1 Válková má problém

Studenti si stěžují na Válkovou. Je garantem oboru, ale nemá čas

NOVÉ

Seznam problémů okolo ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) se rozrostl o další položku. Časopis Týden upozornil na její problematické angažmá na jedné pražské soukromé vysoké škole. Válková tu figuruje jakou garant oboru právo ve veřejné správě. Na škole se od nástupu do vlády ale prakticky nevyskytuje.

Ministryně spravedlnosti sama porušuje zákon. Tvrdí to časopis Týden, který se opírá o působení Válkové na soukromé Vysoké škole manažerské informatiky, ekonomiky a práva (VŠMIEP). Mezi pedagogy školy sídlící na pražském Smíchově je mimo jiné ministryně Válková, která tu je zároveň garantem bakalářského studijního oboru právo ve veřejné správě. Bez toho, aby program garantoval někdo z docentů nebo profesorů, by škola nedosáhla na akreditaci.

Garant musí mít čas, varuje Akreditační komise

Válková se ale podle zjištění Týdne na VŠMIEP prakticky nevyskytuje od doby, kdy loni v lednu nastoupila do vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Druhým rokem studuji právo a v rámci předmětu, u kterého byla napsaná paní Válková, přednášky nakonec vedl některý z jejích kolegů. Já sama paní profesorku za rok a půl nepotkala ani jednou,“ cituje časopis jednu ze studentek. Ministryně měla za uplynulý semestr odučit pouze dvě přednášky.

Ministryně se tak dostává sporu s Akreditační komisí. „Naším požadavkem je, aby garant oboru nejenže měl plný pracovní úvazek, ale zároveň také aby ve škole reálně působil. Musí přednášet, věnovat se studentům, vyvíjet vědeckou činnost a řešit problémy daného oboru. Osoba garanta je jedno ze základních kritérií, na základě kterého posuzujeme, zda škola dostane akreditaci na žádaný obor,“ uvedla šéfka komise Vladimíra Dvořáková.

Už v minulém týdnu navštívil ministryni v jejím resortu šéf hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle Týdne měl dát Válkové na výběr – buď skončí sama, nebo bude odvolána.

Kvestor školy Radek Řechka nicméně za ministryní stojí. „Funkce garanta není o přednáškách. Má na starosti studijní program. Má dbát na to, aby byl správně sestaven, aby dané předměty odpovídaly současnému stavu poznání a podobně,“ uvedl a dodal: „Nejde o to, jestli má garant dvě hodiny přednášky nebo čtyři nebo deset, to je jen výuková část. Paní profesorka Válková funkci garanta splňuje.“

Čtěte také: Válková bez zastání. Pracuje pomalu, málo mluví, zaznívá i z ANO

Znechucená Válková šla za Zemanem. A k lékaři

Ministryně spravedlnosti v pondělí navštívila prezidenta Miloše Zemana, aby se s ním mimo jiné poradila o svém setrvání ve funkci. Před schůzkou stihla říct, že je děním kolem své osoby znechucena. Po schůzka téma už blíže nekomentovala. Odjela za lékařem se zdůvodněním, že má možná zápal plic.

Na Hradě byl před ní i vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V posledních dnech se přitom za svoji ministryni opakovaně odmítl postavit, schůzku šli odděleně. Babišovi není po chuti ani dohoda, ke které Válková dospěla s představiteli justice a která přijde státní kasu minimálně na 1,2 miliardy korun. Bez ujednání by se ale nároky soudců a státních zástupců za špatně vypočtené platy mohly vyšplhat až na pět miliard.

Už v minulém týdnu navštívil ministryni v jejím resortu šéf hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle Týdne měl dát Válkové na výběr – buď skončí sama, nebo bude odvolána. Premiér Sobotka pak v pátek novinářům řekl, že pokud chce Babiš vyměnit ministryni spravedlnosti, nemá meškat.

Čtěte také: Sobotka: Chce Babiš vyměnit Válkovou? Tak ať neváhá

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.