1 Nejistota mezi podnikateli

Přísná kontrolní hlášení? Babiš to schytává ze všech stran

NOVÉ

Témata: , , , ,

Po pouhých několika dnech, kdy v Česku začal platit zákon týkající se kontrolních hlášení k DPH, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přiznal, že není příliš kvalitní. Ministerstvo proto urychleně připravuje jeho novelizaci. Jenže změna kontroverzního zákona znamená další nejistotu pro statisíce plátců DPH a Babiš to za chaos kolem zákona schytává ze všech stran. Nespokojení jsou i jeho partneři z koalice.

O tom, že se rozhodl zákon novelizovat, promluvil Babiš v neděli v Otázkách Václava Moravce. Uznal, že novinka z jeho resortu není příliš kvalitní a že například u sankcí to ministerstvo přehnalo.

Připravil proto novelu, která má mimo jiné umožnit odpouštět pokuty plátcům, kteří promeškají lhůtu pro podání kontrolního hlášení. Při prvním pochybení v kalendářním roce navíc tato pokuta tisíc korun vůbec nevznikne. Vláda by podle ministerstva měla novelu, která má podle Babiše platit už od června, projednat tuto středu.

Na ministra financí se ale ihned po jeho prohlášení snesla kritika ze všech stran. Opozici vadí kontrolní hlášení jako celek, koaličním partnerům zase nešikovnost, s níž Babiš své klíčové zákony předkládá.

„Bohužel to není poprvé, kdy legislativní činnost ministerstva financí způsobuje zbytečné komplikace. Byl bych rád, kdyby jeho návrhy přicházely do sněmovny včas a promyšlené, zejména pokud pan ministr Babiš požaduje, aby jeho předlohy nebyly měněny pozměňovacími návrhy,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

'Celá koalice? Odpovědný je Babiš, času měl dost'

A není sám, kdo se proti postupu Babiše ohrazuje. Kontrolní hlášení se dotkne zhruba půl milionu plátců DPH. A řada z nich v posledních měsících před kontroverzní novinkou z pera ministra financí varovala. Bojí se nárůstu administrativy, sbírání citlivých dat, odkrytí všech kontaktů ale i nedostatku informací a malé připravenosti. A teď, jen pár dní poté, kdy na kontrolní hlášení najeli, slyší o další změně.

„Jestliže říkáme podnikatelům, že měli dost času se připravit, musíme si přiznat, že dost času mělo i ministerstvo financí. Protože ty hlasy, že je kontrolní hlášení moc tvrdé, se ozývaly delší dobu,“ říká další sociální demokrat a předseda rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava.

„Společně chyceni, společně oběšeni. To je pravda. Ale primárně je to odpovědnost Andreje Babiše. Svědčí to o práci ministra financí,“ říká Bělobrádek.

Sociální demokraté přitom pro kontrolní hlášení jako členové vládní koalice v obou komorách Parlamentu hlasovali. Přesto leží podle Votavy hlavní vina za současné zmatky na Babišovi: „Je pravda, že jsme tu tvrdost zákona možná nedocenili, když se o tom ve sněmovně hlasovalo. Ale nejde to za celou koalicí, je to odpovědnost Andreje Babiše. Ministr je odpovědný za své zákony. A kdyby se více podíval třeba na Slovensko, určitě šlo rovnou připravit příjemnější verzi.“

To samé si ostatně myslí i šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. „Společně chyceni, společně oběšeni. To je pravda. Ale primárně je to odpovědnost Andreje Babiše. Svědčí to o práci ministra financí,“ prohlásil Bělobrádek. Lidovci i sociální demokraté ovšem jedním dechem dodávají, že rychlá novela bude pro plátce DPH změnou k lepšímu.

Kalousek: Jde o šíření strachu

Obecně proti kontrolnímu hlášení je pravicová opozice. Ta se snažila odložit účinnost zákona o rok, na což ostatně při nedělní diskuzi s Babišem upozorňoval i šéf ODS Petr Fiala. Podle něj měla vláda unikátní šanci, jak zákon opravit, aniž by se to dotklo fungování podnikatelů. „My jsme chtěli umožnit vládě, aby se odložila o rok účinnost a během toho roku by mohl pan ministr opravit všechny chyby ve svém zákoně, který špatně připravil. Ale to neudělal,“ řekl Fiala.

To ale zástupci koalice odmítají. Návrh ODS na odložení účinnosti zákona podle nich přišel pozdě, a kdyby na něj koaliční poslanci přistoupili, vnesli by prý mezi plátce DPH ještě větší chaos.

Velmi kritický je ke zmatkům kolem kontrolního hlášení lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. Také on poukazuje na to, že se měl zákon odložit a případné nedokonalosti mohla vláda vyřešit v klidu.

Čtěte také: ‚Vítězný únor. Kontrolní hlášení prolamuje obchodní tajemství‘

„Je to totální šlendrián. Odložit to vláda nechtěla, když jsme ji upozorňovali, že kontrolní hlášení není kvalitní. A teď to přiznává sama. Plátci DPH tak nemají žádnou jistotu. Ale vláda dělá to, o co jí jde nejvíce – šíří strach. Podnikatelé budou pod hrozbou sankcí, které jim mohou být odpuštěny, ale také nemusí. Platí tu věta, která je univerzální pro každý režim s autoritářskými prvky: Držte hubu, protože my na vás jinak máme nástroje,“ prohlásil Kalousek.

Tomu nejvíce vadí, že Babiš v České televizi přísný zákon sváděl na finanční správu: „Finanční správa přeci nic nepředkládá. Špatný zákon připravil ministr Babiš. On je za něj odpovědný a teď jen tradičně svádí vše na podřízené.“

Pokud novelu zákona ve středu projedná vláda, do několika týdnů by ji měli dostat na stůl poslanci. Ministerstvo odhaduje, že by novela mohla být definitivně schválena někdy v druhém čtvrtletí tohoto roku. Bude zajímavé sledovat, jaký vliv budou mít zmatky kolem kontrolního hlášení a jeho rychlá novelizace na ústavní stížnost, kterou na daňovou novinku podala koncem minulého roku skupina senátorů.

Více čtěte: Babišovy zákony drtí podnikatele a živnostníky

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.