1 Smutný konec vzpoury v Oregonu

Policie po měsíci rozprášila odbojné farmáře. Jednoho zastřelila, vůdce zatkla

, NOVÉ

Témata: ,

Americká federální policie v úterý zatkla vůdce a několik členů ozbrojené skupiny, která od začátku ledna okupuje část budov v přírodní rezervaci Malheur v americkém Oregonu. Při zatýkání došlo k přestřelce, jeden člověk ze skupiny podle policie zemřel a jeden byl zraněn. Informovala o tom agentura AP.

„Jeden člověk, který byl objektem zatýkání, zemřel,“ oznámil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Zatčeno bylo celkem šest lidí, včetně šéfa skupiny CCF Ammona Bundyho (40) a jeho bratra Ryana Bundyho (43). Zatýkání se odehrálo mimo obsazené budovy parku při silniční kontrole na dálnici.

Podle deníku The Oregonian nabídla FBI zbývajícím mužům okupujícím budovy parku volný odchod. Několik osob návrh přijalo a správu rezervace Malheur během středy opustilo, dle úřadů je ale stále blíže nespecifikovaný počet ozbrojenců uvnitř. Na okolních silnicích rozestavila policie kontroly.

 

LaVoy has left us, but his sacrifice will never be far from the lips of those who love liberty. You cannot defeat us. Our blood is seed.

Posted by Bundy Ranch on Tuesday, January 26, 2016

 

Bundy a spol. mířili na setkání do města John Day. LaVoy Finicum a Ryan Bundy byli jediní z posádky auta, kteří se policii odmítli vzdát. Při následné přestřelce policie zastřelila Finicuma, Ryan Bundy byl postřelen. Podle CNN není jasné, kdo vypálil první.

Skupina několika desítek ozbrojených mužů obsadila ústředí národní přírodní rezervace 2. ledna poté, co se oddělila z protestního pochodu asi 300 osob za propuštění dvou místních farmářů, Dwighta Hammonda a jeho syna Stevena. Ti byli odsouzeni k pěti letům vězení za žhářství na pozemcích, jež si pronajímali od státu. Odsouzení tvrdí, že pouze pálili plevel. Podle obžaloby se snažili zahladit stopy po nelegálním lovu.

Čtěte také: ‚Bílý terorismus.‘ Američané kritizují nečinnost vlády

Bundyho skupina, která si říká Občané za ústavní svobodu (CCF), požaduje propuštění dvou farmářů a předání federální půdy místním institucím.

Protest se koná v areálu národního parku Malheur, který byl podle Bundyho zřízen na pozemcích 100 bývalých rančů. „Ten park se stále rozšiřuje na úkor rančerů,“ tvrdí Bundy. Kdysi prosperující a bohatý okres Harney podle něj kvůli zabírání značně zchudl.

Čtěte také: Pošlete nám jídlo a svačinu, žádají veřejnost ozbrojenci z Oregonu

Ať jdou domů, kritizují demonstranty v Oregonu potomci indiánů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.