistánu

NOVÉ

Témata: , , ,

Ve volbách českých poslanců na zahraničních zastupitelských úřadech se dařilo zejména TOP 09 a Pirátům. TOP 09 získala největší podíl hlasů v Evropě, Americe, Asii i Africe, z jednotlivých zemí ve Spojených státech, Belgii, Německu, Rusku a na Slovensku. Piráti byli v šesti zahraničních volebních oblastech druzí, vyhráli v Austrálii a Oceánii. ANO vyhrálo pouze v Afghánistánu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a propočtů.

Nejvíc lidí hlasovalo na evropských zastupitelských úřadech, víc než 4500. Volební účast zde převyšovala 75 procent. TOP 09 zde dostala přes 27 procent hlasů, Piráti víc než pětinu a třetí ODS téměř 12 procent. Stejné pořadí na prvních dvou místech bylo také v samostatně počítaných Belgii a Německu, v Rusku skončilo za TOP 09 druhé hnutí ANO, na Slovensku byla druhá ODS a třetí ANO.

Do výsledků za celou Evropu se počítá například Vatikán, kde se před lidovce dokázala dostat TOP 09. V Česku vítězné ANO zde neobdrželo od 25 registrovaných voličů ani jeden hlas.

V Asii, kde na zastupitelské úřady přišlo víc než 750 voličů, se za TOP 09 a Piráty zařadila na třetí místo ODS. Stejné pořadí hlásí Spojené státy. V desítkách se hlasující počítali v Austrálii a Oceánii, kde po Pirátech následovala ODS a TOP 09, a také v Africe s vítěznou TOP 09, druhými lidovci a třetím ANO.

V celkovém součtu sněmovní volby vyhrálo vládní hnutí ANO s téměř 30 procenty, druhá ODS měla víc než osmnáctiprocentní odstup. Na třetí místo dosáhli Piráti, kteří dosud neměli zastoupení v dolní komoře. TOP 09 jen mírně překročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých křesel.

Češi v cizině si podobně jako před čtyřmi lety vybírali ze středočeských kandidátů. Možnost ovlivnit složení dolní komory českého Parlamentu mají čeští občané, kteří trvale žijí nebo jen dočasně pobývají v cizině kvůli práci, studiu i rekreaci. K volbám v zahraničí se zapsalo do voličských seznamů více než 9000 Čechů. Tento počet se ale vždy zvyšuje o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem.

Čtěte také: ON-LINE: Volby překopaly politickou mapu, v parlamentu bude 9 stran

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.