Herman se setkal s dalajlamou, Hrad to kritizuje, ministerstvo mlčí
dalajlama v Praze
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v úterý v Praze setkal s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlamou. Setkání v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí se zúčastnili také další zástupci lidovců. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve označil schůzku za soukromou iniciativu členů svého kabinetu. Hermanův stranický kolega, vicepremiér Pavel Bělobrádek, se ranní schůzky navzdory pondělnímu vyjádření nezúčastnil. Podle informací ČTK by tak měl soukromě učinit ještě v úterý.
Prezident Miloš Zeman se na rozdíl od slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlamou neplánoval setkat. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček se skepticky vyjádřil k rozhodnutí lidoveckých ministrů setkat se s duchovním. „Ministr kultury D. Herman a spol. dali přednost mediální slávě před zájmy České republiky a jejích občanů,“ napsal na Twitter Ovčáček.
Ministr kultury D. Herman a spol. dali přednost mediální slávě před zájmy České republiky a jejích občanů.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 18. října 2016
Ministerstvo zahraničí v pondělí sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje. Herman uvedl, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.
V Kulečníkovém sále Nostického paláce zasedli také místopředseda lidovců a místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar (oba KDU-ČSL). Cestou do sálu prošli Herman s dalajlamou Nostickou obrazárnou a spočinuli v kapli Nanebevzetí Panny Marie, kde se společně pomodlili.
Říkají mi smějící se dalajlama
„V dnešním světě nacházíme spoustu násilí. Úkolem všech náboženských systémů by mělo být toto násilí zmenšovat. Důležité je začít zevnitř, najít nejprve vnitřní klid. Žádná válka nemůže vzejít ze soucítění. Soucit je nejúčinnější protijed na emoce, jako je zloba či strach, z nichž násilí pochází,“ uvedl dalajlama. Bohužel příslušníci některých náboženství svou víru nepraktikují upřímně, ale jen o ní hovoří, doplnil.
Takoví lidé jsou ale prý i v Tibetu – když se jim daří dobře, tváří se velmi duchovně, ale jakmile se setkají s nějakým problémem, víra se ztrácí, uvedl se svým typickým, lehce potměšilým smíchem. „Říkají mi smějící se dalajlama. To ale není diplomatický úsměv, já to myslím upřímně, diplomatický úsměv vypadá jinak,“ řekl dalajlama.
His Holiness the #DalaiLama prays before Christ at the Cultural Ministry with Mr. Daniel Herman, Minister of #Culture of #Czech Republic. pic.twitter.com/0hHbiyS4aE
— Tseten S Chhoekyapa (@chhoekyapa) 18. října 2016
Jeho popularita rostla od 80. let, kdy žil již dvě desítky let v exilu po čínské anexi Tibetu; s rostoucí ekonomickou silou Číny však mnozí státníci kvůli obchodu s komunistickou zemí setkání s ním zvažují.
Úterní debata se po probírání spirituálních témat stočila k jeho vyznávání marxismu. Opakovaně říká, že marxistickou teorii vnímá jako soucitnou, neboť uvažuje o rovnosti všech lidí. Odmítá ale, kam se tento původně ekonomický směr vyvinul po bolševické revoluci v Rusku. V kapitalistických zemích podle něj narůstají rozdíly mezi bohatými a chudými a samotnou Čínu dnes na dotaz z pléna označil za kapitalistickou.
Proti návštěvě dalajlamy již počátkem roku protestovali čínští diplomaté, kteří požádali ministerstvo zahraničí, aby dalajlamovi buď zabránili přijet, nebo veřejně vystoupit. Vedení ministerstva jim ale nevyhovělo. Stalo se tak ještě před letošní návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR.
Jsem ministrem svobodné a suverénní země. Je pro mne ctí,že se mohu setkat s dalajlámou,jednou z nemnoha morálních autorit současného světa.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 17. října 2016
Zeman: dalajlama má na návštěvu „svaté právo“
Zatímco dalajlamu vždy přijímal tehdejší prezident Václav Havel, na jehož pozvání tibetský duchovní vůdce do Prahy přijížděl, Havlovi nástupci Václav Klaus ani Miloš Zeman se s ním nesetkávali. Zeman před tím, než byl v první přímé volbě zvolen českým prezidentem, uvedl jako důvod odmítnutí to, že on se necítí být náboženským vůdcem. Další možnost k setkání by podle něj byla, kdyby dalajlama byl velkým investorem. Zároveň ale prohlásil, že dalajlama má „svaté právo“ do Česka přijet. Kvůli možným investicím Číny v ČR pak letos hostil čínského prezidenta.
Dalajlama přijel do Prahy na konferenci Forum 2000, zčásti věnované také odkazu Václava Havla, ze Slovenska. Slovenský prezident Andrej Kiska se o víkendu v Bratislavě s dalajlamou setkal, což vyvolalo oficiální protest. Čínské ministerstvo zahraničí schůzku označilo za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu.