‚Migranti nejsou paraziti ani škodná.‘ Petice 500 vědců

čeští vědci proti xenofobii

‚Migranti nejsou paraziti ani škodná.‘ Petice 500 vědcůNOVÉ
Domov

ac Echo24

Vědci Helena Illnerová, Václav Hořejší, Martin C. Putna, Jan Mervart nebo Anna Vanclová spolu s dalšími pracovníky akademických a výzkumných institucí podepsali petici, v níž se ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je také aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. V pondělí byla na internetu zveřejněna výzva Vědci proti strachu a lhostejnosti. Jsou pod ní podpisy více než pět stovek výzkumníků a univerzitních pracovníků.

Za jedno z největších nebezpečí, které Čechům v souvislosti s imigrační krizí hrozí, považuje petice radikalizaci společnosti skrze strach. Cílem výzvy není zlehčovat skutečná rizika plynoucí z imigrace ani agitovat za konkrétní kroky ve vztahu k uprchlíkům, uvádí dokument. Důrazně se ale vymezuje proti tomu, jakým způsobem je v Česku rozdmýchávána a všeobecně tolerována etnická a náboženská nesnášenlivost. 

Celý text petice zde: PETICE: Vědci proti strachu a lhostejnosti

O imigrantech se podle petice hovoří, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do Česka, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali, a muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy bez ohledu na jejich skutečné názory, uvádí. 

„Domnívám se, že se tady rozmáhá naprostá hysterie v rámci možnosti, že k nám přijde obrovský příval uprchlíků. Nic tomu nenasvědčuje. Myslím si, že musíme napřed zvažovat také prvek solidárnosti, protože když u nás lidé hromadně odcházeli v roce 1968 po okupaci sovětskou armádou, tak je také lidé venku přijímali,“ řekla ČTK biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, která se k petici přepojila. Organizátory petice jsou Anna Vanclová a Lukáš Novák z Přírodovědecké fakulty UK a Martin Blažek z Fakulty elektronické pod ČVUT.

Pod petici se podepsal i ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší. „To, co se tady děje, taková vyhrocená hysterie proti uprchlíkům a proti muslimům mi opravdu dělá potíže. Skoro se stydím za to, jak tento národ tomu ve velké míře podléhá,“ řekl. Kromě něj pod peticí jsou například Jan Mervart z oddělení pro studium moderní české filosofie pod AV ČR, Anna Vanclová z Přírodověděcké fakulty, Michael Romancov z Fakulty sociálních věd UK, Jan Bernard z FAMU nebo veřejnosti známý profesor Martin C. Putna z Fakulty humanitních studií UK.

Vědci vyzvali politiky, aby při přijímání uprchlíků mimo jiné zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat. Další akademičtí pracovníci mohou petici podepsat na jejích stránkách

Čtěte také: Zeman vzkázal uprchlíkům: Nikdo vás nezval, běžte pryč

Čtěte také: Trefte do černého! Policie prověřuje Bartošovy rasistické plakáty

‚Dobytek!‘ Nacionalisté se na Vyšehradě vrhli na své kritiky