Novinka pro německé muže. Implantovaný spínač spermií
Revoluční vynález
Kam se může v budoucnu dál ubírat spojení lidského těla s implantovanou mechanikou ukazuje i nejnovější německý vynález uvedený už do praxe. Aspoň v jednom případě. Antikoncepce je drahá, prezervativy zase nepohodlné. Mnoho párů se při touze vyhnout se nechtěnému početí musí rozhodovat mezi dvěma nepříliš pohodlnými variantami. Právě pro ně našel řešení berlínský tesař Klemens Bimek. Pomocí jeho spínače, který si muž nechá zavést do chámovodu, je možné vypnout a opětovně znovu zprovoznit proud spermatu z varlat. Svůj vynález už navíc stihl vyzkoušet sám na sobě a další zájemci jsou v pořadí.
Německý truhlář přitom na podobný nápad přišel více než před dvaceti lety, kdy v televizi sledoval dokumentární pořad o vasektomii. Tato operace znemožní přívod spermatu skrz chámovod, muž se tak stává permanentně neplodným. Bimek přitom snil pouze o dočasné a přesto podobně elegantní antikoncepci. Jako nejjednodušší řešení mu při jeho úvahách vyšel spínač.
„Mnoho doktorů nebralo má slova vážně. Chodil jsem za nimi konzultovat své nápady, někteří z nich mě nakonec podpořili. Hodně mi pomohli se svými připomínkami,“ poděkoval za trpělivost Bimek v rozhovoru pro časopis Spiegel.
Po několika letech zdokonalování přišel nakonec vynálezce s malým spínačem. Ten měří zhruba dva centimetry, jeho váha přitom činí necelých třicet gramů. Pomocí speciální operace se pak dá zavést do chámovodu, jeho tlačítko je pak lehce hmatatelné pod kůží. Právě pomocí něho umožňuje ovládání celého systému.
Bimek je zatím jediným mužem, který si spínač nechal implantovat. Dalších dvacet už je ale prý na čekací listině. Tito muži údajně mají strach z nevratné operace typu vasektomie a proto se rozhodli pro jinou možnost. „Třetina pacientů chce později vasektomii vrátit zpět. Ne vždy je to ovšem možné,“ podporuje jejich rozhodnutí urolog Hartwig Bauer, který provedl implantaci spínače do Bimkova těla.
Jiní lékaři se ovšem vůči novému typu antikoncepce staví spíše skepticky. „Podle mého názoru, není rozdíl mezi spínačem a klasickou vasektomií. Oba případy mohou vést k trvalému zamezení proudu spermatu,“ vyjádřil se mluvčí německé asociace urologů Wolfgang Bühmann.
Zda se novému vynálezu bude dařit ukáže až čas. Vedoucí testovacího centra pro medicínské produkty v Hannoveru například tvrdí, že podobné spínače už se rozšířily v jiných částech těla zejména u cév. Vše tak bude zřejmě záležet pouze na poptávce po Bimkových produktech.