Zprávy? Kdeže. Po ránu Češi hledají na internetu hlavně horoskopy

25 let internetu v ČR

Zprávy? Kdeže. Po ránu Češi hledají na internetu hlavně horoskopyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Pexels
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Češi začínají den na internetu čtením horoskopů a vyřizováním e-mailů, večer pak nakupují. Jejich aktivita na síti se mění i během týdne. Zatímco v pondělí například nejvíce objednávají řemeslníky nebo čtou horoskopy, ve středu se nejvíc shánějí po informacích a víkend patří zábavě. Vyplývá to ze statistik služeb největší tuzemské internetové firmy Seznam.cz.

V pondělí 13. února je to přesně 25 let od doby, kdy jsem se poprvé ještě jako Československo připojili k internetu. Stalo se tak na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Pohyb Čechů v internetovém prostředí se za tu dobu velmi proměnil. Zatímco tehdy se jednalo o zásadní průlom a poslání jednoho mailu podle odborníků stálo až tisíc korun, tak dnes Češi surfují zdarma a neomezeně a každý den začínají právě čtením horoskopů.

„Je zajímavé, jak se od sebe liší návštěvní hodiny jednotlivých služeb. Šestá hodina ranní je pozoruhodná, protože si přesně v tuhle dobu vůbec nejvíce lidí čte svůj horoskop a obsah na Proženy.cz. Kolem osmé hodiny pak spousta Čechů hledá praktické informace, jako je firemní pobočka nebo slevové akce supermarketů. Po ránu se také hodně plánují trasy a část lidí si dopřává ranní běh. S postupem dne se lidé zajímají o dění ve světě, věnují se zábavě a v pozdějších hodinách nakupují,“ uvedl analytik internetové návštěvnosti Seznam.cz Martin Pecka.

Zatímco ráno kolem 08:00 je nejnavštěvovanější službou e-mail, v 11:00 je to domovská stránka vyhledávače a kolem 14:00 zpravodajský web. V 16:00, kdy lidé končí v práci, se jejich zájem přesouvá k počasí, o hodinu později pak k přehledu televizního programu, sledování videí a vyhledávání zboží. Samostatnou kapitolou je pak inzerce na internetu. Seznam.cz uvádí jeden milion prokliků denně na reklamu ve vyhledávání a lidé na ni nejčastěji klikají mezi sedmou a osmou hodinou večerní, tedy z domova.

Podle Českého statistického úřadu mají internetové připojení tři čtvrtiny českých domácností a internetová ekonomika podle údajů SPIR s objemem 188 miliard Kč tvoří 4,1 procenta HDP České republiky.

Čtěte více: Může stát číst naše maily? Poslancům vadí nové pravomoci zpravodajců

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články