Dovolená pro otrlé: koupání v Tunisku pod dohledem zbraní

Z destinací vede Egypt

Dovolená pro otrlé: koupání v Tunisku pod dohledem zbraníAKTUALIZOVÁNO
Tuniské pláže hlídají policisté se zbraní v ruce. Foto: Foto: Lukáš Tisoň
4
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Ceny zájezdů do Tuniska jsou po červnovém teroristickém útoku, kdy atentátník na pláži u města Súsa postřílel 38 lidí, na historických minimech. Poptávka se propadla o 70 procent. Zájem o ně mají podle cestovních kanceláří pouze otrlejší turisté, kteří jsou ochotni podstoupit bezpečnostní riziko. V letoviscích panuje ze strany tuniských úřadů zvýšená bdělost. Návštěvníky doprovází z letiště do hotelu policejní eskorta a strážníci pendlují se zbraní v ruce po plážích mezi hosty.

„Nejenom, že policie doprovází z letiště každý autobus, podle delegáta hlídají i fakultativní výlety hostů. Ty se navíc musí nahlásit předem, delegát to pak zadává do systému, aby měli policisti přehled o tom, kde se turisti pohybují. Když jsme ale jeli na výlet my, žádný doprovod jsme neměli,“ řekl deníku ECHO24.cz Lukáš Tisoň po návratu z dovolené v Tunisku.

AKTUÁLNĚ: Jeden tuniský policista byl ve středu večer zastřelen dvěma útočníky na motorce v přímořském letovisku Súsa, kde před dvěma měsíci džihádista zabil 38 turistů na pláži. „Neznámí útočníci stříleli na tři policisty u cesty. Jeden z nich zemřel v nemocnici,“ řekl AFP zástupce policie. 

Více čtěte: Útok v tuniském letovisku Súsa: útočníci zastřelili policistu

„Několikrát za den pak strážníci projeli po pláži na čtyřkolce nebo jezdili na koních. Každý měl u sebe automatickou pušku. Při cestě na letiště, taky bylo vidět, že hlídají i podél silnic. Nikdo z hostů se ale viditelně nebál,“ pokračoval turista.

„V našem hotelu pobývalo málo lidí, obsazenost byla okolo 40 procent. A celkově v hotelech je málo návštěvníků, takže pobyty v poslední době nabízejí i třeba Tunisanům nebo Alžířanům, pro které byly resorty dříve uzavřeny,“ dodal Tisoň.

Poptávka po dovolené v Tunisku bezprostředně po teroristickém útoku atentátníka Seifeddine Yacoubiho nejdříve spadla na nulu. V červenci o zájezdy do země neměl kvůli bezpečnostním rizikům téměř nikdo zájem, výjimku tvořil pouze ostrov Džerba. V srpnu se zájem už zvedl.

„Vzhledem k tomu, že v zemi panuje v posledních týdnech klid, začali v srpnu čeští klienti zájezdy do této destinace opět poptávat. Jedná se nárůst v řádu desítek procent,“ uvedla ředitelka portálu dovolena.cz Eva Sedlmajerová. Dodala, že zájezdů do Tuniska se za první půlku srpna prodalo více než za celý červenec.

Čtěte také: Češi se po útocích bojí, přestávají do Tuniska jezdit

Cestovní kanceláře týdenní pobyt v severoafrické zemi nabízí od 7500 korun za osobu, v průměru pak dovolená vyjde na zhruba 10 000 korun. „Cestu do Tuniska volí lidé, kteří jsou ochotni podstoupit určité riziko. Pro ně je rozhodující velmi levná cena zájezdu. Ta se pohybuje ještě o 3500 korun níže, než tomu bylo v loňském roce,“ komentoval last minute dovolenou v Tunisku serveru ECHO24.cz Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

„S naší cestovní kanceláří odletělo v srpnu na dovolenou do Tuniska téměř patnáct set klientů. Téměř dva tisíce klientů si ve stejnou dobu zarezervovalo zájezd na další termíny,“ potvrdila navýšení poptávky po dovolené v Tunisku Lenka Berberi, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Lidé se uprchlíků nebojí

