Sám brunejský sultán porušoval právo šaría, tvrdí jeho exmilenka
Brunejský sultán Hassanal Bolkiah nese první následky za zavedení práva šaría. Hollywood se otáčí k hotelům vlastněným brunejskou vládou zády a bývalá sultánova milenka Jillian Laurenová přiznává, že se sultánem právo šaría nejméně dvakrát porušila.
„Jako teenager jsem byla milenkou sultánova nejmladšího bratra – prince Jefriho Bolkiaha, který mě později daroval sultánovi. Velmi dobře si pamatuji, že během jedné opilé noci na začátku devadesátých let jsem společně s ním ve střešním bytě v Kuala Lumpur spáchala hned několik přečinů proti pravidlům šaría,“ píše ve svém článku pro Daily Beast bývalá striptérka, nyní spisovatelka Jillian Laurenová.
Laurenová o svém působení v harému brunejského prince a sultána sepsala knihu s názvem Some girls. „Do doby než sultán před týdnem zavedl právo šaría, jsem si o něm nemyslela nic špatného. Brala jsem ho jako člověka, který má moc peněz a neví, co s nimi,“ komentuje svůj postoj k celé věci Laurenová. „Když jsem přijela do Bruneje, zjistila jsem, že princ každý večer pořádá luxusní večírky na místech, kde se Picassova díla nachází na záchodě a koberce jsou tkány pravým zlatem. Na těchto party se pil alkohol, tančilo, zpívalo a u toho všeho muže obšťastňoval harém tvořený z 30 až 40 žen z celého světa,“ popisuje.
Hotely protestují
Kromě Laurenové však sultánovi Hassanalovi Bolkiahovi zavařila i hollywoodská společnost Motion Picture & Television Fund. Její vedení se totiž rozhodlo, že již nebude pořádat v Hotelu Beverly Hills výroční večírek s názvem Noc před Oscary. „Nemůžeme tolerovat tyto drsné a represivní zákony a vlastně nepřímo podporovat byznys, který patří brunejskému sultánovi,“ řekl ředitel filmové a televizní organizace.
Ukončit spolupráci s hotelem se rozhodla i Feminist Majority Foundation, která v hotelu pravidelně udělovala ceny lidem, kteří se uplynulém roce zasloužili o ženská práva. Přidala se i mediální platforma The Hollywood Repoter nebo moderátor Jay Leno, který před hotelem společně se svou ženou Mavis Leno protestoval proti sultánově režimu.
„Spousta amerických společností je financována ze zahraničí. Dokonce i z velmi podobných zdrojů jako je ten náš,“ vyjádřil se k situaci ředitel hotelu Christopher Cowdray pro agenturu AP. Dodává, že protesty jsou mířeny naprosto špatným směrem. V současné chvíli zvažuje rada města Beverly Hills, že kontaktuje brunejské orgány a bude je tlačit k brzkému prodeji hotelu.
Malý, ale bohatý stát na jihovýchodě Asie se minulý týden rozhodl pro zavedení práva šaría, a to i pro křesťany.
Více čtěte: Brunej zavedla islámské právo šaría. Platí i pro křesťany
Brunejské soudy však začaly s postupným zaváděním toho práva již dříve. Nenápadně zasahovaly do rodinných záležitostí občanů, aby nebyl přechod k trestům typu ukamenování, amputace končetin nebo bičování, tak patrný. Ty nejkrutější tresty však mají začít platit až v rozmezí dvou let. „Rozhodnutí zavést právo Šaría není nějaký rozmar. Zavedeme ho proto, abychom se řídili Alláhovými rozkazy, tak jak jsou napsány v Koránu,“ řekl sultán minulý týden.
Těžko však říct, jestli jeho zavedení stále vnímá jako „významný úspěch“, jak prohlásil minulý týden.