‚Migranti nejsou paraziti ani škodná.‘ Petice 500 vědců
čeští vědci proti xenofobii
Vědci Helena Illnerová, Václav Hořejší, Martin C. Putna, Jan Mervart nebo Anna Vanclová spolu s dalšími pracovníky akademických a výzkumných institucí podepsali petici, v níž se ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je také aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. V pondělí byla na internetu zveřejněna výzva Vědci proti strachu a lhostejnosti. Jsou pod ní podpisy více než pět stovek výzkumníků a univerzitních pracovníků.
Za jedno z největších nebezpečí, které Čechům v souvislosti s imigrační krizí hrozí, považuje petice radikalizaci společnosti skrze strach. Cílem výzvy není zlehčovat skutečná rizika plynoucí z imigrace ani agitovat za konkrétní kroky ve vztahu k uprchlíkům, uvádí dokument. Důrazně se ale vymezuje proti tomu, jakým způsobem je v Česku rozdmýchávána a všeobecně tolerována etnická a náboženská nesnášenlivost.
Celý text petice zde: PETICE: Vědci proti strachu a lhostejnosti
O imigrantech se podle petice hovoří, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do Česka, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali, a muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy bez ohledu na jejich skutečné názory, uvádí.
„Domnívám se, že se tady rozmáhá naprostá hysterie v rámci možnosti, že k nám přijde obrovský příval uprchlíků. Nic tomu nenasvědčuje. Myslím si, že musíme napřed zvažovat také prvek solidárnosti, protože když u nás lidé hromadně odcházeli v roce 1968 po okupaci sovětskou armádou, tak je také lidé venku přijímali,“ řekla ČTK biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, která se k petici přepojila. Organizátory petice jsou Anna Vanclová a Lukáš Novák z Přírodovědecké fakulty UK a Martin Blažek z Fakulty elektronické pod ČVUT.
Vědci proti strachu a lhostejnosti, správná věc jen bez šance, příliš výhodné vyvolávat strach http://t.co/haMYv2CrwX pic.twitter.com/QfVDEG4Nyv
— Daniel Dočekal (@Medvidekpu)
17. Srpen 2015
Pod petici se podepsal i ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší. „To, co se tady děje, taková vyhrocená hysterie proti uprchlíkům a proti muslimům mi opravdu dělá potíže. Skoro se stydím za to, jak tento národ tomu ve velké míře podléhá,“ řekl. Kromě něj pod peticí jsou například Jan Mervart z oddělení pro studium moderní české filosofie pod AV ČR, Anna Vanclová z Přírodověděcké fakulty, Michael Romancov z Fakulty sociálních věd UK, Jan Bernard z FAMU nebo veřejnosti známý profesor Martin C. Putna z Fakulty humanitních studií UK.
Vědci vyzvali politiky, aby při přijímání uprchlíků mimo jiné zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat. Další akademičtí pracovníci mohou petici podepsat na jejích stránkách.