Zájem oproti tomu po událostech v Tunisku ještě více vzrostl o už tak velmi oblíbené destinace v Středomoří – Řecko a Egypt. To i přesto, že ani situace v těchto zemích není pro turisty úplně ideální. „Lidem, kteří plánují navštívit jeden z řeckých ostrovů, říkáme, aby si hlavně sebou vzali dostatečné množství hotovosti, aby nemuseli platební kartu vůbec používat. Radíme i menší bankovky, na ty velké by obchodníci nemuseli mít nazpátek,“ uvedla Asociace cestovních kanceláří.

„Co se týče uprchlíků, ti se tam samozřejmě vyskytují, ale všichni vědí, že pouze procházejí a Češi se stejně zdržují převážně v zázemí turistických resortů. Po příletu je navíc i upozorňujeme, aby zbytečně nechodili na místa, kde se uprchlíci shromažďují,“ doplnila asociace.

Čtěte také: Na luxusní dovolené. Místo opalování pomáhali běžencům

Řecké úřady podle sdružení cestovek 99 % běžencům zajišťují bezproblémový přesun na pevninu, odkud pokračují do Atén nebo dále do zemí Evropské unie. Například na ostrově Kos, který patří spolu s Rhodosem a Krétou mezi nejnavštěvovanější destinace, začal fungovat i obří trajekt Eleftherios Venizelos, který slouží jako nouzové středisko pro migranty a syrským uprchlíkům pomáhá s urychlením registrace.

„Na hlavním náměstí ve městě Kos neuvidíte jediného uprchlíka, stejně tak na pěších zónách. V přístavu občas někoho potkáte, ale musíte se na to vyloženě zaměřit. V centru města Kos jsou migranti jen u policejní stanice a v přilehlé oblasti,“ popsala ČTK Češka Linda Kulias, která na ostrově Kos už několik let žije.

Egypt i přes nepokoje vede

„Na návštěvnost řeckých ostrovů uprchlická krize nemá vliv. Jedině nastala změna v tom, že si lidé spíš než přes agentury kupují zájezdy přímo od cestovek. Mají pocit, že k potřebným informacím ohledně aktuální situace dostanou rychleji a řeknou jim toho více,“ uvedl dále Papež ze sdružení cestovek s tím, že Řecko v letošní sezóně navštívilo přes 330 tisíc Čechů, což představuje oproti loňsku mírný nárůst.

Vůbec nejprodávanější destinaci pak představuje Egypt. Zvýšená poptávka vedla i k nárůstu ceny zájezdů, nejedná se ale o žádný extrém. Pobyty podražily v řádu stovek korun na osobu. „Nepořádáme fakultativní výlety do Káhiry nebo do povodí Nilu na severu země, kde k ohrožení bezpečnosti turistů může dojít. Nedoporučujeme také cestovat neorganizovaně a v noci,“ uvedl dále Papež.

Jinak klasická letoviska se těší typicky velkému zájmu návštěvníků. Egypt má svoji standardní klientelu a poptávka po něm ještě více narostla ze strany lidí, kteří by jinak volili Tunisko,“ poznamenal.

Mezi země, o které zájem vzrostl enormně, pak patří Spojené arabské emiráty, ale i Slovensko nebo Španělsko. Stále více lidí také dává přednost dovolené v tuzemsku. „Emiráty si často vybírají klienti, kteří chtěli původně trávit dovolenou právě v Tunisku. Oblíbeným cílem cestovatelů se také stává stále více Slovensko i Česko, a to hlavně díky teplému počasí,“ doplnilo sdružení cestovek.

Čtěte také: Vyhýbejte se v Tunisku tržištím a barům, varuje české turisty MZV

Vězení a dovolená? Za dobré chování i 20 dní venku

Češi vyrážejí na Kubu. Než tam skončí socialismus

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články