Herman: Zeman moji cestu za sudetskými Němci podpořil. Ovčáček: Šokující!

Ministr na sudetoněmeckém sjezdu

Herman: Zeman moji cestu za sudetskými Němci podpořil. Ovčáček: Šokující!NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Politická debata kolem účasti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) na víkendovém sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku nebere konce. Herman v reakci na kritiku tvrdí, že kromě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mu cestu „posvětil“ také prezident Miloš Zeman. Jeho slova vzápětí na Facebooku popřel mluvčí Zemana Jiří Ovčáček, když napsal: „Je šokující, když ministr Sobotkovy vlády, který má na starosti kulturu, nekulturně rozporuje jasné vyjádření prezidenta republiky.“

Ministr Herman se v rozhovoru pro Český rozhlas ohradil proti kritice, kterou na jeho osobu směřoval vedle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa a europoslance za ODS Jana Zahradila také prezident Miloš Zeman. Obdobně ministra kritizoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který řekl: „Čeští ministři by se neměli účastnit sudetoněmeckého sjezdu. Jde v podstatě o krajanský spolek a bylo by proto vhodné, aby pozvali třeba Klub českého pohraničí.“

„Tak to je něco, co úplně neodpovídá,“ reagoval na to Herman. „Já jsem v sobotu mluvil s panem prezidentem přímo, když jsem byl pozván na oběd v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. Měl jsem možnost s panem prezidentem hovořit přímo o všem, o své návštěvě v Norimberku a pan prezident mi řekl: Ano, sudetoněmecký Landsmannschaft dal ze svých stanov pryč jakékoliv zpochybňování majetkoprávních jistot občanů České republiky, to je naprosto v pořádku,“ citoval ministr Zemanova slova.

„Takže tady jaksi opravdu nevím, jestli pan Ovčáček neříká něco, co si sám myslí. Ale to co já říkám, mně opravdu řekl pan prezident z očí do očí, řekl mi to před svědky, seděla vedle mě například paní Dagmar Havlová, z druhé strany paní velvyslankyně Lucemburska. To znamená, že to bylo naprosto jaksi před svědky řečeno a já si toho postoje pana prezidenta velmi vážím naopak,“ dodal Herman ještě.

Mluvčí Ovčáček je však na Twitteru vůči Hermanovi velmi kritický: „Je šokující, když ministr Sobotkovy vlády, který má na starosti kulturu, nekulturně rozporuje jasné vyjádření prezidenta republiky.“ Své prohlášení ještě rozšířil o facebookový status, v němž uvedl, že pan prezident Hermanovu návštěvu sjezdu neposvětil a doplnil: „Pouze konstatoval, že landsmanšaft je po vzdání se majetkových nároků už jen neškodným krajanským spolkem. Pokud jde o neškodný krajanský spolek, není nutné, aby byl navštíven českým ministrem.“

Z české politické scény hlasitě kritizoval Hermanovu návštěvu Norimberku předseda KSČM Vojtěch Filip, který jej kvůli tomu vyzval k rezignaci. To však Herman odmítá s tím, že Filipova mentalita je zastydlá v minulosti. „Navíc je před volbami – beru to jako čistý populismus,“ vyjádřil se k Filipově výzvě Herman.

„Je to samozřejmě ptákovina tam jezdit, nikdo to po nás nechce a tahle „gestíčka“ působí akorát podlézavě a vytvářejí nesplnitelná očekávání,“ postavil se do zástupu kritiků také europoslanec za ODS Jan Zahradil a na svém Facebooku doplnil, že „smiřovači a omlouvači nechť se smiřují a omlouvají donekonečna – ale sami za sebe, ne za ty, co se necítí nesmířeni a necítí potřebu se za cokoliv omlouvat“.

Také Zahradilův komentář smetl Daniel Herman ve vysílání Českého rozhlasu slovy, že je pan europoslanec obrácen spíše do minulosti, než do budoucnosti. Současně zdůraznil, že Zahradilův názor není názorem ODS. „S předsedou ODS Petrem Fialou jsem před odjezdem mluvil a ten se k tomu stavěl velmi vstřícně,“ podotkl ministr kultury.

Své k tomu také vzkázal Institut Václava Klause: „Český ministr Daniel Herman si o víkendu vyjel na sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu. Nejspíš si už dávno myslí, že historie II. světové války by se měla přepsat a že ze sudetských Němců je třeba udělat oběti nikoli Hitlera, ale Čechů. Před dvaceti lety jsme ještě měli sílu říkat, že je to lež – jak oni říkají – osvětimského typu,“ stojí na stránkách institutu. 

Herman navzdory kritice děkuje za širokou podporu

Herman vystoupil jako vůbec první člen české vlády na sudetoněmeckém sjezdu v neděli. V Norimberku připomněl nacistické zločiny i odsun sudetských Němců, přičemž nad událostmi vyjádřil lítost. Zhruba třítisícové publikum přitom ministr oslovil „milí krajané“, čímž si vysloužil hlasitý potlesk. Svůj projev přednesl německy.

Navzdory kritice ministr Herman tvrdí, že 90 % reakcí, které dostává, jsou reakce pozitivní a podpůrné. Na to konto poděkoval svým zastáncům na svém twitterovém účtu: „Milí přátelé, děkuji za velkou podporu, které se mi od veřejnosti dostává za mé vystoupení v Norimberku. Čas nazrál a bylo třeba to projevit,“ napsal.

Čtěte také:

Herman německy pozdravil sudetské Němce ‚milí krajané‘

Herman jede na sudetoněmecký sjezd. Jako první český ministr

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články