Jak na anonymy? Za výhrůžky bombou osm let a konec neregistrovaných SIM karet
Gazdíkův návrh
Za mříže na více než osm let a zákaz neregistrovaných telefonních karet. Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN) plánuje zpřísnit postihy za šíření poplašných zpráv a usnadnit odhalení pachatele. Jen za předminulý týden anonym ohlásil bombu na pražském Hlavním nádraží, v Thomayerově nemocnici a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
„Toto je hyenismus nejvyššího kalibru. Připravuji návrh zákona, který by umožnil soudcům udělovat tresty nad horní sazbu osmi let, pokud k poplašné zprávě dojde v sociálním zařízení, jako je nemocnice nebo hospic, a kdy může způsobit újmu pro evakuované či dokonce smrt,“ řekl deníku ECHO24.cz Petr Gazdík s tím, že pachateli jsou patrně lidé s obsedantní poruchou a zpřísnění trestů by je od výhrůžek mohlo odradit.
Vyřešit je také podle Gazdíka potřeba problematiku anonymních předplacených SIM karet, ze kterých většina výhružných hovorů pochází. „Anonymní kartu pachatel prostě zahodí a je pak těžké mu něco dokazovat. Požádal jsem proto o schůzku s mobilními operátory, abychom zahájili diskuzi o jejich možném zrušení. Karty by měly být registrované, aby se k totožnosti majitele šlo dostat. Mnoho vyšetřovatelů by to ocenilo i při šetření jiných trestných činů,“ dodal Gazdík.
Dolní sazba se podle trestního zákoníku u šíření poplašné zprávy v případě, že došlo k „znepokojení alespoň části obyvatelstva“, pohybuje od šesti měsíců do tří let. Pokud tak pachatel jedná opakovaně nebo způsobí vážnou škodu, může jít do vězení až na pět let. Horní sazba až osmi let za mřížemi se týká šíření poplašné zprávy v době ohrožení státu či během válečného stavu.
V polovině případů jde o recidivu
Výhrůžce čelil také pražský IKEM, který musel evakuovat několik stovek pacientů. „Samozřejmě to byl stres pro pacienty i zaměstnance. Evakuace byla naštěstí jenom částečná a zahrnovala pouze tzv. chodící pacienty. Pacienti ve vážném stavu připojení na přístroje zůstávali na pokojích. Pacienti se kvůli výhrůžce nemohli dostat na ambulantní prohlídky, byla zavřená lékárna,“ komentovala mluvčí institutu Veronika Velcová.
Policisté s psovody místa předminulý týden prohledali. Pyrotechnická prohlídka žádný výbušný systém neodhalila, provoz zařízení i nádraží se po několika hodinách vrátil k normálu. Pachateli za šíření poplašné zprávy hrozí až tři roky za mřížemi. Policie po něm stále pátrá. Není však jasné, zda se jedná o jednu, či více osob.
V mnoha případech se jedná o pachatele recidivisty. Podle policejních údajů pražští policisté v loňském roce řešili celkem 46 případů šíření poplašné zprávy, z čehož objasnili více než polovinu. „Celkem 20 osob bylo v souvislosti s těmito případy stíháno nebo vyšetřováno. Z těchto 20 osob bylo 10 recidivistů,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Policejní zásah přitom něco stojí. „Každý takový případ je individuální, ale obecně se dá říci, že náklady s tím spojené jsou pro policii v řádu tisíců. Když jsme podobný případ řešili v srpnu 2012 také v IKEMu, byly náklady policie vyčísleny na 16 500 korun,“ dodal mluvčí Daněk.