Kurdské ženy vzaly do ruky samopaly. Bojují proti džihádistům
Elitní ženská jednotka
Na boj s radikály z hnutí Islámský stát se na severu Iráku vycvičují i ženy. Členky kurdské elitní jednotky jsou připraveny jít na rozkaz do předních linií. Jejich výcvikový tábor popisuje BBC.
Ranní nástup je v plném proudu v armádním objektu na okraji Sulejmanie, města v autonomní oblasti stejnojmenného kurdského guvernorátu. Seřazená jednotka vypadá vážně a soustředěně navzdory spalujícímu iráckému vedru. Stojící v pozoru v uniformách se samopaly Kalašnikov na zádech se tento vojenský výcvikový tábor od jiného na první pohled neliší. Až na to, že zpod čepic vykukují dlouhé vlasy a na tvářích mají make-up.
Kurdští bojovníci ozbrojených milic známých jako pešmerga se přesunuli na iráckou armádou opuštěný sever, aby zde bojovali proti radikálům z teroristické skupiny Islámský stát.
Tato ženská jednotka pešmergy, což v Kurdštině znamená „jdoucí na smrt“, podstupuje intenzivní trénink. Některé její členky se přímo připravují na střet s islámskými ozbrojenci z hnutí IS, kteří se čím dál tím více přibližují ke kurdským regionům. Velitelka jednotky plukovnice Nahida Ahmed Rashidová říká, že tato pešmerga byla založena v roce 1996, aby bojovala proti věrným bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Je složena z počtu až několika stovek bojovníků – všichni jsou dobrovolníci. Jen málo z nich vidělo nebo se přímo zúčastnilo bojů, ale přesto spoustu z nich svým velitelům říká, že chtějí bojovat. Jejich motivace je jasná, teroristé z IS v uplynulé době obsadili rozsáhlé oblasti v severním a západním Iráku a blíží se ke kurdským regionům.
Plukovnice Rashidová o svojí ženské jednotce tvrdí, že trénovala denně a je připravena. „Byly cvičeny se zásahovými a speciálními jednotkami. Některé už bojovaly po boku svých mužských kolegů na frontě a jiné už brzy pošlu do Kirkúku. Já sama jsem nedávno v Kirkúku byla,“ řekla pro BBC velitelka kurdských žen.
Dobrovolnice stále přicházejí
Jednotky pešmerga byly nezbytné při zajištění bezpečnosti kurdského regionu. Během uplynulého měsíce se navíc přesunuly i do oblastí, které opustila irácká armáda při postupu radikálních sunnitů. Nedávno také převzaly kontrolu nad ropnými závody v městech Kirkúk a Bai Hassan, ženská pešmerga bude mít na starost ochránění těchto ropných polí a také samotného města Kirkúku.
„Vzaly do rukou zbraně a šly bojovat za ochranu Kurdistánu, ale také aby daly najevo, že není žádný rozdíl mezi mužem a ženou,“ řekla Rashidová. „Pořád sem přichází spoustu žen, které s námi chtějí dobrovolně bojovat za ochranu ostatních žen, které se nachází v konfliktních oblastech,“ dodává.
Kapitánka Mujdat al-Hameedová, která vedla denní trénink, se chystá na cestu do Kirkúku. Tato trojnásobná matka říká, že jak její děti, tak její manžel jsou na ni pyšní za to, co dělá. Další členka jednotky Awas Tawfiqová rovněž očekává brzké nasazení v terénu. „Jsem šťastná, na tohle jsem trénovala roky,“ říká. „Nebojím se. Vím, že budu bránit svojí zemi a jsem pro to nadšená.“
‚Mami vezmi mě s sebou!‘
Tawfiqová je rozvedená matka dvou dospívajících chlapců. Tráví dva dny z týdnu v táboře, zbylé se svojí rodinou. Sama říká, že její rodina ví, že bojuje za správnou věc a ve věci ji podporuje.
Obyvatelé kurdských regionů dle svých slov vděčí za bezpečí oblasti právě snahám jednotek pešmergy. To potvrzuje i Nahida Rashidová, která říká, že většina rodin kurdských bojovnic jejich snahy podporuje.
„Mám dceru, je jí deset let. Když vidí na Facebooku a jinde na internetu videa z útoků IS, tak mi povídá: ‚Mami prosím, až půjdeš bojovat proti nim, prosím, vezmi mě s sebou,“ dodává plukovnice Rashidová. Jednotky ženské pešmergy se zapojily taktéž proti islámským radikálům v bojích v sousední Sýrii.
Čtěte také: Bože, pomoz šíitům! řekl saudský princ. Hrozí jim snad genocida?
Granát do cely: irácké vládní síly zabily 255 sunnitských vězňů
Zlatý důl islamistů: rabují iráckou ropu a kupují si přízeň lidí