Dalajlama má v Česku ochranku jako zahraniční státník
Dalajlama v Česku
Ačkoli se kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), prezident Miloš Zeman i šéfové obou komor Parlamentu od tibetského duchovního dalajlamy oficiálně distancovali, i tak se mu v Česku dostává zacházení odpovídající zahraničnímu státníkovi. Alespoň co se bezpečnosti týče. Osobní ochranu včetně vozu mu na žádost organizátorů konference Forum 2000 zajistil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
„Osobní ochrana spolu s vhodným vozidlem splňujícím bezpečnostní a také reprezentativní požadavky je standardem. Jednotlivé bezpečnostní akce, které mají za cíl zajistit bezpečnost chráněných osob z řad zahraničních státníků, jsou vysoce specifické vzhledem k faktorům, které jejich průběh mohou ovlivnit. Je však z naší strany nemyslitelné podcenit jakákoliv, byť potenciální rizika,“ uvedl deníku Echo24.cz Jozef Bocán z tiskového odboru Policejního prezidia.
V případě návštěvy dalajlámy jde podle Bocána o poskytnutí krátkodobé ochrany, o které rozhodl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), a to na žádost organizátorů konference Forum 2000. Z taktických důvodů však Policejní prezidium nechce k ochraně tibetského duchovního vůdce sdělovat podrobnosti.
Nastavení potřebné ochrany pak policie obecně podle tiskového odboru přizpůsobuje aktuální bezpečnostní situaci u nás i ve světě. „Přihlížíme také ke specifickým potenciálním rizikům, které si s sebou každá chráněná osoba může přivážet a také k samotnému významu konkrétního člověka, kterému ochranu poskytujeme,“ doplnil Bocán z Policejního prezidia.
Česká vláda i prezident dali od dalajlamy ruce pryč
Z tuzemských vládních činitelů se s dalajlamou setkal pouze lidovecký ministr kultury Daniel Herman, který ho přijal v sídle resortu v Nosticově paláci. Účast na úterní schůzce původně avizoval také vicepremiér Pavel Bělobrádek, nakonec ale nedorazil.
Setkání ministra Hermana s dalajlamou příliš nepotěšila nejvyšší představitele Česka. Prezident Miloš Zeman i předsedové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček, stejně jako premiér Bohuslav Sobotka vydali v úterý večer dokonce společné prohlášení, v němž ujišťují Peking, že Česko bude i nadále respektovat územní celistvost Číny včetně Tibetu. Hermanova osobní aktivita podle nich nepředstavuje změnu oficiální politiky.
Proti samotné návštěvě dalajlamy protestovali čínští diplomaté. Požádali ministerstvo zahraničí, aby dalajlamovi buď zabránili přijet, nebo veřejně vystoupit. Vedení ministerstva jim ale nevyhovělo.
Zatímco dalajlamu v Česku v minulosti vždy přijímal bývalý prezident Václav Havel, na jehož pozvání tibetský duchovní přijížděl, Václav Klaus ani Miloš Zeman se s ním nesetkávali. Zeman před zvolením do čela země uvedl, že by dalajlama musel být velkým investorem, aby se s ním setkal. Kvůli možným investicím Číny v tuzemsku pak letos hostil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Dalajlama dorazil na konferenci Forum 2000 v pondělí, záhy vystoupil na akci na Hradčanském náměstí organizované protibetskými iniciativami. Uvítat ho v Česku přišla asi tisícovka lidí, řada z nich měla tibetské vlajky. Shromáždění nepřekazilo ani rozhodnutí Správy Pražského hradu, které organizátorům nepovolilo zábor části náměstí kvůli stavbě pódia.
Dalajlama na konferenci Forum 2000 založené Václavem Havlem v minulosti vystupoval opakovaně. Tibetský duchovní byl jeho osobním přítelem. Letos se zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference má veřejnou přednášku. Dvacátý ročník konference Forum 2000 začal v neděli a potrvá do středy. Jeho motto zní Odvaha převzít odpovědnost.