1 Zatykač na Kotase

Na neúspěšného prezidentského kandidáta Kotase byl vydán zatykač

, NOVÉ

Témata: ,

Krajský soud v Ostravě vydal zatykač na bývalého prezidentského kandidáta Jiřího Kotase, který čelí obžalobě v kauze prodeje padělaných obrazů za 40 milionů korun. Obžalovaný totiž opakovaně nepřišel k soudu. Žije v Kanadě a žádá o výslech prostřednictvím videokonference. To soudkyně opakovaně odmítla a vydala mezinárodní zatýkací rozkaz. Informace o tom se v těchto dnech objevila v policejní databázi hledaných osob.

Čtyřiašedesátiletý Kotas podle zveřejněných informací není nebezpečný ani ozbrojený. Mluvčí moravskoslezské policie Richard Palát podrobnosti k pátrání nechtěl komentovat.

Už koncem dubna oznámila předsedkyně senátu ostravského soudu, že soud mezinárodní zatykač vydá. Kotas tehdy ani na druhou výzvu k soudu nedorazil. „Obžalovaný svou neúčastí jednání zmařil. Předsedkyně senátu jednání odročila na 27. června. I nadále trvá na osobní účasti obžalovaného,“ řekla tehdy mluvčí soudu Lucie Olšarová. Kotas k soudu nepřišel už v únoru. Prostřednictvím advokátky tehdy požádal o videokonferenci, což soudkyně odmítla. Neviděla důvody, proč by se majitel českého i kanadského pasu nemohl do Česka vrátit. „Zásadním důvodem toho, proč se nehodlám k soudu na českém území dostavit, je zásadní pocit obavy o život a bezpečnost,“ reagoval Kotas.

Kotas a jeho spoluobviněný, podnikatel Miroslav Simon, už byli v Ostravě za pokus o prodej padělků nepravomocně odsouzeni. Oba v březnu 2015 dostali šestileté tresty. Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání případu. Dospěl k názoru, že nebylo prokázáno, že obžalovaní věděli, že jde o padělky. Navíc má krajský soud vyslechnout další svědky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle obžaloby oba muži připravovali obchod s padělanými obrazy autorů moderního umění z přelomu 19. a 20. století – Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice de Vlamincka, Georgese Seurata a Kazimira Maleviče. Hodnota originálů by činila asi 40 milionů korun. Dvojice prý získala obrazy z padělatelské dílny na Plzeňsku a 24. září 2009 s nimi přijela do ostravské Galerie Chagall. Tam se setkala s místním sběratelem, který o díla projevil zájem. Pravost obrazů tehdy posuzoval šéf galerie Petr Pavliňák, všechny označil za padělky.

Kotas vinu popírá. Proces označil za absurdní s tím, že on byl přesvědčen o pravosti děl. Tvrdí, že si nechal od renomovaných znalců vyhotovit na obrazy posudky, které pravost potvrzovaly. Podle Kotase má kauza politické pozadí. V aktivní politice v Česku se ale Kotas už dlouho nepohybuje. Na počátku 90. let byl ekonomickým poradcem tehdejšího ministra financí Václava Klause a neúspěšně kandidoval na prezidenta republiky. Založil také banku Bohemia, která záhy zkrachovala.

Čtěte také: Chci být váš prezident. Neurážejte mě slovem vítač

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.