Kdo povládne Ukrajině: přelétavý Porošenko se dohodne s každým
Příští prezident Ukrajiny?
Bezmála týden před ukrajinskými prezidentskými volbami nadále platí, že by v nich měl zvítězit čokoládový magnát Petro Porošenko. Jeho podporovatelé doufají, že tento mistr kompromisu vyvede Ukrajinu z těžkých, nejen politických, ale i ekonomických časů. Jeho odpůrci mu ale s odkazem na jeho minulost vyčítají politickou přelétavost nebo jeho obchodní zájmy a napojení na mocné oligarchy.
Proevropský miliardář Petro Porošenko aktuálně dokončuje svoji předvolební kampaň. Během ní cestuje v doprovodu své manželky a hrstky poradců po celé Ukrajině, a to soukromým letadlem. Nevyhýbá se ani městům na východě země, která jsou pod vlivem proruských příznivců, píše The Wall Street Journal.
Porošenko se ve svých ohnivých proslovech zavazuje ke sjednocení Ukrajiny a jedním dechem dodává, že prvním krokem k tomu bude, aby mu voliči odevzdali svůj hlas v prvním kole volby. Přežití Ukrajiny podle něj závisí jen na tom.
Vítězství je očekávané, ale ve kterém kole to bude?
Z určitého úhlu pohledu lze Porošenka vnímat jako prezidenta, který už čeká pouze a jen na svou inauguraci. V posledních týdnech se totiž jako ukrajinský představitel setkal s několika světovými lídry. Pro mnoho odborníků tak vyvstává jediný otazník: zvítězí Porošenko již v prvním kole voleb? Ostatně sám osmačtyřicetiletý miliardář varuje své voliče, že by případné druhé kolo znamenalo jen další průtahy a týdny nejistoty. Tedy něco, co si podle něj Ukrajina nemůže dovolit.
Odhady hovoří o tom, že Porošenko může překonat padesátiprocentní hranici potřebnou pro vítězství v 1. kole. The Wall Street Journal uvádí, že poslední průzkum naznačuje Porošenkův zisk až 54,7 %, ovšem dřívější průzkumy vykazovaly jiná, o něco nižší čísla. Tak jako tak by měl Petro Porošenko bezpečně odrazit útok svých prezidentských soupeřů v čele s Julií Tymošenkovou, které průzkumy přisuzují 2. místo.
O Porošenkovi čtěte více zde: Čokoládový král Porošenko: Západ ho uznává, v Rusku má potíže
Rovněž z průzkumu, který připravil Mezinárodní sociologický institut v Kyjevě na základě šetření z období mezi 29. dubnem a 11. květnem, vyplývá, že pro Porošenka se vyslovilo 34 % tázaných. Tymošenková disponuje jen 6 % a třetí Sergej Tihipko jen 4 %. Čtvrtina tázaných však prohlásila, že je stále nerozhodnutá, komu dá svůj hlas. Ovšem mezi těmi rozhodnutými vede Porošenko s 55 % hlasy a Tymošenková zaostává se ziskem necelých 10 %.
Mnoho obyvatel z jihovýchodu Ukrajiny říká, že neví, koho budou volit, protože žádný z kandidátů na prezidenta nereprezentuje jejich zájmy. Ti samí zpovídaní lidé také zpochybňují, zda by nový prezident vůbec mohl sjednotit roztříštěnou zemi. V jiných částech Ukrajiny však vidí Porošenka jako nejlepší, ba přímo ideální volbu. ,,Nezáleží na tom, jestli ho lidé mají rádi, nebo ne. Záleží jen na tom, že si většina z nich myslí, že je nejmenším možným zlem,“ říká Andrej Bogatyryov, šéfredaktor časopisu Populyarnaya Gazeta.
Sama Tymošenková průzkumy zavrhuje, označuje je za zfalšované a namítá, že má mnohem lepší volební preference, píše The New York Times. Mezi Tymošenkovou a Porošenkem panuje rivalita, která eskalovala v roce 2005, kdy se Tymošenková stala premiérkou, i když si na tento post myslel také Porošenko. Ten samý rok pak jejich konflikt doprovázen vzájemným korupčním obviňováním pronikl na veřejnost a vedl k rozpuštění kabinetu.
Porošenko a jeho politické sliby
Porošenko na začátku své předvolební kampaně sliboval, že se bude snažit vést vyjednávání se separatisty požadujícími politické změny uvnitř Ukrajiny. Ve světle nedávných událostí, referend a následného odtržení Doněcké a Luhanské republiky, se však zdá, že Porošenko bude bojovat o přežití Ukrajiny jako takové. Náhle se jeho sliby týkající se očištění ukrajinské politiky od bojů mezi oligarchickými klany, hluboce zakořeněnou korupcí a paralyzujících vnitřní rozbrojů nezdají být prvořadé.
Paradoxní rovněž je, vzhledem k jeho bohaté politické minulosti, ústřední heslo Porošenkovy kampaně “Žijme jinak!“ Porošenko slibuje rozchod s minulostí a to navzdory faktu, že v 90. letech podporoval tehdejšího prezidenta Leonida Kučmu, na začátku nového milénia zase hnutí, které jej svrhlo, aby záhy působil ve funkci ministra zahraničí pod prezidentem Viktorem Juščenkem, kmotrem své dcery. Pak, v době prezidentování Viktora Janukovyče, vedl rezort obchodu a v únoru se stal jednou z ústředních postav převratu cílenému proti Janukovyčovi.
Pragmatik, který se dohodne s každým
Porošenko je zkrátka pragmatik a muž kompromisu, který svou reputaci vystavěl na umu dohodnout se s každým. To mu v očích podporovatelů dodává schopnost manévrovat a vést vyjednávání o nezbytných reformách. Zatímco kritici mu jedním dechem vyčítají jeho přelétavost a obávají se možného návratu do starých politických časů, které stahovaly Ukrajinu ke dnu.
,,Porošenko nemá ideologii,“ říká Oleg Rybačuk, aktivista a bývalý vicepremiér. ,,Ovšem má manažerské schopnosti a cit pro politiku.“ Všechny tyto charakteristiky podle experta na Ukrajinu Adriana Karatnyckyho naznačují, že by Vladimir Putin mohl být ochotný dát mu šanci a počkat si, co by z tohoto vzájemného vztahu dvou státníků mohl vytěžit.
Mezi další Porošenkovy populistické sliby patří záchrana ekonomiky a to pomocí plnění obchodních dohod s Evropskou unií a záchranného programu Mezinárodního měnového fondu. ,,Hlavní směr vývoje Ukrajiny musí být evropská integrace. To zkrátka ani nemůže být předmětem diskuze,“ dodává Porošenko v obavě před dalším pronikáním Ruska na Ukrajinu.
Během návštěvy továrny na výrobu turbín v Charkově se zaručil vytvořit nová pracovní místa a zvýšit Ukrajincům životní úroveň. Dále ujišťoval voliče, že jim poskytne záruku bezpečnosti nebo provede reformu armády. Porošenko je zkrátka už nyní přesvědčen o svém úspěchu, proto sebevědomě prohlašuje, že z Ukrajiny učiní takový prosperující stát, že i Krym bude litovat svého odtržení a bude se chtít vrátit zpět.