Stát nabízí nezaměstnaným 50 000. Chce, aby se přestěhovali

Proč se Češi nechtějí stěhovat kvůli práci?

Stát nabízí nezaměstnaným 50 000. Chce, aby se přestěhovaliNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží motivovat nezaměstnané Čechy, aby se porozhlíželi po práci i mimo město, případně region, v němž bydlí. Kromě příspěvku na dojíždění totiž mohou nově požádat také o 50 tisíc korun na přestěhování. Sociologové ale upozorňují, že jednorázový příspěvek moc změn nepřinese. Češi v porovnání s jinými národy totiž nejsou příliš ochotní k tomu, aby se kvůli práci stěhovali.

„Češi se rozhodně stěhují za prací méně než lidé v jiných vyspělých zemích. Z našeho výzkumu vyplynulo například i to, že jedním z důvodů je relativně vysoká spokojenost s bydlením, a to i v regionech, které jsou postiženy nezaměstnaností nebo nízkými platy. Lidé se raději uskromní, ale je pro ně mnohem důležitější, že mají vlastní domov, bydlení,“ zdůvodnil pro Echo24.cz Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

„Navíc uvedená částka pro většinu lidí nepokryje náklady spojené s přestěhováním, zejména pokud vezmeme do úvahy, že by se typicky měli stěhovat z chudší oblasti (s vysokou nezaměstnaností) do místa, kde je více práce (a tedy je tam vyšší cena bydlení),“ doplnil Luxe Martin Kreidl z Katedry sociologie Masarykovy univerzity a poznamenal, že ministerstvo podle jeho informací neřeklo, jak k uvedené částce dospělo.

Podle posledních údajů Úřadu práce ČR je v Česku nezaměstnaných 378 tisíc lidí, pro které je k dispozici 141 tisíc volných pracovních míst.

Za další důvod nezájmu Čechů zmínil Jan Sládek z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy málo pružný trh bydlení a preference vlastnického bydlení před nájemním. Sládek dodal, že je škoda, že se příspěvek týká jen malého procenta občanů. „Pokud by se to mělo projevit na trhu práce, musel by být práh pro dosažení na příspěvek nižší. Proč takto nepodpořit třeba jiné skupiny v nedobré pozici na trhu práce? Padesát tisíc se státu vrátí rychle u každého,“ uvedl pro Echo24.cz.

Ani podle Josefa Bernarda ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR padesátitisícový příspěvek nepovede k výraznému rozhýbání stěhování Čechů za prací. „V individuálních případech ale může pomoci řešit situaci nezaměstnaných, některé z nich může ke změně bydliště motivovat, resp. snížit jejich zábrany ke stěhování,“ řekl pro deník Echo24.cz. To, že příspěvek nemůže fungovat jako plošné opatření, potvrdil i sociolog Petr Hampl. „O peníze zažádají ti, kteří by se stejně stěhovali, nebo se objeví falešná stěhování. Není přece těžké si změnit trvalé bydliště a po krátké době se nechat vyhodit z nové práce,“ uvedl.

1 000 až 3 500 korun na dojíždění

Jednorázový příspěvek 50 tisíc korun připadne pouze nezaměstnaným, kteří by se kvůli nové práci museli přestěhovat více než 50 kilometrů. Nárok ale mají jen ti, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než 5 měsíců, a ještě půl roku před podáním žádosti. O příspěvek mohou lidé zažádat opakovaně, nárok na něj mají ale jen jednou za 3 roky. „A to jen tehdy, pokud dotyčný odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně 12 měsíců,“ uvedl Petr Habáň, tiskový mluvčí ministerstva.

Také o příspěvek na podporu regionální mobility mohou od listopadu žádat všichni Češi. Musí ale splnit dvě základní podmínky: do nové práce musí dojíždět mimo svou obec a v evidenci úřadu práce být déle než 5 měsíců. Současně musí s novým zaměstnavatelem uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, ale delší než 6 měsíců.

Podle údajů z ministerstva podalo žádost o příspěvek na dojíždění od dubna do konce září 555 lidí. „Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském (192) a v kraji Olomouckém (188),“ uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková s tím, že se jednalo třeba o administrativní pracovníky, dělníky, pokojskou nebo učitelku a vinaře. Není přitom jasné, s kolika z nich úřad uzavřel dohodu. Údaje za duben až červenec, kdy žádost podalo 152 osob, však hovořily pouze o 37 uzavřených smlouvách nejčastěji s těmi, kteří dojíždí 10 – 25 km.

Příspěvek na dojíždění, o který mohou od listopadu žádat lidé ze všech krajů, se přitom pohybuje v rozmezí od 1 000 do 3 500 korun v závislosti na dojezdové vzdálenosti s tím, že úřad práce bude vymezenou částku poskytovat maximálně 12 měsíců. Kromě proplácení jízdenek na autobus či vlak a nákupu pohonných hmot přitom lidé mohou použít peníze i na hrazení ubytování nebo třeba hlídání dětí, tedy náklady, které jim vzniknou právě kvůli dojíždění do práce.

Čtěte také: Boj o nezaměstnané nad 50. Ať je Babiš zafinancuje, říká Marksová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články