Makat a neblábolit v praxi. ANO chce omezit debatu ve sněmovně

Parlamentní diskuze

Makat a neblábolit v praxi. ANO chce omezit debatu ve sněmovněNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Vítěz sněmovních voleb hnutí ANO uvádí do praxe volební heslo makat a neblábolit. Chce upravit jednací řád sněmovny, navrhuje zkrácení přestávky na porady poslanců, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a tzv. strukturovanou debatu. Nelogické a omezující parlamentní demokracii, zní z ODS. Proti je i část ČSSD.

Předseda hnutí Andrej Babiš v minulosti český parlament několikrát označil za žvanírnu. Naposledy hovořil Babiš o blábolení politiků ve volební „smlouvě“ s občany, inzerované v některých celostátních denících těsně před volbami. „Budu se snažit zefektivnit fungování veřejných institucí a změním jednací řád sněmovny po vzoru Německa, abych omezil zbytečné a nesmyslné blábolení politiků,“ napsal Babiš do „smlouvy“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Omezení řečnického přednostního práva ať už předsedů stran, nebo klubů nedává smysl, jejich role ve sněmovně jsou úplně jiné, uvedla poslankyně za ODS Miroslava Němcová. Ta vykonávala post předsedkyně sněmovny v letech 2010 až 2013 a před tím byla dvakrát místopředsedkyní. „Omezit roli zákonodárného sboru znamená i omezení vůle občanů,“ uvedla pro Echo24 Němcová.

„Předseda klubu má výkonnou funkci, má na starosti agendu každého jednání a ke každému bodu každé schůze musí říkat stanovisko strany a to hájit. Oproti tomu předseda strany je tak trochu ideolog a stratég. Má mít možnost vystoupit ve chvílích, které jsou výjimečnější, než je běžná provozní agenda. Pokud by jim to přednostní právo bylo upřeno, vůbec to nedává logiku,“ řekla Němcová. „Andrej Babiš se netajil s tím, že sněmovnu nesnáší a já se divím, že nepřišel s návrhem zrušit ústní interpelace. Když se stane premiérem, bude muset chodit každý týden na interpelace do sněmovny. Na ty zásadně nechodil už jako ministr financí, dodala Němcová.

Proti návrhům změn je i úřadující předseda sociálních demokratů Milan Chovanec. „Poslanecká sněmovna by měla zůstat možností, kde člověk vystoupí a řekne svůj názor. Nebudeme pro omezení možnosti debaty,“ řekl v neděli Chovanec. Naopak podle volebního lídra Lubomíra Zaorálka návrhy, jež zazněly, nejsou revoluční, ale docela střízlivé. „Není to něco, co by představovalo revoluční změnu pro fungování sněmovny nebo nějaké omezení fungování poslanců,“ uvedl den po volbách Zaorálek

Hnutí ANO balík změn obhajuje tím, že ve sněmovně po víkendových volbách zasedne nejvíce stran a hnutí v její historii. Devět předsedů poslaneckých klubu a devět předsedů sněmovních stran s přednostním řečnickým právem je dle hnutí ANO moc.

Adept ANO na post předsedy sněmovny Radek Vondráček uznává, že ke změnám by byla nutná širší dohoda stran a že jde o návrh do debaty. Poslanecké kluby mají nyní dle zvyklostí nárok na dvouhodinovou přestávku každý jednací den sněmovny. ANO navrhuje jednu hodinu. „Při počtu devět stran je to 18 hodin denně. To nemusíme vůbec chodit, kdyby přišlo na věc,“ uvedl Vondráček. V úvahu také připadá, že o delší přestávce by hlasovalo plénum. Protože je jejich udílení jen zvyklostí, délku by bylo možné zkrátit usnesením dolní komory, řekl Vondráček.

Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), jenž zasedne ve sněmovně i v tomto volebním období, nechtěl návrhy hnutí ANO zatím komentovat. „My se dnes (v pondělí – pzn. red) sejdeme se zástupci hnutí ANO, kde předpokládám, že nám ty návrhy předloží. Já bych je poté rád postoupil i právnickému posouzení,“ uvedl pro server Echo24 před pondělní schůzkou s Andrejem Babišem.

Hnutí ANO dále navrhuje prodloužit dobu pro schvalování zákonů. Nyní jsou pro třetí čtení zákonů vyčleněny středy a pátky mezi devátou a druhou hodinou odpolední. Možností je podle Vondráčka také to, že by nejméně dva kluby už nemohly vetovat hlasování o návrhu na jednorázové prodloužení doby pro schvalování zákonů, jako to je nyní.

ANO chce prosadit i zavedení strukturované debaty. Projednávaný zákon by měl přidělený čas pro projednání a byl by rozdělen mezi poslanecké kluby. Už před dvěma lety s návrhem přišla tehdejší místopředsedkyně dolní komory za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, už tehdy zaznívala slova o omezování demokratické diskuze.

Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny upravuje zásady jednání Poslanecké sněmovny i společné schůze obou komor Parlamentu ČR. K odsouhlasení změn by jeho novela musela projít parlamentem a musel by ji podepsat prezident Miloš Zeman.

Čtěte dále: Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články