Británie zdržuje vydání víza pro hongkongského aktivistu

Trest za deštníkovou revoluci

Británie zdržuje vydání víza pro hongkongského aktivistuNOVÉ
Alex Chow. Foto: Foto: Wikimedia Commons / Iris Tong
1
Svět
Echo24
Sdílet:

V roce 2014 byl jedním ze studentských lídrů „deštníkové revoluce“, která se stala symbolem boje za demokracii a autonomii Hongkongu. Letos byl Alex Chow přijat na magisterské studium na London School of Economics do Británie, odletět má v neděli. Stojí mu však v cestě nepřekonatelná překážka – vízum. Informuje o tom The Guardian.

Alex Chow o přednostní vízum zažádal už 23. srpna, proces obvykle trvá tři až čtyři pracovní dny. Britský konzulát však v případě Chowa rozhodnutí zdržuje. Naposledy mu konzulát napsal 3. září e-mail, ve kterém se omlouvá za zdržení, ale nenabízí žádná vysvětlení ani odůvodnění.

Budoucí student na London School of Economics se nyní bojí, že konzulát jeho žádost o vízum zamítne. Chow podezřívá úředníky z toho, že přihlédli k tomu, že byl v srpnu soudem potrestán za vyvolání tzv. deštníkové revoluce v roce 2014. Kvůli studiu v zahraničí mu soudkyně udělila třítýdenní trest vězení s odkladem. Další dva studenti, z nichž jeden nově zasedne v Zákonodárné radě, dostali trest veřejně prospěšných prací.

Srpnové odsouzení je tak podle studenta zřejmě důvodem ke zdržení, či případnému zamítnutí, jeho žádosti. „Myslím si, že to poškozuje pověst Spojeného království,“ řekl Chow listu The Guardian. Student přitom sám sebe nepovažuje za kriminálníka, kterému by měla být odepřena možnost v Británii studovat.

„Usiluji o hodnoty, které Spojené království podporuje: demokracie, demokratická vláda, demokratická, otevřená a fér společnost. To je cíl deštníkové revoluce. Pokud nepodporujete obhájce těchto hodnot, respektujete je vůbec? Pochybuji o tom,“ vyjádřil se Chow.

Británie tím znovu čelí kritice kvůli vízovým postupům. Například minulý rok zamítly britské úřady žádost světoznámého čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje o šestiměsíční vízum. Důvodem mělo být usvědčení z kriminálního činu v domovské zemi. Umělec tím byl rozhořčen, podle něj byl potrestán za ochranu lidských práv. Theresa Mayová, tehdy ještě britská ministryně vnitra, zasáhla a vízum s omluvou disidentovi udělila.

Hongkong býval britskou kolonií, od roku 1997 je však v područí komunistické Číny. Chow s dalšími studenty v roce 2014 bojoval za svobodu a demokracii v ulicích Hongkongu. Svými činy vyvolali masovou demonstraci, které se přezdívá „deštníková“ a která přitáhla do ulic až 100 tisíc lidí. Demonstrace byla po 79 dnech potlačena, dala však impuls ke stvoření politických stran a dalších sdružení usilujících o demokracii. V zářijových volbách prodemokratická opozice uspěla a v pročínské Zákonodárné radě má možnost vetovat některé zákony.

Čtěte také: Pomsta Číny? Hongkongský prodemokratický politik dostává výhrůžky smrtí

Klíčový moment. Revolucionáři se dostali v Hongkongu do parlamentu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články