Spálil sovětskou vlajku. Mladý Rus dostal v Česku politický azyl

Azyl po šesti měsících čekání

Spálil sovětskou vlajku. Mladý Rus dostal v Česku politický azylNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rus Vladimír Špitaljov stíhaný moskevskými úřady získal politický azyl v České republice. 24letý politický aktivista známý mj. protestními akcemi na Rudém náměstí se dočkal kladného vyřízení jeho žádosti po šesti měsících čekání. Azyl dostala i jeho manželka a malá dcera. Informoval o tom web Ta Politika.

„Je to pro mne velké překvapení, byl jsem si jistý, že se dnes dozvíme o naší deportaci nebo nedeportaci do Itálie. Evidentně bylo učiněno politické rozhodnutí ‚dejte konečně tomu Rusovi to, co žádá‘. Ale ať to bylo, jak chtělo, já jsem velice vděčný všem, kteří mě podporovali v Rusku i v České republice, bez jejich pomoci vůbec nevím, co bych dělal a jak bych se s tím vyrovnal,“ informoval ve středu Špitaljov na svém facebookovém profilu o kladném rozhodnutí. Původně totiž hrozilo, že je úřady vyhostí do Itálie, protože do Česka přicestovali právě na italské vízum.

V České republice bude moci zůstat společně se svou manželkou i dvouletou dcerou. Rodina se rozhodla uprchnout z Ruska koncem loňského srpna poté, co se aktivista setkal s pracovníky speciálních služeb a musel čelit výhrůžkám vůči jemu i jeho rodině.

Špitaljov začal být „neposlušný“ loni v květnu, když odmítl navzdory nařízení letecké společnosti Aeroflot, v níž pracoval, nosit takzvanou „svatojiřskou stuhu“. Ta měla údajně připomínat památku padlých ve druhé světové válce, podle něj však ve skutečnosti tato stuha slouží jako symbol podpory režimu Vladimira Putina a jeho politiky.

Čtěte také: „Mladí Rusové mají výhrady k disentu. Neznají historii“

„To jsem odmítl, protože nepodporuji Putina, jeho politiku, válku na Ukrajině, kterou Putin rozpoutal, ani okupaci Krymu,“ vysvětlil v otevřeném dopise, který loni v říjnu zaslal ministru vnitra Milanu Chovancovi. V něm žádal o spravedlivé projednání jeho žádosti o politický azyl a zároveň popsal, jak se s ruskými úřady dostal do křížku.

V průběhu loňského roku začal vycházet do ulic s individuálními akcemi, v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 například spálil v blízkosti české ambasády sovětskou vlajku. Ještě předtím byl aktérem „demonstrace jednotlivce“ na Rudém náměstí, kde žádal o navrácení Ústavodárného shromáždění, a byl proto zadržen policií.

Čtěte také: Byly jí tři a ocitla se v táboře pro děti nepřátel říše

Jindy Špitaljov požádal v dopise ruské ministerstvo zahraničí, aby odvolalo zástupce Ruska při OSN Vitalije Čurkina, který vetoval návrh zřízení mezinárodního tribunálu v kauze sestřeleného malajsijského Boeingu.

Úřady se o Špitaljova začaly více zajímat poté, co se veřejně zastal ukrajinského režiséra Olega Sencova odsouzeného ruským soudem k dvaceti letům vězení. Další den ho měl vyhledat pracovník Centra pro potírání extremismu při ruském ministerstvu vnitra a začít vyhrožovat jeho dceři dětským domovem a jemu trestním řízením. Za neuznání Krymu za část Ruska totiž občanům hrozí vysoké tresty.

Koncem srpna se proti rozhodl s rodinou uprchnout do Prahy, kde začátkem března dostal politický azyl.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články