3 PŘEHNANÁ REAKCE VS. MISOGYNNÍ CHOVÁNÍ

Právník právničce pochválil fotku na LinkedIn. A probudil její hněv

, NOVÉ

Témata: , ,

Za sexistu a misogyna označila svého staršího kolegu sedmadvacetiletá právnička poté, co její fotku na profesní sociální síti LinkedIn označil za „senzační“. Britská média i uživatelé sociálních sítích nicméně považují pochvalu fotky za kompliment a mladou právničku silně kritizují. „Jestli muž nemůže složit ženě kompliment, má lidská rasa velký problém,“ podivuje se britský tisk.

Celá aféra začala ve chvíli, kdy sedmadvacetiletá právnička Charlotte Proudmanová požádala o přátelství na profesní sociální síti LinkedIn britského sedmapadesátiletého právníka Alexandra Carter-Silka. Ten její žádost přijal a ve zprávě jí pochválil profilovou fotografii.

„Jsem si vědom, že je to pravděpodobně hrozně politicky nekorektní, ale tohle je opravdu senzační fotografie. Rozhodně vyhráváte cenu pro nejlepší LinkedIn fotku, kterou jsem kdy viděl,“ napsal Carter-Silk mladé právničce.

Ta nicméně kompliment od svého kolegy nepřijala a jeho zprávu označila za „nepřijatelné a misogynní chování“ a odepsala mu, že je na sociální síti kvůli obchodním účelům, a ne aby se její vzhled stal objektem sexistických mužů. „Myslete dvakrát, než pošlete jiné ženě (o polovinu mladší, než jste vy) takhle sexistickou zprávu,“ napsala Proudmanová svému kolegovi. Fotografii obou zpráv poté sdílela na Twitteru.

Tím ale přivolala na svou hlavu hněv. Nejdříve se do ní opřel britský bulvární deník Daily Mail, který ji nazval „feminacistkou“ a poté uživatelé sociálních sítích. Její kolegové se nechali slyšet, že si zveřejněním korespondence s Carterem-Silkem zničila kariéru, uvedl časopis Time.

„Pokud se dnes bere tohle jako „objektivizace“ a „misogynie“, potom má lidská rasa velký problém,“ napsala redaktorka britského Daily Mail Sarah Vineová na adresu právničky. „To není, jako kdyby se k ní přitočil na baru a štípl ji do zadku.“ Vineová napsala, že většina žen by muže, který jí složil takový kompliment, považovala z milého a byla by potěšena.

Proudmanová se proti kritice ohradila ve čtvrtek v londýnském deníku Evening Standard. Uvedla, že není „muže nenávidějící feminacistka“, ale pouze feministka, která se snaží, aby více žen hovořilo otevřeně o sexistickém jednání.

„Je zde vztah mezi tím, když dostanete sexistickou zprávu na LinkedIn a tím, že jste diskriminována na pracovišti,“ prohlásila Proudmanová. „Má to obrovský a hluboký vliv na pracovní příležitosti žen,“ řekla mladá právnička, podle níž právě v oblasti práva převládá čistě mužské pracovní prostředí. „To je důvod, proč jsem se pokusila tuto infekci zničit ještě v zárodku, než se vyhrotí,“ řekla.

Britský web Telegraph ve čtvrtek napsal, že Carter-Silk označil sexistickou poznámkou i svoji vlastní dceru, která se živí jako osobní trenérka, když její fotografii na Facebooku okomentovat slovem „sexy“. K fotografii, na které jeho dcera posiluje, napsal advokát „I když bych neměl podporovat lascivní poznámky o své dceři...joo, pane bože, ona je sexy!!“.

Zatímco Daily Mail jednání Proudmanové odsuzuje a její reakci na komentář považuje za přehnaný, Telegraph její jednání obhajuje a mladou advokátku prezentuje bojovnici za ženská práva. Proudmanová totiž pravidelně přispívala do britských deníků The Guardian a The Independent a byla také častým hostem na rozhlasové stanici BBC Radio 4 v pořadu Woman‘s Hour (Ženská hodinka). 

Čtěte také: Mad Max příliš propaguje feminismus, stěžují si muži

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.